25 Haftalık Gebelik

Gebeliğinizin 6. ayını bitirip 7. aya girmek üzeresiniz. Karnınız giderek büyüyor hamile olduğunuz daha kolay fark ediliyor.  Doğuma yaklaştıkça doğumun nasıl olacağını düşünmeye başlamışsınız. Doğumda neler gerekli bebeğiniz doğduktan sonra nelere ihtiyacınız var gibi sorular kafanızı meşgul etmeye başlamıştır. İlk gebeliğiniz değilse bu dönemi atlatmak size daha kolay gelecektir ama ilk gebeliğini yaşayan anneler için bu biraz sıkıntılı olabilir.

Bebeğiniz Ve Kendiniz İçin Alışverişe Çıkın…

Bebeğinizin mutlu olabilmesi için çok zengin olmanız gerekmez veya çok para harcayacağınız hisside sizi korkutmasın inanın bebeğinizin mutlu olabilmesi için çok fazla lükse gerek yok. Bebeğinizin karnı doysun altı kuru olsun güvenli uyuyacak bir yeri ve onu seven anne ve babası olsun yeter. Bebeğiniz mutlu olsun diye kendinizi maddi açıdan sıkıntıya sokmak ona mutluluk değil bilhassa üzüntü verecektir.

Bebeğinizin odasını hazırlarken zevk alarak hazırlayın ve bütçenize göre hareket edin. Hemen alışverişe çıkmayın mağazaları gezin internette online alışveriş sitelerini ziyaret edin bu araştırma size nelere ihtiyacınız olacak konusunda size bilgi verebilir.

Bebekler doğduktan sonra anne karnındaki gibi hızlı büyürler giysiler 3 ay içerisinde küçülür bu nedenle alacağınız ürünleri kısa dönemde kullanacağınızı düşünerek hareket ediniz. Kendiniz için alışverişe her çıktığınızda bebeğinize de birkaç parça alın ( Bez, havlu, mendil…) Böylelikle maddi açıdan ani bir sıkıntı yaşamazsınız. Bebekleri giysilerindeki yaş ve beden ilişkisini öğrenmeniz size elbise seçiminde kolaylık sağlayacaktır…

Gebelikte 25.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 25. hafta rahim büyüklüğünüz, Pubik simfizden rahiminizin tepe noktasına kadar yaklaşık 25 santimetre uzunluğundadır.

25. gebelik haftası
Gebelikte 25.Hafta

Gebelikte 25. hafta itibariyle karşılaşacağınız bir diğer sıkıntılı durum kaşınmadır. Vücudunuzda bir iz olmaz ama vücudunuz kaşınabilir. Anne adayları diş kanaması ve diş ağrısı da yaşayabilirler. Bu vücudunuzun kalsiyum açısından fakir kaldığı anlamına gelir. Diş eti kanaması dişlerinizi daha az fırçalamanız anlamına gelmez bilhassa dişlerinizi daha temiz tutmanızı size hatırlatır.

Kendinizi hep aç hissetmeniz normal çünkü bebeğinizin gelişebilmesi için beslenebilmesi gerekli  bebeğinize faydası olabilecek çeşitli gıdalar tüketmeye özen gösterin kendinizi doyurmak için tek tip ve boş besinler almayın…

Genişleyen rahim bölgesindeki kaslar kasılmaktadır bu durumu siz ağrı olarak hissedeceksiniz karın bölgesine çok hafif masaj yapmak ve ılık duş almak faydalı olabilir.

Türkiye’de yaşıyoruz insanlar bilip bilmeden konuşmayı alışkanlık haline getirmişler size sürekli birileri tavsiyelerde bulunabilir şöyle yapın bunu yiyin bunu yemeyin şunu yersen kız olur bunu yersen erkek olur martavallarına inanmayın. Özellikle kaynanalar gelinlere  gebelik uzmanı olarak davrandıkları bilinen  bir durumdur. Kibarca bu bilgileri dinleyin ama yapmayın… Bilimsellikten uzak şeyleri  yapmak sizi ve bebeğinizi riske atabilir.

Muhtemelen artık bebeğinize alıştınız onunla takılmak hoşunuza gidiyor. Artık o sizin bir parçanız siz nereye o oraya birlikte yapacak çok şey var…

Eğer bu gebeliğinizden daha önce gebe kaldıysanız ve eski gebeliklerinizde sorunlar yaşadıysanız bu sorunları aklınıza getirerek kendinizi sıkmayın bu gebelik beklide çok güzel geçecek…

Gebelikte 25. Hafta Bebekteki Değişim

Hafta hafta hamilelik 25. hafta
Hafta Hafta Gebelik 25.Hafta

Hamilelikte 25. hafta bebeğin kilosu 700 gram civarındadır. Boyu yaklaşık 23 santimetredir. Gebelikte 25. hafta bebeğinizin karnınızda top oynuyor olmasını isterdik ama  bebeğiniz şu anda yeni açılan burun deliklerini tanımakla meşgul. Bebeğinizin akciğerleri doğuma hazırlık yapıyor doğumda nefes alıp vermesini sağlayacak yapı oluşuyor.

Bebeğiniz muhtemelen dik duruyor ve rahat edeceği bir yönde uzanıyor.

Bebekler anne karnında bile farklılık gösterirler biri çok hareketliyken bir diğeri hımbılın teki olabilir, biri sürekli gülümser biri sinirlidir yani anlayacağınız anne karnındaki bebek efendi kafasına göre takılıyor…

25. Hafta
25. Gebelik Haftası

Bebeğinizi özlediyseniz doktorunuzdan randevu alarak bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. Onun kalbi zorlu hayat mücadelesine şimdiden hazırlanıyor sanki kalbi sizinkinden iki kat hızlı atıyor…

Arabaya bindiğinizde kendinizi biraz sıkıntıda güvenliğiniz için emniyet kemeri takın siz takmayı düşünmeseniz bile içinizdeki beyefendi veya hanımefendinin yaşayacak çok şeyi var. Hamile bayanlara toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapmak işkence gibi gelebilir. Toplu taşıma araçlarına bindiğinizde çok fazla sarsılmayacağınız güvenli ve ter ve değişik kokulardan daha az etkilenmek içinde koridor tarafındaki koltukta oturmayı tercih edin.

Sigara içmek veya içenlerin bulunduğu ortamda olmak risktir.  Sigara içilen ortamda bulunan hamile kadınlar unutmasınlar ki plasenta soluduğunuz havayı süzemez. Bu da bebeğinde sigara dumanından etkilenmesi anlamına geliyor. Sigara kullanıyorsanız bırakmaya büyük çaba gösterin. Hiçbir şey minik kelebeğinizden daha değerli olamaz.

Gebelikte 25. hafta sonrası uyurken sırt üstü yatmayı unutun yan yatmayı alışkanlık haline getirin.

Şu yiyeceklerden uzak durun: Pastörize edilememiş taze peynir (genelde yumuşak peynirler) Lahana salatası, hamura sarılarak içerisinde et bulunan gıdalar, pişmemiş et içeren gıdalar, riskli ürünlerdir gebelik süresince bu ürünleri tüketmemeye çalışın.

Kanama ve şiddetli ağrılar hissettiğinizde zaman kaybetmeden doktorunuza ulaşın…

Gebelikte 25. Hafta Önerileri

 • Arabaya bindiğinizde kendinizi biraz sıkında güvenliğiniz için emniyet kemeri takın siz takmayı düşünmeseniz bile içinizdeki beyefendi veya hanımefendinin yaşayacak çok şeyi var. Hamile bayanlara toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapmak işkence gibi gelebilir.
 • Toplu taşıma araçlarına bindiğinizde çok fazla sarsılmayacağınız güvenli ve ter ve değişik kokulardan daha az etkilenmek içinde koridor tarafındaki koltukta oturmayı tercih edin.
 • Sigara içmek veya içenlerin bulunduğu ortamda olmak risktir.  Sigara içilen ortamda bulunan hamile kadınlar unutmasınlar ki plasenta soluduğunuz havayı süzemez. Bu da bebeğinde sigara dumanından etkilenmesi anlamına geliyor. Sigara kullanıyorsanız bırakmaya büyük çaba gösterin. Hiçbir şey minik kelebeğinizden daha değerli olamaz.
 • Sırt üstü yatmayı unutun yan yatmayı alışkanlık haline getirin
 • Şu yiyeceklerden uzak durun: Pastörize edilmemiş taze peynir (genelde yumuşak peynirler) Lahana salatası, hamura sarılarak içerisinde et bulunan gıdalar, pişmemiş et içeren gıdalar, riskli ürünlerdir gebelik süresince bu ürünleri tüketmemeye çalışın.
 • Kanama ve şiddetli ağrılar hissettiğinizde zaman kaybetmeden doktorunuza ulaşın…
33 Yorum
 1. eylem 6 sene önce
  Cevapla

  6 aylık hamileyim 2 gündür sık sık sancı yaşıyorum sırt ve bel ağrısı karın ağrısı ve sıklıkla rahatsızlık duyuyorum. Ne tavsiye edersiniz acil cevap.. şimdiden teşekkürler. .

  • ilkay 6 sene önce
   Cevapla

   Merhaba canım ;
   Bende hamileyim, burada eşine çok önemli görev düşüyor beline ve ayaklarına masaj yapması lazım, ayaklarını uzatarak parmak uçlarını bir öne bir geriye itip rahatlaya bilirsin internetten hamile agzersizlerini izlemeni tavsiye ederim,çok fazla kendini yorma birde iyi günler hayırlı sağlıklı doğumlar

 2. BURCU KARAOĞLU 6 sene önce
  Cevapla

  o aylardaki ağrı ve kasılmalar büyük etkeni kalsiym eksikliğinden
  ileri gelmekte peynir süt gibi ürünleri daha fazla tüketmenizi öneririm
  iyi günler

 3. Sevcan 5 sene önce
  Cevapla

  24 haftalık hamileyim sol tarafımda ağrı var karnımın aşağıda olması erken doğum olurmu

 4. Sevcan 5 sene önce
  Cevapla

  Ayrıca bu hafta çoğunlukla sanki kasıklarıma tekme atıyor…2 önce ilk bebeğim düşük oldu bu bebeğimde erken doğum olmasından dolayı korkuyorum lütfen beni bilgilendirirmisiniz

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Sevcan hanım merhaba,

   Geçmişte 2 düşük hikayesi olduğu için ekstra dikkatli olmanızda fayda var. O sebeple olağan dışı hissettiğiniz her durumda doktorunuza başvurmanız ve gerekli görürse muayene olmanızda fayda var.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmenizi dileğiyle…

 5. Ayşe 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben 3. gebeliğimin 26. haftasındayım. İlk iki çocuğumu sezaryen ile doğum yaptım. 9 yıl geçti en son sezaryenin arasından. Sizden beni bu doğumumda normal doğum yaptıracak bir doktora yönlendirmenizi rica ediyorum.

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Ayşe hanım merhaba,

   Öncelikle size herhangi birinin ismini vermem etik olmaz böyle bir konuda.
   Çünkü sezeryan sonrası normal doğum yapılması sağlık çevrelerince genel olarak önerilmiyor. Bu nedenle benim de size önerim özellikle 2 sezeryan sonrasında normal doğum yapmamanızdır.

   Ancak dilediğiniz bir kaç farklı kadın doğum uzmanına da görünerek bu konuda onların da önerilerini dinlemeniz kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına faydalı olabilir.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

  • ozlem 4 sene önce
   Cevapla

   Zeynep kamilde sezaryen sonrası vajinal doğum yani SSVD bölümü var randevu alıp gidiniz. Kardeşim sezeryandan 2 yıl sonra normal dogum yaptı çok ta rahat gecti

 6. asli 5 sene önce
  Cevapla

  Mrblr 25+4 hamileyim ikinci hamileligim bebegimin hareketlerini cok fazla hissedemiyorum doktorum plesantanin onde oldugunu bu yuzden hissedemedigimi ve agrilarimin oldugunu soyledi.biraz arastirdim onde olunca cok riskleri varmis acikcasi korktum. Bununla alakali yapabilecegim bisey var mi acaba ?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Aslı hanım,

   Bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Sadece bu konuyu kafanıza fazlaca takıp gereksiz stres yapıp çocuğunuzu da strese sokmamanızı öneririm.

 7. Hazal 5 sene önce
  Cevapla

  24+4 hamileyim..bel ağrısıyla yAşamak çok zor.üçincü gebeliğim.belden uyusmalı sezeryan oldum ıkısındede.acaba ondan dolayımı bel ağrısı çekiyorum

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Hazal hanım,

   Bel ağrınızın epidural anesteziyle hiçbir alakası yoktur. Ağrılarınız sizin sırt kaslarının güçsüzlüğü ve aldığınız kiloyla daha alakalı konulardır.

 8. Gurbet 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben 24.6günlük hamileyim birinci çocuğumu normal ikincisini sezeryanla doğurdum acaba bu bebeğimi yine normal doğum yapma şansım varmı

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Gurbet hanım,

   Daha önce sezeryan geçirdiyseniz tekrar normal doğum yapmanız mümkün değildir. Çünkü daha önce rahminiz üzerinde bir kesi yapıldığı için normal doğumda oluşacak olan basıncı rahminiz kaldıramaz.

   Ancak bu konuyu doktorunuzla yüzyüze konuşmanızı öneririm.

 9. tuna vatansever 5 sene önce
  Cevapla

  merhaba 25 haftalik hamileyim dun 2 gogusumun arasinda agri gecrdim soguk terler doktum bebegime birsey olmusmudur sanki hareketleri azaldi biraz normalmi birde ne kadar siklikta bebek hareketleri olur abaca sirtustu yatiyorum zarari varmi

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Tuna hanım merhaba,

   Bahsettiğiniz sorunların hiçbirine bu şekilde sizi görmeden cevap veremem. Eğer bebeğinizin hareketlerinin azaldığını düşünüyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 10. Sema Nur 5 sene önce
  Cevapla

  Mrb 25 haftalık hamileyim lavaboya girdim kanamam oldu korktum açıkçası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bni aydınlatır mısınız

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Sema hanım,

   Doktorunuza başvuracaksınız. Şu anda tek yapmanız gereken bu.

 11. Leyla gül 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba sertac bey 25 haftalık bir gebeliğim var ilk gebeliğim bugune kadar hersey yolundaydı hiçbir sıkıntı yoktu ama son kontrolümde doktorum rahim duvarında incelme olduğunu söyledi normalde bir bayanın rahim yapısı 3 cm olması gerekirken benimki 2.5 cm erken doğum olabilir dedi ve 1 hafta kullanmam için 2 adet iğne verdi acaba erken doğum gibi bişy söz konusumu

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Leyla hanım merhaba,

   Doktorunuzun tüm söyledikleri doğru. Rahim duvarının incelmesi erken doğuma yol açabilir. Size önerdiği tedavileri mümkün oldukça lütfen uygulayın. Eğer bunlar da sonuç vermezse en azından erken doğumunuz doktorunuzun kontrolünde olacaktır.

 12. Deniz kalmaz 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba Sertaç bey 25+3 günlük hamileyim ve bu haftalarda aşırı derecede vücüdumda kaşınma var ne yapmam gerekiyor bunun olmamamızı için ilgilenirseniz şimdiden teşekkürler ederim

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Deniz hanım merhaba,

   Kaşıntı gebelikte Safra-Karaciğer rahatsızlıklarını düşündürebilmektedir. O yüzden doktorunuza başvurmanızı öneririm. Sizden gerekli tahlilleri isteyecektir.

 13. Merve Türkoğlu 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba Sertaç bey ben 25 haftalık hamileyim ve tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım.tüp bebeklerde sezaryen doğum mu yapılıyo her zaman.birde mide yanmam çok oluyo acaba neden olabilir?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Merve hanım,

   Tüp bebekle gebe kalmanızın normal-sezeryan doğumla bir ilişkisi yoktur. Bunu gebelik süreciniz belirler.

   Mide yanmaları gebeliklerde yaşanabilir. Doktorunuza bu durumunuzdan bahsedin ki doktorunuz size ve gebeliğinize uygun tedavi düzenleyebilsin.

 14. Ezgi özlem 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar. 25+2 günlük gebeyim.ilk gebeliğim. kontrol zmninda suyumun az olduğu söylendi. Hersey normal gidiyor fakat bi cocuk hastanesine gidip kalp atışını tekrardan dinlenmesi önerildi. Ultrason da tam net görüntude alinamadi.ne yapmam gerekiyor.

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Ezgi hanım,

   Tam olarak size söylendiği gibi bu konuda uzman bir hastaneye gidip muayene olmanız gerekiyor.

 15. ARZU TUĞLUOĞLU 4 sene önce
  Cevapla

  MERHABA;
  25 HAFTALIK HAMİLEYİM. BEBEĞİM HİÇ DURMUYO SÜREKLİ VURUYO. DOKTORUM OLMASI GEREKENDEN DAHA HIZLI GELİŞİYO DEDİ. BUNUNLA Bİ ALAKASI OLABİLİR Mİ YADA BEBEĞİMDE Bİ SORUN OLABİLİRMİ. DETAY ULTRASONDA YAPTIRDIK Bİ SORUN YOK DEDİ DOKTOR. LÜTFEN YARDIMCI OLUN. ARTIK TEKMELERİ CANIMI ÇOK YAKIYO.

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Arzu hanım,

   Yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef bu konuda…

 16. Nur 4 sene önce
  Cevapla

  Merhaba
  25 haftalık 3.gebeliğim
  Ara sıra burnum kanıyor! Bu durum sıkıntı yaratır mı?
  Bebegime ilk önce iki defa erkek dediler sonra kız…ultrasyonda yanılma olasılığı var mıdır?

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Nur hanım,

   Burun kanamanız hiçbir şeye bağlı olmayacağı gibi yüksek tansiyona da bağlı olabilir ve gebelikte yüksek tansiyon korkulan bir durumdur. O yüzden doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 17. Gizem Ceyhan 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar ,

  24+5 haftalık hamileyim.. 5 gün önce doktor kontrolüm vardı. Bebeğimle ilgili herhangi bir sıkıntım yok ancak bebeğim ters pozisyonda olduğu için 4 Boyutlu Ultrason Makinesinde yüzünü göremedik. Daha önce ki kontrollerimiz de çok net gördüğümüz için canım bu duruma çok sıkıldı.

  Bebeğin anne karnında ki pozisyonunu anlamamız veya ultrasonda görebilmek için ne yapmalıyız :)

  Şimdiden Teşekkürler.

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Gizem hanım merhaba,

   Sorunuzun sonuna koyduğunuz smiley’den de belli olduğu üzere sorduğunuz biraz ‘zor’ bir soru sorduğunuzun farkındasınız sizde. Buna verebileceğim tek cevap; Yer çekimsiz ortamda muz yerken çilek tadı alabilirseniz bebeğinizin yüzü ultrasonda görülebilir =)

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

Hadi siz de yorum yapın

Your email address will not be published.