23 Haftalık Gebelik

23 hafta hamilelik, bebeğinizin düzenli olarak hareket ettiğini hissetmeye devam ederken daha fazla heyecan getirebilir. Küçük bebeğiniz büyüyor ve güçleniyor, bu yüzden onun dönüşlerini ve hareketlerini daha iyi hissedebilirsiniz. Umarız, hala kendinizi oldukça iyi hissediyor ve bebek için isim seçme ve bebek odasını hazırlama sürecinin tadını çıkarıyorsunuzdur.

  Vücudunuzda Neler Oluyor?

  23. hafta itibarıyla, ikinci trimesterinizin ortasındasınız ve oldukça enerjik hissedebilirsiniz. Bebek karnınız her hafta biraz daha büyüyor, ancak rahatsız olacak kadar büyük olmayabilirsiniz. Braxton Hicks kasılmalarını henüz yaşamadıysanız, bu hafta başlayabilirler.

   23 haftada, bazı hamilelik rahatsızlıkları yaşamak yaygındır, örneğin gün sonunda şişmiş ayaklar. Sıvı tutulumu sıcak havalarda veya tüm gün ayakta kaldığınızda daha kötü olabilir.

   Ayaklarınızı yukarı kaldırmak ve ayak bileklerinize veya ayaklarınıza serin bir bez koymak yardımcı olabilir. Ayrıca, bol su içtiğinizden emin olun. Daha fazla su içmenin şişliği artıracağını düşünebilirsiniz, ancak genellikle bunun tersi doğrudur. İyi hidratlı kalmak, su tutulmasını azaltabilir.

   Karnınız büyüdükçe, uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Şimdi uyku problemleri yaşamıyorsanız, üçüncü trimesterinize girdiğinizde bu sorunlar ortaya çıkabilir.

   Büyüyen karnınız, uyku pozisyonunuzu değiştirmenize neden olabilir, bu da uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, aklınızda birçok şey olabilir, bu da uyku sorunlarına katkıda bulunabilir.

   Rahatlatıcı bir uyku rutini geliştirmek yardımcı olabilir, örneğin yatmadan önce sıcak bir banyo yapmak veya meditasyon yapmak gibi. Vücudunuzu destekleyen iyi bir hamilelik yastığına yatırım yapmak da sizi daha rahat hale getirebilir.

   Ayrıca, partnerinizin gece horladığınızı fark ederse şaşırmayın. Hamilelik sırasında kadınların yaklaşık yüzde 30’u, burun geçişlerindeki şişlik nedeniyle horlar.

   Bebeğinizde Neler Oluyor?

   Bebeğiniz yaklaşık 30 santimetre uzunluğunda ve bir mango veya küçük bir greyfurt büyüklüğündedir. Cildi hala kırışık ve sarkık, ancak önümüzdeki haftalarda küçük bebeğiniz daha fazla bebek yağı kazanacak ve dolacaktır. Aslında, bebeğinizin ağırlığı önümüzdeki ay içinde muhtemelen iki katına çıkacak, bu da onu sadece daha sevimli yapmakla kalmayacak, aynı zamanda cildini daha az şeffaf hale getirecektir.

   Bebeğiniz oldukça hareketli ve sarsıcı hale geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, bacaklarının ve kollarının büyüyüp güçlenmesidir. Önümüzdeki haftalarda, bebeğinizin ayağını veya dirseğini karnınızın üzerinden hareket ederken görebilirsiniz.

   Dışarıda nefes almaya hazır olmadan önce hala birkaç haftaya ihtiyacı olsa da, akciğerleri her gün daha da olgunlaşıyor. Akciğerlerindeki kan damarları gelişmeye devam ediyor ve pneumositler adı verilen hücreler, bebeğinizin ilk nefesini almasına hazırlık yapıyor.

   Dikkat Edilmesi Gerekenler

   Yaklaşık dört ay içinde, en azından önümüzdeki 18 yıl boyunca kalacak yeni bir küçük oda arkadaşınız olacak, bu da bazı eşyalara ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. Bebek alışverişi yapmak eğlenceli olsa da, aynı zamanda bunaltıcı olabilir. O kadar çok gadget ve bebek eşyası var ki, neye ihtiyacınız olduğunu nasıl bileceksiniz?

   İlk günden itibaren ihtiyacınız olacak eşyaları seçerek başlayın. Örneğin, yenidoğan bakımı için gerekli eşyalar arasında araba koltuğu, bebek bezi, giysiler ve biberon gibi beslenme malzemeleri bulunur. İhtiyacınız olacak diğer beslenme malzemeleri, emzirmeyi mi yoksa mama ile beslemeyi mi planladığınıza bağlıdır. Örneğin, emziriyorsanız, gelecekteki kullanım için anne sütünü saklamak amacıyla bir süt pompası iyi bir fikir olabilir.

   Küçük bebeğinizin uyuyabileceği bir yere de ihtiyacı var. Hemen bir beşik yatırımı yapabilir veya ilk birkaç ay için bir beşik veya birlikte uyuma yatağı alabilirsiniz.

   Mali durumlar bir sorun ise, gerekli eşyaları aldıktan sonra diğer eşyaları bebeğiniz biraz daha büyüyene kadar bekletebilirsiniz. Örneğin, bir mama sandalyesi bebeğinizi beslemek için hoş bir şeydir, ancak birkaç ay boyunca buna ihtiyacınız olmayacak.

   Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde, dikkate almanız gereken diğer eşyalar arasında bebek taşıyıcı, bebek arabası, alt değiştirme masası, salıncak ve aktivite matı bulunabilir. Kullanılmış eşyalar satın alırken veya arkadaşlarınızdan ikinci el eşyaları kabul ederken dikkatli olun. Bazı eski eşyalar, güncel güvenlik standartlarına uygun olmayabilir.

   Leave a Reply

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir