7 Haftalık Gebelik

Gebeliğin yedinci haftasındasınız ve bu hafta vücudunuzda ve bebeğinizde birçok değişiklik oluyor. Haberi çevrenizdekilerle paylaşmış olabilirsiniz.

Vücudunuzda Neler Oluyor?

Kendinizi biraz şişkin hissedebilirsiniz, ancak henüz dışarıdan belli olmayabilirsiniz. Hamilelik hormonları etkisini göstermeye başlıyor ve bazı yan etkiler hissedebilirsiniz.

Hamilelikte sık görülen bir semptom olan sabah bulantısı, günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de hormonal değişikliklerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bulantı dereceleri farklılık gösterebilir; bazı kadınlar hiç hissetmezken, bazıları her gün kusabilir. Artan koku duyusu da bulantıya katkıda bulunabilir. Eğer sabah bulantısı yaşamaya başladıysanız, ne kadar kötü hissettirebileceğini bilirsiniz. Gün boyunca küçük öğünler yemek, büyük öğünlerden daha kolay olabilir. Tost ve haşlanmış patates gibi sade yiyecekler bu dönemde en iyi seçenekler olabilir.

Bazı kadınlar yiyeceklerden tiksinme yaşayabilir, bu da bulantıya katkıda bulunabilir. Sağlıklı beslenmeye çalışın, ancak bazı yiyeceklerden kaçınmanız gerekirse, o yiyeceklerden kaçının. Sert şekerler emmek veya zencefilli gazoz veya zencefil çayı içmek bulantıyı azaltabilir. Diğer yollar hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Bazı kadınlar deniz tutması bileklikleri ile rahatlama sağlar. Eğer çoğu yiyecek ve içeceği tutamıyorsanız, doktorunuzu arayın.

Vücudunuz başka şekillerde de değişiyor. Örneğin, göğüsleriniz biraz tanıdık gelmeyebilir. Zaten boyut artışı ile uğraşıyor olabilirsiniz, bu hafta başka göğüs değişiklikleri de olabilir. Meme uçlarınızın daha belirgin olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca, meme ucunun etrafındaki alan olan areola, daha koyu ve büyük hale gelmektedir. Areola üzerinde küçük çıkıntılar olan Montgomery tüberkülleri de gelişebilir.

Emzirmeye hala zaman olsa da, bu göğüs değişiklikleri bebeğinizi emzirmeye hazırlamak için meydana gelmektedir. Yeni görünümünüzü pek sevmiyorsanız, bebek sütten kesildikten sonra çoğu değişikliğin geçeceğini bilmek sizi mutlu edebilir.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğiniz yaklaşık bir yaban mersini büyüklüğündedir. Bu hafta büyük haber, bebeğinizin beyninin hızla gelişiyor olmasıdır. Beynin her iki yarımküresi de gelişiyor ve dakikada yaklaşık 100 beyin hücresi üretiliyor.

Karaciğeri kırmızı kan hücreleri üretmeye başlamıştır. Kol ve bacak tomurcukları büyüyor ve eller, kollar, bacaklar ve ayaklar olacak şekilde bölümlere ayrılıyor. Yüz özellikleri de şekillenmeye başlıyor, bu hafta bebeğinizin ağzı gelişiyor.

Eğer yedinci haftada bebeğinizi görebilseydiniz, şaşırtıcı bir şey fark edebilirdiniz. Bu aşamada, embriyonuzun küçük bir kuyruğa benzeyen bir uzantısı vardır. Ancak bu sadece kuyruk sokumunun bir uzantısıdır. Endişelenmeyin, birkaç hafta içinde kaybolur.

Yedinci Hafta İçin İpuçları

Hamilelik haberini arkadaşlarınızla, ailenizle veya iş arkadaşlarınızla paylaşmadıysanız, doğru zamanın ne zaman olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bazı kadınlar pozitif hamilelik testi aldıkları anda herkese haber verir. Heyecanla dolup taşarak patronunuzdan ebeveynlerinize kadar herkese ve hatta market sırasındaki birkaç yabancıya bile anlatabilirsiniz.

Diğer kadınlar ise haberi sadece ebeveynleri veya en yakın arkadaşları gibi birkaç kişiyle paylaşır. Eğer bu sizin tarzınız değilse, bu da sorun değil.

Belki bu aşamada her şeyi özel olarak partnerinizle paylaşmayı tercih edersiniz. Bazı kadınlar, düşük yapma riski azalana kadar, yani 12. haftadan sonra, haberi vermek isteyebilirler.

Sonuç olarak, hayatınızdaki insanlara hamile olduğunuzu söylemek için mükemmel bir zaman yoktur. Ne zaman hazır hissederseniz ve kime söylemek isterseniz, tamamen sizin ve partnerinizin kararına bağlıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir