29 Haftalık Gebelik

Son trimesterinize sadece birkaç hafta kalmış olsa da, geç hamileliğin bazı ağrı ve sızılarının başladığını hissedebilirsiniz. Karnınız ağırlaştıkça daha fazla rahatsızlık hissetmeniz yaygındır. Kendinizi iyi hissediyorsanız ve herhangi bir komplikasyon yaşamıyorsanız, muhtemelen normal rutininize, işe ve egzersize devam edebilirsiniz. Ancak endişeleriniz varsa, mutlaka sağlık uzmanınıza danışın. Ayrıca, vücudunuzu dinlemek de önemlidir. Bazı aktiviteleri azaltmanız gerekiyorsa, bunu yapın.

Vücudunuzda Neler Oluyor?

Hamileliğinizin 29. haftası, bazı semptomların kötüleşmesine neden olabilir. Örneğin, biraz gazlı hissetmeye başlayabilirsiniz. Mide yanması ve artan idrar yapma ihtiyacı yetmezmiş gibi, şimdi gece gündüz gaz çıkartıyorsunuz. Ayrıca, gazı tutmanıza yardımcı olan kaslar hamilelik sırasında gevşeyebilir, bu yüzden biraz gazın istemeden çıkmasına şaşırmayın. Ancak bu gerçekten sizin suçunuz değil.

Progesteron artışına ek olarak, bebeğiniz bağırsaklarınıza baskı yapıyor. Bu yüzden biraz daha fazla geğiriyor ve gaz çıkarıyor olabilirsiniz. Neyse ki, bu sadece geçici bir sorundur ve doğumdan sonra çözülecektir.

Ayrıca artan yuvarlak bağ ağrısı da yaşayabilirsiniz. Yuvarlak bağ ağrısı, kalçalarınızda, alt karnınızda ve kasık bölgenizde hissedilen rahatsızlıktır. Rahminizi destekleyen bağların gerilmesi nedeniyle meydana gelir. Öksürme, hapşırma veya pozisyon değiştirme bağın kasılmasına ve keskin bir ağrıya neden olabilir. Yuvarlak bağ ağrısı, doğuma kadar katlanmanız gereken sinir bozucu hamilelik semptomlarından biri olabilir.

Her doktor veya ebe farklı olsa da, üçüncü trimesterinizde sağlık uzmanınıza daha sık gitmeye başlayabilirsiniz. Doktorunuz veya ebeniz sizi her iki haftada bir izlemeyi önerebilir. Sonunda, doğum tarihinize yaklaştıkça, haftalık randevular planlanabilir.

Unutmayın, her kadın hamilelik sırasında farklı deneyimler yaşar. Hamileliğin üçüncü trimesteri hakkında korku hikayeleri duymuş olabilirsiniz, ancak doğuma kadar harika hissetmeye devam edebilirsiniz. Birkaç daha fazla ağrı ve sızı hissediyorsanız, iyi haber şu ki çok fazla zamanınız kalmadı.

Bebeğinizde Neler Oluyor?

Bebeğiniz, vücut sistemlerini ince ayar yapıyor ve kilo alıyor. Akciğerleri, ilk nefesini almak için son gelişim aşamalarındadır.

29. haftada, bebeğiniz doğum için doğru pozisyona geçmiş olabilir. Eğer öyleyse, başı aşağıda olup, çıkmaya hazırdır.

  Bazı bebekler bu pozisyona yerleşmez ve makat pozisyonunda olabilirler. Makat pozisyonu, bebeğinizin baş aşağı yerine popo veya ayakları önce geldiği anlamına gelir.

  Bebeğiniz yanlış yönde gidiyorsa, panik yapmayın. Baş aşağı pozisyona geçmek için hâlâ bolca zamanı var. Birçok bebek, birkaç hafta daha pozisyon değiştirebilir. Doktorunuz, doğum öncesi randevularınızda bebeğinizin pozisyonunu kontrol etmeye devam edecektir. Tam süre dolduğunda, bebeğiniz hâlâ ayak veya popo aşağı pozisyonda duruyorsa, doktorunuz seçenekleriniz hakkında sizinle konuşacaktır.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  İlk ve ikinci trimesteri kolay geçen kadınlar bile son trimesterlerinde bazı rahatsız edici hamilelik semptomlarını hissetmeye başlayabilirler. İşteki işleri tamamlamaya ve bebeğinizin gelişine hazırlanmaya çalışırken, şimdi kendinizi biraz şımartmak için iyi bir zaman olabilir.

  Yakında dikkatinizin çoğu bebeğinize odaklanacak. Küçük bebeğiniz şüphesiz çok sevimli olacak, ancak aynı zamanda oldukça ihtiyaç duyacak. Vaktiniz varken rahatlatıcı bir şeyler yapın.

  Bir günlüğüne hamilelik kitaplarından, bebek odası dekorasyonundan ve bebek alışverişinden bir mola verin. Sadece kendinizin tadını çıkarın. Örneğin, bir pedikür veya prenatal masaj ile kendinizi şımartın. Bir gün izin alıp, sinemaya gitmek veya bir kitapçıda dolaşmak gibi rahatlatıcı bir şeyler yapın.

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir