11 Haftalık Gebelik

Hâlâ gidecek uzun bir yolunuz varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak ilk trimesteriniz sona eriyor. Bebeğinizin organ sistemlerinin çoğu gelişmiş durumda, ancak hala olgunlaşacak çok şeyi var.

Vücudunuzda Neler Oluyor?

Sabah bulantısı veya diğer yaygın erken hamilelik belirtileri yaşadıysanız, bu hafta da benzer belirtiler görebilirsiniz. Ancak tünelin sonunda bir ışık var. En rahatsız edici erken hamilelik semptomları önümüzdeki birkaç hafta içinde hafiflemeye başlayabilir.

Bu hafta daha fazla gaz çıkardığınızı ve daha fazla geğirdiğinizi fark edebilirsiniz. Hoş değil mi? Ama gerçekten sizin suçunuz değil. Bunun nedeni hamilelik hormonlarıdır, özellikle de progesteron, bağırsaklarınızdaki düz kasları gevşetir. Sindirim yavaşlar, bu da aşırı gaz üretimine yol açabilir. İkinci trimesterde biraz hafifleyebilir. Ancak tam rahatladığınızı hissettiğinizde, gaz üçüncü trimesterde karın boşluğunuz sıkıştığında geri dönebilir.

11. hafta itibarıyla bazı yiyecek istekleri ve tiksinmeleri geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz. Her kadın farklıdır, bu yüzden bir kadının tiksinmesi başka bir kadının isteği olabilir. Hamilelik sırasında neden bazı kadınların yiyecek istekleri geliştirdiği bilinmemektedir. Bir teori, kadınların vücutlarının ihtiyaç duyduğu şeyi arzuladığını öne sürer. Diğer uzmanlar ise buna katılmaz. Sonuçta, eğer donut ve kurabiye istiyorsanız, vücudunuzun o kadar şekere ihtiyacı olmadığı açıktır.

  Ne yediğinize dikkat etmeniz önemlidir, ancak ağzınıza giren her lokmayı saymak sizi çıldırtabilir. Çoğunlukla sağlıklı beslenmeye çalışın ve ara sıra tatlı bir isteğe boyun eğerseniz, muhtemelen size zarar vermeyecektir. Gestasyonel diyabet geliştirirseniz, istisnalar olabileceğini unutmayın.

  Terazinin üzerine çıktığınızda henüz kilo almadığınızı fark edebilirsiniz. Çoğu kadın ilk trimesterde sadece birkaç kilo alır. Ancak bu sayı kesin değildir. Kilo alımı, hamilelik öncesi kilonuza ve ilk trimesterde sabah bulantısı yaşayıp yaşamadığınıza bağlı olacaktır.

  Bebeğinizde Neler Oluyor?

  11 haftalıkken, bebeğinizin üreme organları oluşmaktadır. Henüz bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu öğrenemeyeceksiniz, ancak kızsa yumurtalıklar, erkekse testisler gelişiyor.

  Henüz bir fetal Doppler ile bebeğinizin kalp atışını duymadıysanız, 11 hafta civarında duyabilirsiniz. Bebeğinizin kalbinin “lub-dub” sesini duymak, her zaman hatırlayabileceğiniz heyecan verici bir andır.

  Bebeğiniz saç folikülleri geliştiriyor ve burun delikleri açılıyor. Plasenta damarları da bebeğinizin önümüzdeki aylarda hızlı büyümesine hazırlanmak için büyüyor.

  Bebeğiniz geliştikçe ve büyüdükçe, birkaç numara yapmayı da öğreniyor. Esniyor veya hatta hıçkırıyor olabilir. Hareketlerini bir süre hissetmeyeceksiniz, ancak birkaç ay içinde tüm bu hareketlerini hissedeceksiniz.

  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Hamileliğinizin haberini patronunuzla veya iş arkadaşlarınızla paylaşmadıysanız, yakında paylaşmanız gerekecek. 11 haftalıkken, henüz göstermiyor olabilirsiniz. Ancak birkaç hafta içinde büyüyen karnınızı saklamak zor olacak.

  Hamile olduğunuzu işvereninize söylemek konusunda tek tip bir zamanlama yoktur. Ancak kesin olan bir şey var ki, eninde sonunda haberi paylaşmanız gerekecek. Patronunuzla konuşmadan önce, işvereninizin politikalarını bilmek yararlıdır. Ayrıca, doğumdan önce ve sonra ne kadar izin almayı planladığınızı düşünmek iyi bir fikirdir.

  Ne kadar izin almak istediğiniz, şirketinizin ücretli doğum izni sunup sunmadığına ve doğum izni için yasal düzenlemelerin neler olduğuna bağlı olabilir. Örneğin, bazı ülkeler kadınlara bir yıla kadar doğum izni verirken, diğerleri çok daha az cömerttir.

  Her durum farklıdır. Patronunuz destekleyici olabilir ve şirketiniz harika bir doğum izni sunabilir. Diğer durumlarda, amir

  ler ve şirketler sizin izin süreniz konusunda sizin kadar heyecanlı olmayabilir. Ancak her iki durumda da, sizin ve bebeğinizin iyiliği için en iyi olanı yapmanız gerekir.

  Leave a Reply

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir