15 Haftalık Gebelik

Gebelikte 15 hafta bebeğinizin gelişmesi hızla devam eder. Ultrasondan bakınca nefes alış verişi dudak hareketleri gözlenebilmektedir. Bebeğiniz yaklaşık 50 gr, yüz hatları belirginleşmeye devam etmektedir ve  büyük bir zamanı uyku ile geçmektedir.

Gebelikte 15.hafta bulantılar genellikle yerini açlık hissine bırakır. İştahınızın arttığı çabuk acıktığınız ve kola, kolay doymadığınız bir döneme girmiş bulunmaktasınız tabi ki bunların sebebi sizden çok  içinizde büyümeye çalışan bebeğinizin enerji gereksinimi. Bu dönemde beslenmenize önem vermeniz ve değişik tatları denemeniz bebeğinizin ileriki dönemlerinde sağlığı açısından son derece önemlidir.

Gebelikte 15.Hafta Annedeki Değişim

Hamilelikte 2. üç aylık dönemdesiniz (2. Trimester) bunun tadını çıkarın. Genellikle hamileliğin en güzel dönemleri bu dönemlerdir. Kadınlar bu haftalarda daha az sorun yaşarlar.

15. Gebelik haftası annedeki değişim
15. Gebelik haftası annedeki değişim

15. Gebelik haftası karnınız daha belirgindir. Elinizi karnınızda gezdirdiğinizde elinize yumuşak bir top hissi veren bir kitle gelebilir. İşte bebeğiniz bu kitlenin içerisinde büyüyor. Artık dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz anlaşılabilir.Pantolonlarınızın size dar gelmesi normaldir. Artık hamile kıyafetleri almak için alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu haftalarda farklı duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Mutlu olacağınız işler yapmaya çalışın ruhsal yorgunluk yaşamamaya çalışın.

15. gebelik haftası ve sonrasında bebeğinizin minik tekmelerini hissedebilirsiniz.(çoğu kadın hissetmez.)

Hamileliğin 15.haftasında uyku problemleri yaşayabilirsiniz, yorgunluk bacaklarda kas ağrısı gibi durumlar da yaşayabilirsiniz.

Ayaklarınızda, ayak bileklerinizde ve ellerinizde şişlikler oluşabilir bu duruma ödem denir. Bu durum sizi rahatsız etmesin gebeliğin normal seyrettiğinin habercisidir. Hafif egzersizler yapmak, ayağınız ara ara yukarı kaldırmak ve bol miktarda sıvı almak ödemi önlemede size yardımcı olacaktır.

Hamileliğin bundan sonraki dönemlerinde kendinizi daha güzel hissedebilirsiniz. Cildiniz size daha yumuşak gelebilir. Saçlarınızı biraz kısaltmanız güzelliğinize güzellik katabilir.

Göğüsleriniz büyüdüğü ve dolgunlaşması nedeniyle her zaman kullandığınız sutyenler artık dar gelebilir. Numarasını biraz büyütürseniz iyi olur çünkü bebeğiniz doğduktan sonra da süt verirken size kolaylık sağlar.

Damarların genişlemesi ve vücudunuzdaki kan miktarının iki katına çıkmış olması sonucu küçük çapta geçici burun kanamaları olabilir endişelenmeyin

Gebelik haftaları ilerledikçe kilonuz artacak geceleri rahat uyumakta zorlanacaksınız. Yatağa sırt üstü ve yüz üstü uyumayın hem siz  hem bebeğiniz rahatsız olabilirsiniz yan yatmaya alışmalısınız.

Bebeğiniz bu haftada tüylenme başlayacak, saç ve kıl oluşumları devam ederek değişen hormon düzeyleri nedeniyle anne mide ekşimeleri, yanmaları ve bulantı yaşayabilir.

Gebelikte 15.Hafta Bebeğinizdeki Değişim

Gebelikte 15.hafta bebeğiniz uzunluğu (baştan kalçaya kadar) 9.3-10.3 cm’ dir. Ağırlığı yaklaşık 60 gram. Yaklaşık bir elma kadardır.

15. gebelik haftası ve sonrasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu haftadan itibaren (eğer tembel bir bebek değilse!) kollarını ve bacaklarını hareket ettirebilecek durumdadır. Minik tekmeler hissedebilirsiniz.

İç organları ile ilgili olarak duyma duyusu gelişir iç kulaktaki kemikler gelişmeye başlar. Henüz sizi duyamaz fakat  siz o sizi duyabiliyor diye düşünüp hazır fırsatını yakalamışken konuşun onunla. Doğduktan sonra hep siz onu dinleyeceksiniz. Bebeğinizin dışardan sesleri duyması 23 . hafta sonrası gerçekleşecektir.

Bebeğiniz uzamaya devam eder özellikle bacaklarında uzama görülür. Kemikleri güçlenmeye devam eder. Röntgen çektirirseniz artık röntgende bebeğinizin de iskeletini görebilirsiniz.

Lanugo tüyü diye adlandırılan ince tüyler bebeğinizin derisini kaplar gebelikte 26. haftaya kadar dökülmezler.  Kirpikler ve saç telleri kalınlaşmaya başlamıştır.

Bebeğinizin derisi şeffaf olup derinin altındaki damarlar görünebilir. Derideki şeffaflık ilerleyen haftalarda kaybolarak deri doğal rengini alacaktır.

Bebeğinizin dilinde tat alma sinirleri oluşmaya başladı. İlerleyen haftalarda bebeğiniz yediğiniz tatları hissedecektir.(Ekşi, tatlı, acı)

Ultrasonda bebeğiniz parmağını emiyor olarak size poz verebilir şaşırmayın.

Gebelikte 15.Hafta Önerileri

 • Düzenli beslenmenize özen gösterin. Yemeklerden önce ve sonra bol bol su için. İçtiğiniz su diğer besinler gibi bebeğinizin gelişimine yardımcı olur özellikle bebeğinizin diş gelişimi için su faydalıdır.uyun içindeki florür bebeğinizin diş oluşumuna ve koruyucu mine tabakasının oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tükürüğünüzün sulanmasına ve zihinsel uyanıklığınızın sağlanmasına yardımcı olacaktır. Günlük minimum 8 bardak su içmeye çalışın, akşam saat 18:00’den sonra fazla su içmeyin yoksa gece uykunuzu bölerek idrara çıkmak zorunda kalırsınız
 • Babanın evden uzakta olması gebelik döneminde annenin evde yalnız kalması tercih edilen bir durum olmamalıdır. Eğer böyle bir zorunluluk varsa ailenin diğer bireylerinden destek alınmalıdır.
 •  Her gün aynı saatlerde uyuyun ve uyanın..
 • Kafeinli içeceklerden, alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Düzenli yürüyüş yapın.
 • Uyurken yastık kulanın.(Mide ekşimesi daha az yaşarsınız.)
 • Oda sıcaklığında olan bir yatak odasında uyumayı tercih edin(20°) çok sıcak veya çok soğuk sizi rahatsız edebilir.
 • Sıcak banyo, jakuzi ve hamamları gebelik süresince hayatınızdan çıkarın.    
 • Bu dönemde size faydalı olabilecek diğer bazı içecekler nar suyu, yeşil çay ve kızılcık şerbetidir. Bu içecekler içerisindeki vitaminler sayesinde bebeğinizin dokularının gelişimine yardımcı olur ve vitamin desteği sağlar
 • Sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için temizliğinize özen gösterin. Cinsel ilişkilerden sonra iyice temizlenin.
52 Yorum
 1. asli 6 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben 15 haftalik hamileyim. Bebegin cinsiyeti kiz gorunuyor. Sizce yanlis mi dogru mu?

  • ozgur 6 sene önce
   Cevapla

   bebek cinsiyetini öğrenebilmek için test veya ultrason yaptırmanız gerekiyor.

 2. Aliye birben 6 sene önce
  Cevapla

  15 haftalık hamleyim cinsiyetini nedir

  • ozgur 6 sene önce
   Cevapla

   Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için doktorunuzdan randevu alarak ultrasona girmeniz gerekiyor.

 3. hülya 5 sene önce
  Cevapla

  15 haftalık hamileyim idrarımı yapmakta zorlanıyorum neden olabilir

 4. sevil 5 sene önce
  Cevapla

  15 Haftalık hamileyim ve karnımın sol üst tarafın baskı gibi ağrılar hissediyorum öyle ki belimde ve midem de ağrıyor bu ağrılar normal mi

 5. Ozen 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba renkli ultrasonda ile 2.düzey usg aynı şey mi acaba?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Özen hanım merhaba,

   Öncelikle renkli ultrason ile kastınız 3 ya da 4 boyutlu ultrason ise 2. Düzey ultrason ve 3D/4D boyutlu ultrasonlar tamamen farklı amaçlar için kullanılmaktadır.
   Örneğin birisi iç organların detaylı incelenmesi için yapılırken bir diğeri bebeğin dış vücut yapısıyla alakalı anomalileri incelemek için yapılmaktadır.

   Umarım sizi aydınlatabilmişimdir.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

 6. Asun 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben 16 hafta 2 günlük hamileyim ve son günlerde belimin ortasında aşırı ve ani sancılar olmakta.eğilip kalkmakta çok zorlanıyorum sancı olduğunda.hamilelikle alakası var mıdır?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Suna hanım merhaba,

   Gebelik haftanıza dayanarak henüz çok fazla kilo almamış olduğunuzu ve bel ağrınızın buna bağlı olmadığını düşünüyorum. Farklı pek çok sebep de bel ağrısına neden olabilir. Ancak gebelik haftanızdan çok daha hızlı kilo aldıysanız bu da ona sebep olmuş olabilir.

   Ancak gebelik süreci gibi hassas bir süreçte her türlü sinyali önemsemeli ve bu durum sizi etkiliyorsa doktorunuza başvurmanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 7. Gizem 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba,
  Ben 15 haftalık hamileyim fakat bitürlü bu midemdeki hoşluk gitmiyor.
  İlk üç ay çok bulantı ve kusmalarım oldu neyseki bulantılarım kesildi ama midedeki bu rahatsızlık hiç geçmiyor .
  Sizce geçer mi ve doğumdan sonra kalır mı bi süre?? ://

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Gizem hanım merhaba,

   Bulantı kusma ilk 10-12 haftaya kadar beklediğimiz şeyler. Ki sizin de yaklaşık aynı zamanlarda kesilmiş bulantılarınız.
   Ancak bahsettiğiniz şey çok havada kalan bir tanım bu nedenle tam olarak ne olduğunu anlayamadım. O yüzden Kadın-Doğum uzmanınıza bu konuyu muayene sırasında danışmanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 8. Meler 5 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar ben 15 haftalık hamileyim en Son 12 ve 14 haftalarda ultrasona girdim farklı doktorlarda ikiside erkek gibi görünüyor dedi anlaşmış gibi acab ileriki kontrolünde tekrar sormalimiyim yoksa artık alışveriş yapmalimiyimtsk ederim

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Melek hanım merhaba,

   Bu sorunuzun yanıtı maalesef kesin olamıyor hiçbir zaman. Çünkü bazen bebeğin kordonu doğuma kadar aynı pozisyonda kaldığı için kız bir bebeği doğuma kadar erkek olarak takip edebiliyoruz ultrasonlarda.

   Siz kontrollerinizde doktorunuza yeniden danışabilirsiniz ancak dediğim gibi bebeğinizi kucağınıza alana kadar bu durum muallakta kalacaktır muhtemelen.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 9. Melek 5 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar ben 15 haftalık hamileyim Son 12 ve 14 haftalarda ultrasona girdim farklı doktorlarda ikiside anlaşmış gibi erkek gibi görünüyor dedileracaba ileriki kontrolumde tekrar sormalimiyim yoksa alışverişe baslamalimiyim tsk ederim

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Melek hanım merhaba,

   Bu sorunuzun yanıtı maalesef kesin olamıyor hiçbir zaman. Çünkü bazen bebeğin kordonu doğuma kadar aynı pozisyonda kaldığı için kız bir bebeği doğuma kadar erkek olarak takip edebiliyoruz ultrasonlarda.

   Siz kontrollerinizde doktorunuza yeniden danışabilirsiniz ancak dediğim gibi bebeğinizi kucağınıza alana kadar bu durum muallakta kalacaktır muhtemelen.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 10. Reyhan 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba.15 haftanın içindeyim ve 2.gebeligim.bulanti ve kusmalarım geçmek bilmiyor çok çaresiz kaldım artık zofer kullanıyorum.bebege zarar verir mi?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Reyhan hanım merhaba,

   Zofran demek istediğinizi düşünüyorum öncelikle. Zaman zaman bulantı için gebelere zofran verilebiliyor kar/zarar hesabı yapılarak. Ancak sizi takip eden Kadın-Doğum uzmanınıza danışarak, onun bilgisi dahilinde ilacı almanızı önemle tavsiye ederim.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 11. Zehra 5 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar
  15 haftalık hamileyim mide bulantıları m hiç geçmiyor çok zor hamilelik geçirdim bu zmana kadar doktorum zofer 4 mg önerdi bu ilacı da araştırdım kanser hastaları için kullaniliyormuş sizce devam etmeli miyim bebege zararı varmıdır? ? Birde agzim daki kötü tat hiç geçmiyor ne zamn normal biri gibi olucamm :((((

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Zehra hanım,

   Sizi muayene eden doktorunuzun verdiği ilacı internette araştırıp kullanmakla alakali soru işaretlerinizi yine internetten, sizi hiç muayene etmemiş bir doktora danışıyorsunuz. Sizce bu mantıklı mı?
   Doktorunuz size bu ilacı önerdiyse doktorunuza güvenin ve kullanın. Doktorunuzun bilgisini de asla Google vs ile karşılaştırmayın!
   İlacınıza gelirsek; kanser hastalarına verilmesinin sebebi kemoterapiye bağlı en ağır kusma halini onlar yaşadığı için onlara dahi etkili olduğunu göstermektedir.

 12. rabia 5 sene önce
  Cevapla

  14 haftalik hamileyim bebgim 90gram normalmi

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Rabia hanım,

   Bebeğinizin gelişim süreciyle alakalı tüm bilgiler, tabii ortalama değerlerle, sitemizde gebelik haftalarında bulunmaktadır.

   Sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz.

   Unutmayın ki değerler elbette birebir eşleşmeyecek, biraz az ya da fazla olabileceklerdir.

 13. deniz 5 sene önce
  Cevapla

  14 haftalık gebeyim doktorum bakar bakmaz cinsiyeti kız dedi.bu bilgiyi ailemle paylaşabilirmiyim dedim.tabi kesin dedi sizce erken bir süre mi bu kesinlik biraz daha beklemelimiyim.ama doktorum kendinden çok emin konuştu.

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Deniz hanım,

   Doktorunuz kendinden bu kadar eminse elbette doktorunuza güvenin.
   Erkek çocuklardır genelde karıştırılan, yani kızlar erkek gibi görülebiliyor göbek bağı vs sebebiyle.
   Ancak çoğunlukla kız bebekler doğru çıkıyor.
   Unutmayın ki tıpta hiçbir şey kesin değildir. Doktorunuzun size söylediği şeyler ise sizin en çok güvenmeniz gereken bilgilerdir.
   Doktorunuzun söylediklerinin sağlamasını başkalarıyla yapmamaya çalışın.

 14. Aziza 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba hocam 15 haftalık hamileyim bebeğimin cinsiyetini öğrenmek erkenmidir sizce,beklemeliymiyim bir kaç hafta daha, Bir de kabızlık sorunum war ne yapmalıyım ? Yardımcı olurmu sunuz ? Teşekkürler

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Aziza hanım,

   Cinsiyet için doğru zamana daha önceki ultrason takiplerinizle karar verilebilir. Ancak 16. haftanızın geçmesini bekleyebilirsiniz.

   Kabızlık sorunu ise gebeliğin olağan sorunlarından birisidir. Bol posalı ürünler ve su tüketiminizi arttırmanızı öneririm. Mutlaka düzelmesine katkısı olacaktır. Ancak rahatsızlığınız uzarsa medikal tedavi desteği konusunu doktorunuza danışmanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 15. Gamze Arıci 5 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar.
  14 hafta 2 gunluk hamileyim. Ayni zamanda kalp hastasiyim. Ozellikle bu haftalarda sık sık kalpte taşikardi oluyor. Bu durumun bebegime zarari varmidir.. şimdiden teşekkur ederim..

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Gamze hanım,

   Böyle ciddi konularda internet üzerinden bilgiye ulaşmak yerine kardiyoloğunuzun önerilerine kulak vermenizi ve işi uzmanından öğrenmenizi öneririm.

 16. Gizem 5 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar ..
  15 haftalık hamileyim 12. Haftada bulununan ikili tarama testini yaptıramadım 3 lu tarama testini yaptırdıgımda aynı sonucu alırmıyım?? Simdiden tesekkur ederim..

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Gizem hanım merhaba,

   2’li tarama testini kaçırıp sadece 3’lü tarama testini yaptırdığınız zaman, taranan hastalıkların yakalanma(tanı koyma) yüzdesi azalmış oluyor.

 17. Hanife 5 sene önce
  Cevapla

  Mrb hocam 15 haftalık hamileyim fakat göbeğim 6 aylık hamileymişim gibi görünüyor göbeğim çok büyümüş bu normal mi geçen hafta bebeğin durumuna baktık gayet sağlıklıydı 2. Tarama Testleri normal çıktı.

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Hanife hanım,

   Eğer siz ve/veya eşiniz iri yapılı insanlarsanız bebeğinizin de sizin gibi olacağını unutmayın. O nedenle doktor kontrollerinde bebeğiniz ve siz sağlıklı görünüyorsanız bu konulara çok kafa yormayın.

 18. Havva 5 sene önce
  Cevapla

  15 haftalik hamileyim ama agzimin içinde acı su birikiyor ve devamlı tukuruyorum konuşamıyorum bu ne zaman geçebilir ve aşırı derece baş ağrısı çekiyorum bu normal biseymidir?

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Havva hanım merhaba,

   Eğer ağzınızdaki acı tata yanma hissi de eşlik ediyorsa reflünüz olma ihtimali var. Doktora başvurmanızı öneririm.

 19. Alime 5 sene önce
  Cevapla

  Merhaba 15+1 hamileyim baş ağrılarım dinmek bilmiyor minoset ve parol gunluk kullanıyorum bebeğe bir zararı olurmu

  • Dr. Sertaç Şeviş 5 sene önce
   Cevapla

   Alime hanım,

   Gebelik döneminde ilaç kullanımında kategoriler vardır, Minoset ve Parol B grubu ilaçlar arasındalar. B grubu: yapılan çalışmalarda bilinen bir zararı olmayan ilaçlardır.

   Bu 2 ilacı kullanmanızın bir mahsuru yok ancak fazla kullanmanız hiçbir koşulda doğru değil. O nedenle baş ağrınız dayanılmaz olmadığı müddetçe ilaç almamanızı öneririm.

 20. Gizem 4 sene önce
  Cevapla

  Merhaba 15 haftalık gebeyim kistik higroma diyolar kafasının etrafı ve göğsünde su birikintisi var cvs yaptıracağım sonucunda sebebini öğrenebilir miyim.

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Gizem hanım merhaba,

   Şu anda sizin sebebini öğrenmenizden daha önemli olan bebeğin durumunun anlaşılmasıdır. Testinizi yaptırıp doktorunuzun dediği yolları izleyerek doktorunuzu dinleyin.

   Bu süreçte sizin yapabileceğiniz bir şey olmadığı için sakin olup stres yapmamaya çalışın.

 21. Duruuu 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar
  İkili testim riskli cikti biyokimyasal 1\53
  Renkli ultrason da belli olur mu saglikli olduğu çok üzülüyorum sivida aldirmak istemiyorum ne yapacagimi sasirdim

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   İkili testinizde risk çıkmışken sıvı aldırmak istememeniz pek de doğru olmaz. Doktorunuzun önerilerine kulak verin.

 22. melek 4 sene önce
  Cevapla

  Merhaba
  PAPP-A MoM 0,79
  FB-HCG MoM 2,49
  Biyokimyasal trisomy 21 riski 1:342
  kombine trisomy 21 riski 1:1581
  trisomy 13/18 + NT <1:10000

  sizce bu değerler normal mi?

 23. Serap 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar
  Ben 15 haftalık hamileyim şeker yüklemesi yapılması hakkında benim ve ailemin bazı tereddütleri var ve ben de şeker yüklemesini yaptırmak istemiyorum ama çok bi bilgim olmadığı için kararsız kaldım ne yapmalıyım??

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Serap hanım,

   Bilginiz olmadığı için doktorunuzun söylediklerine kulak verin ve onun söylediklerini uygulayın.

 24. Serap 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar
  Ben 15 haftalık hamileyim.
  Bulantı ve kusmalarım azalacağı yerde çoğaldı ve aşırı derecede halsiz kalıyorum kustuktan sonra hiçbir şey yiyemiyorum doktorun herhangi bir bulantı hapı vermedi ne yapmalıyım

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Serap hanım,

   Bu sorunuzun cevabı da gebelik bulantısına ilaçların pek yararı olmamasıdır.

 25. Hülyaa M. 4 sene önce
  Cevapla

  Merhaba ben suan 15 haftaligim dun consiyet icin doktora gittimde doktor bana dusuk tehlikem oldugunu ve ilac yazdi bana bunu kullan dedi ve bebek cok kucukmus 13 haftalik gibiymis cok korkuttu beni suan cok korkuyorum cok bulanti kusmalarim oldugu icin beslenememis sanirim dedi ne yapmam gerekiyor bilmiyorm

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Hülya hanım,

   Sizi görmeden bu konuda herhangi bir yorum yapmam mümkün değil doğal olarak. O yüzden sizi takip eden doktorunuz ne diyorsa söylediklerini yapmanızı tavsiye ederim.

 26. Hakel 4 sene önce
  Cevapla

  İyi akşamlar ben şuan 15 haftalık gebeyim gebeliğim ilk iki ayı sağ ğöğsümün altında hep ağrılarım oldu doktora gittiğimizde gazdan dolayı dediler daha sonra tüm batım ultrason baktılar herşey normal çıktı daha sonra ağrım bir anda kesildi daha sonra ikili tarama testine gittiğimizde safra kesesinde sistik kanal ağzına oturan 10 mm çapında bir kalkül buldular daha sonra genel cerrah gittik ameliyat dedi fakat ben bebeğim için endişeleniyorum bebek için bir sıkıntı olur mu

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Hakel Hanım,

   Genel cerrah bunda sorun görmemişse, kadın doğumcunuz da uygun görmüşse doktorlarınızı dinlemeniz doğru olandır. Ancak her zaman son karar elbette sizin.

 27. Merve 4 sene önce
  Cevapla

  Merhabalar bebegime 12 haftada doktor erkek dedi 15+5 de kesin kiz dedi biraz daha bekleyeyimmi herkese solemek icin kesinmidir

  • Dr. Sertaç Şeviş 4 sene önce
   Cevapla

   Merve hanım,

   Bebeğinizi kucağınıza almadığınız sürece hiçbir şey kesin değildir elbette. Sonuçta ultrasondaki görüntü yüksek çözünürlükte değil. Ancak doktorunuz kız için bu kadar kesin konuşmuşsa %90 kız olacaktır.

   Sağlıklı doğması dileğiyle.

 28. özlem 3 sene önce
  Cevapla

  merhaba hocam. ben 15 haftalik hamileyim ama göbegim olmasi gerektigi gibi fazla büyümedi. 12 haftalikken gittim kontrole hersey normaldi. sizce daha göbegimin cikmamasi normal mi?

Hadi siz de yorum yapın

Your email address will not be published.