34 Haftalık Gebelik

Gebelikte 34.hafta itibariyle günlük  aktivitelerinizi yapmanız daha da zorlaşacaktır. Karnınızın ortasında ezilme veya sıkışma hissi oluşacaktır.  Toplumumuzda yaygın olarak Gebelikte 34. haftandaki kadınlar bedenleriyle ilgili yorumlanırlar. İnsanlar sizin hakkınızda fikirler yürütecek; çevrenizdeki herkes bir uzmanmış gibi sizi değerlendirmeye başlayacaktır. Tüm bunlara  gülümseyin ve önemsemeyin. Gebelikte iki uzman vardır 1. siz 2. Doktorunuz.

Gebelikte 34.Hafta Annedeki Değişim

   Her gebelik farklıdır kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı bırakın çünkü vücudunuz gereksinimlere göre hareket etmektedir içerdeki bebek diğer insanların bebeklerinden farklı olacağından gereksinimleri de farklı olacaktır, yani her gebelik kendine özgüdür.

Hafta Hafta Gebelik 34. Hafta
Hafta Hafta Gebelik 34. Hafta

Gebelikte 34. hafta  itibariyle nefes darlığı hissedebilirsiniz bunun nedeni bebeğiniz nedeniyle sıkışan akciğer ve diyaframdır. Nefes almakta zorlanıyorsanız omuzlarınızı geriye atarak dik durmaya çalışın daha rahat nefes alıp verdiğinizi fark edeceksiniz.

34.Haftada kadınlar asidik mideden ötürü mide yanması, reflü veya hazımsızlık yaşayabilirler. Bu sorunu gidermek için öğün sayınızı arttırın ve azar azar yemeyi deneyin. Çeşitli yemekler yemeyi deneyin tek tip yemek bebeğinizi de olumsuz etkiler. Bebeğinizin farklı yiyecekler yeme konusunda isteksiz olur.

Gebelikte 34.hafta bacaklarınızda varis oluşabilir. Ailenizde varis varsa muhtemelen sizde de varis oluşma riski yüksektir.

Vücut ısınız bir iki derece yüksek olabilir bu haftalar soğuk mevsime denk gelmişse sorun olmaz ama sıcak mevsimlerde bu durum sizi bunaltabilir.

Cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz bunun nedeni fazla enerji harcama istemeyişiniz ve daha fazla ısınmak istemeniz olabilir.

Hep aklınıza takılan soru şudur acaba bebeğim normal ve sağlıklı mı? Gebelik döneminde birçok kadın nedense batıl inançlı olur ve ortaya çıkan şeyleri hemen kötüye yorumlarlar. Endişenizi azaltabilmek için doktorunuzla konuşun ve içinizi kemiren soruları ona sorun rahatladığınız göreceksiniz.

Gebelikte 34.Hafta Bebekteki Değişim

34. gebelik haftasında bebeğiniz büyüyor, boyu yaklaşık 45 cm kilosu ise 2,2 kilonun üzerinde olmalı.

34.haftada erkek bebeklerin testisleri, karın bölgesinden kasık bölgesine iner Bazen bu durum gecikebilir, bebeğinizin testisleri ilk yılında da aşağı inebilir.

Gebelikte 34. Hafta
Gebelikte 34. Hafta

Bebeğiniz gözleriyle dairler çizebilir odaklama denemeleri yapabilir, gözlerini açıp kapatabilir, göz bebekleri içeri gelen ışık miktarına göre dengeleme amacıyla  küçülüp büyüyebilir.

Bebeğinizin derisini kaplayan tüyler bu haftadan itibaren dökülmeye başlayacak. Eğer bebeğiniz bu haftada doğmuş olsaydı bebeğinizin sırtındaki kulaklarında ve alnındaki tühler sizi rahatsız edebilirdi. Fakat bu tüyler zamanla dökülecek bebeğinizin cildi pürüzsüz bir hale gelecektir.

Bebeğinizin böbreklerin üstünde yer alan salgı bezleri akciğerlerin dışarıdaki havayı soluyabilecek bir yapıya sahip olmaları için kortizon üretmektedir.

34. Gebelik Haftası Önerileri

 • Varis problemi yaşıyorsanız veya varis problemi yaşamak istemiyorsanız bacaklarınızı yukarı kaldırmayı deneyin, fırsat buldukça oturun dinlenin.
 • Çok fazla kilo almamaya çalışın, varis çorabı kullanmayı deneyin
 • Gebelik anlarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi alıp eşinizle pikniğe çıkın karnınızı ve mutluluğunuzu çekin. İleride bebeğinize gösterebilecek bir şeyler olsun.
 • Denge problemi yaşayabilirsiniz endişe etmeyin denge merkeziniz değişmektedir.
 • Gebelikte 34. hafta Yürürken dikkatli olun yavaş yürüyün.
5 Yorum
 1. alev 6 sene önce
  Cevapla

  Ben 34 haftalık hamileyim bebeğim 2900 gram doktorum 2 hafta ileride gidiyo dedi iki hafta önce mi doğum yapacam

  • Burcu 5 sene önce
   Cevapla

   Ayni durum bnde de var doktor sasiriyo ama tam net cevP alamadim .

 2. suzana 5 sene önce
  Cevapla

  ben 34 haftalik ve 1cm acikmisim. acaba tehlikesi varmi, dogum ne zaman olur ?

 3. Mehtap 5 sene önce
  Cevapla

  Ben de 34 haftadayım bir hafta öndeyiz normale göre, Ama bu bir hafta önce doğum olacağı anlamına gelmiyormuş doktoruma sordum.

 4. Mehtap 5 sene önce
  Cevapla

  Doktorum özgür YILDIRIM gerçekten çok ilgili istanbul da

Hadi siz de yorum yapın

Your email address will not be published.