Gebeliğin son ayına girmek üzeresiniz doğuma yani gebelikte 40. haftaya çok yakınsınız birkaç hafta sonra minik bebeğinizle tanışacaksınız.

Çalışan bir kadınsanız doğum izni ile ilgili bilgileri edinerek doğum iznine ne zaman ayrılabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İşteyken hep aklınızda bebeğiniz olacağından işe konsantre olmanız giderek güçleşecektir. Bu nedenle çalışan kadınlar doğum iznine ayrılabilirler.

Gebelikte 35.Hafta – Annedeki Değişim

Bebeğinizin amniyon sıvısı maksimum düzeydedir ama hamilelikte 35. haftadan itibaren bu sıvı doğuma kadar azalacak. Bu sıvıya tıp literatüründe su adı verilmektedir.  Suyun idrardan daha farklı bir kokusu vardır. Bu suyun gelmesi doğumun başladığının belirtisidir. Hemen zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Gebelikte 35. Hafta
Gebelikte 35. Hafta

Gebelikte 35.hafta bebeğinizin yukarıdaki başı aşağıya yönelmiştir bu pozisyon muhtemel doğum pozisyonudur. Bu hafta itibariyle yaklaşık kilo alımınız ilk güne göre 10-13 kg arasındadır.

Nefes alıp verirken kalbinize gelen baskı nedeniyle zor anlar yaşayabilirsiniz kalbiniz daha hızlı atabilir veya teklediğini hissedebilirsiniz. Göğüs ağrısı hissediyorsanız doktorunuza başvurunuz.

Kafanızda sürekli sorular sizi yalnız bırakmaz kafanız hep meşguldür bebek bana mı benziyor eşime mi diye sorular hep vardır. Tek yapmanız gereken biraz daha sabretmek.

Ülkemizde kadınların büyük kısmı hamileliği normal bir süreç olarak görmeyi unuturlar ve hep tedavi altında ilaç kullanılarak geçecek bir süreymiş gibi düşünürler. Bu nedenle gebelikte izlenen yaklaşımlar yersiz ve yanlıştır.

Bebeğinizin beyni de gelişmeye devam ediyor. Sinir sistemi nöronları ve bağlantıları gelişerek doğumdan sonra uyarıları algılamak için tüm birimler çalışmaya hazır gelecek. Somon balığı, ton balığı, hamsi gibi yağlı balıklar yemeniz (Omega3 ve DHA alarak) bebeğinizin beyinsel gelişimi açısından onu destekler.

Gebelikte 35.Hafta Gebelik Bebekteki Değişim

35. gebelik haftası bebeğiniz yaklaşık olarak 2,2-3,5 kilo ağırlığında (çoğul gebelikler için kilo ve boy değerleri çok daha düşük seviyelerde olabilir) ve 45-50 cm uzunluğundadır.

Hamilelikte 35. Hafta
Gebelikte 35.Hafta Bebek

 

Bebeğinizin yeri giderek azaldığı için rahat hareket edemeyecek, hareketleri sınırlanacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin yuvarlanma türü hareketleri daha az olacaktır. Fakat hareketler hissedilmeyecek kadar azalırsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

35. Gebelik Haftası Önerileri

 • Büyüyen göğüsleriniz için hamilelik sutyeni kullanabilirsiniz. Kendinizi daha rahat hissedersiniz.
 • Bebeğinize isimler koyacaksanız ismi düşünüyorsunuzdur eşinizle bu konuda anlaşamıyor olabilirsiniz. Zamana bırakın sorun çözülecektir.
 • Gebelikte 35.hafta yatağınıza koruyucu pet alın uyurken doğum suyunuz gelebilir.
 • Doğuma hazırlık ile ilgili yazılar okuyun.
 • Doğumunuzu planlayın, doğumda neler yanınıza alacaksanız belirleyin, doğumda yanınızda kimlerin olmasını istiyorsanız belirleyerek doğum çantası hazırlayın bu haftadan sonra her hafta doğum olabileceğinden hazırlıklı olmalısınız.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

68 Comments

 1. 35 haftalık hamileyim yaklaşık 2 haftadır sag elim uyuşuyor ve çogu zaman uyuşuk kalıyor . neden acaba ?

   • Ellerin uyuşması ve parmakların kilitlenmesi normal bende de var doktorum ellerin şişmesi ile sinir sıkışması olabilir dedi bu arada 35 haftalığım ilk doğumum Allah hepimize kolaylık versin

  • Bu uyuşuklukların pek çok sebebi olabilir. Eğer uyuşukluğunuz ara ara değil de devamlıysa önce Kadın-Doğum uzmanınıza sonrasında da bir Nöroloğa danışmanızı tavsiye ederim.

 2. Bende 35 haftalik hamileyim ellerim deil de kasik uyusmasi oluyo bide cok idrara cikiyorum batmalar oluyo bide neden cvb veren yokmu

  • Merhabalar, uyuşmalar gözlenebilmekte ancak çok idrara çıkma konusunda en kısa zamanda Kadın-Doğum uzmanınıza danışmanızı tavsiye ederim. Keza idrar yolları enfeksiyonu olmuş olabilirsiniz.
   Geçmiş olsun…

  • Türkan hanım merhaba,

   Gebeliğinizin sonuna yaklaşmışsınız. Bu konuyu doktorunuzla konuşup netleştirmeniz gerekir ancak suyunuzda geldiğinde süphesiz ki hastaneye gitmeniz doğru olacaktır.

 3. Ne olur yardımcı olun bana 35 haftalık hamileyim çok fena kuru öksürüğe yakalandım doğal yollarla en etkili yöntemi paylaşır mısınız.öksürürken bebeğime zarar verecem diye çok korkuyorum.

  • Halise hanım merhaba,

   Bu soruya cevap vermek için öksürüğün sebebini bilmemiz gerekir. O sebeple Kadın-Doğum uzmanınıza en kısa zamanda gidip muayene olmanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmenizi dilerim..

 4. Mrb.dr bey benim son adet tarihim 29 ağustos ama dr 16 ağustos olarak kayitlara gecti bu nedenle benim bebegim zamanindan 2 hafta daha erken doğacak normal doğum da olmayacak onceki dogumlarim sezeryan çünkü 10 Mayıs a sezeryanla Bebeğimi alacaklar lutfen bana sizde bir yorum yapın aklım çok karışık ve endiseliyim.

  • Nesrin hanım merhaba,

   Son adet tarihiniz 29’ken neden kayıtlara 16 olarak geçtiğini anlayamadım. Ancak ultrason takibinde görünen değer en güvenilir değerdir ve doktorunuz gebelik ve doğum planlamalarını da ultrason üzerinden yapacaktır.

   Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim…

 5. Merhabalar doktor bey. Ben de 35. Hafta icerisindeyim. Haftaya 4 saatlik uzaklıkta olan memleketime gitmek istiyorum. Sıkıntı olabilir mi. Şu an için her şey normal. 2. Gebeligim.

  • Merve hanım merhaba,

   Bu sorunuza sizi muayene etmeden cevap vermek ihmalkarlık olur. Bu nedenle doktorunuz tarafından muayene edilerek onun görüşünü almanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 6. Merhaba doktor bey 35 haftalik hamileyim doktor bebegimin ters durdugunu soyledi 2.hamileligim ilki normal dogumdu bebegim doguma kadar donmezse sezeryan olacgimi biliyorum sizce bebegim donebilir mi doguma kadar

  • Eda hanım merhaba,

   Bebeğinizin dönme ihtimali elbette var ancak bu ihtimal her geçen hafta azalmaktadır. Bu duruma çok kafanızı takmamanızı ve normal ya da sezeryan bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.

 7. Lütfen yardımcı olun bana 17 yaşındayım ve 35 haftalik hamileyim geceleri uyuyamiyorum sol alt kaburgam fazlasiyla agrio ve mukuslu akintim var ne yapmalıyım?

  • Asmin hanım merhaba,

   Bu durumda size herhangi bir cevap vermem doğru olmayacaktır. Kendi doktorunuza gidip özellikle en kısa zamanda muayene olmanızı öneririm.

  • Meral hanım merhaba,

   Eğer önceden sezeryanla doğum hikayeniz yoksa kürtajın normal doğum yapmanıza engel herhangi bir durumu yoktur.
   Ancak size özel gelişmiş komplikasyon vs durumlara dair detaylı bilgim olmadığı için bu sorunuzu takibinde yada muayene olduğunuz Kadın-Doğum uzmanınıza da sormanızı öneririm.

 8. Merhaba ilk gebeliğim 34+5 günlük gebeyim merak ettğim şey su gelmesi sancılardan önce mi sonra mı olur… Çevremdekiler sancını evde çek öle git diolar hastaneye bazılatıda su geldimi git diolar napmam gereklii

  • Hacer hanım merhaba,

   Siz çevrenizdekilerin söylediklerine kulak asmayın! Bu konuyu doktorunuzla oturup konuşun. Doktorunuz sizin gebeliğinizin durumuna daha hakim olması sebebiyle bu soruya onun cevap vermesi daha doğru olacaktır.

   Sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle.

 9. Bende 35 haftalık hamileyim vücut a komple kasnma var neden acaba tahlil yaptım temiz çok şükür kabarma kızarma yok ama kasnyor ya

  • Gülbahar hanım merhaba,

   Kaşıntı ciddi bazı sebeplere bağlı ortaya çıkabilir. Hangi testleri, hangi doktora başvurarak yaptırdınız bilemiyorum ancak eğer başvurmadıysanız Kadın-Doğum uzmanınıza bu konuda başvurmanızı öneririm.

   İhmal etmemenizi öneririr, sağlık bir gebelik geçirmenizi dilerim.

 10. Merhaba doktor bey ben ikiz gebelik normalde 35haftalik hamileydim ama detaylı ultrason da 37cikiyorum ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba,

   Sizin kendi kafanızdan hesapladığınız hafta değil, doktorunuzun size içinde olduğunuzu söylediği haftadır önemli olan.
   Yapmanız gereken doktorunuzu dinlemek ve onun yönlendirmelerine uymak.

 11. merhaba. ben 36 haftalik hamileyim ama ultrasonda 33 haftalik gorunuyo bebegim. ve suyu sinirda. doktorum istersen gebeligi sonlandralim dedi. ilk dogumumda da oligohidroamnioz teshisi konulmus 33 haftalikken sezeryan olmustum. tekrar ayni zorluklari yasamamak icin 38. haftaya kadar bekleneyi istiyorum. sizce sakincasi olur mu.

  • Esma hanım merhaba,

   Anlattıklarınızdan yola çıkarak şunu söyleyebilirim; siz doktorunuzun kararını beğenmediğiniz için kendiniz gibi düşünen bir cevap arıyorsunuz ancak doktorunuza güvenmeniz gerekir böyle durumlarda. Hasta-doktor ilişkisi tamamen güven üzerine kurulmalıdır.

   Ben size maalesef hiçbir cevap veremeyeceğim. Karar da sizin, doğacak olan çocuk da. Biz doktorlar ancak sizi doğruya yönlendirmek için yol gösterici olabiliriz.

 12. Merhaba doktor bey 35 haftalık hamileyim ve bende mantar çıktı doktorum bana gyno-lomexin fitil verdi iki tane fitil var içinde 600 mg üç gün arayla almamı istedi fakat ilaç c grubu sanırım ve ben çok endişe içerisindeyim bu ilacı kullanıp kullanmamakta mantarın doğum sırasında bebeğe zararı olur mu kullanmam gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • Tuğba hanım merhaba,

   Doktorunuz sizi uzun suredir takip ediyor ve benden daha iyi biliyor(ki benim sizin gebelik sürecinde dair hiçbir bilgim olmadığını da düşünürsek), bu nedenle size uygun gördüğü tedavi hakkında yorum yapmam etik acıdan uygun olmaz.

   Ancak aklınızdaki soruyu gidermek için şu cevabı vereyim size; tıp kar-zarar hesaplarının yapıldığı istatistiğe dayanan bir bilimdir. Yani size uygulanan her ilacın yan etkisi olma ihtimali vardır fakat tedavi olmazsanız doğacak zararlar bundan daha fazlaysa o zaman tedavi yolunu seçeriz.

   Lütfen doktorunuza güvenin ve çekincelerinizi doktorunuzla paylaşın.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 13. Merhabalar. 35 haftalik hamileyim bebegimin kilosu 2550gr ve boyu 42cm sanırım boyu sınırın altinda bu sorun olurmu cocugum daha uzarmi

  • Ayşegül hanım,

   Bebeğinizi kucağınıza alana kadar bu konulara kafanızı takmayın. Öncelikle sağlıkla kucağınız alın, bunlar sonradan düşünülmesi gereken konular.

 14. merbaha sertac bey benimde bir sorum olucak….plasentam asagida…serviksin 4 cm ustunde….bu durumda normal dogum yapabilir miyim yoksa sezaryan mi olmak zorundayim ? simdiden tesekurler

  • Aycan hanım merhaba,

   Eğer plasenta doğum kanalını kısmi ya da tamamen tıkıyorsa sezeryan olmak durumundasınız.

 15. Merhaba Dr.bey ben normalde 35+3 haftalik hamileyim ultrasonda ole ckiyor ama 33haftalik gibi gozukuo dedi doktor 2hafta geriden geliyormus kilosu 2230 gr. 2hafta kucuk olmasi bir sorun olurmu acaba

  • Tahmina hanım merhaba,

   Eğer bebeğinizin akciğer gelişimi yeterli seviyedeyse ve erken doğum yapmanızsanız ciddi bir sorun olma ihtimali çok düşüktür.

 16. Merhaba 35.haftaya girdim erken doğum olabilir dedi doktorun Progestan ilaç verdi normal doğum istiyorum ama çatı kemiğimin biraz dar olduğunu söyledi bu haftada belli olur mu gerçekten ya da diğer haftalarda değişebilir mi ?

  • Ceylan hanım merhaba,

   Pelvisinizin(bebeğinizin geçerek dışarı çıkacağı bölge) dar olması normal gebeliğin sizin için yüksek ihtimalle normal olmayacağını gösterir.

   Bu sizin anatomik yapınızla alakalı bir durum, gebelik haftanızla alakalı bir durum değil.

 17. Birde progestan kanaması olan düşük riski olanlara ilk haftalarda veriliyor diye duymuştum ilacı uçuyorum ama tedirginlikte oluyor ister istemez bu haftalarda normal mi o hapı kullanmam

  • Doktorunuzun söylediklerine kulak verin. İnternette bulduğunuz-bulacağınız bilgilerin çok büyük bir çoğunluğu yanlış bilgilerdir.

 18. Merhaba doktor bey bn 35 haftalik hamileyim sag ve sol bobreklermde taş oldunu orendm aram aram sancım oluor bu durumda sezeryan mi yoksa normal dogum mu uygun olur ?

 19. Birde doktorum 37.haftaya kadr dayanabilrsin dedi 37.haftada sanrm suni sancı verecek bn ilk dogumu mu suni sanciyla yaptm cok zor ve ilk dogumdan srna basur oldu o yuzden korkuyorum bunun normal dogumda bna sakincasi olur mu ?

  • Büşra hanım merhaba,

   Hemoroid normal doğumların hepsinde gelişebilecek bir durum. Yaşadığınız zorluk ve ağrı vs tüm durumlar normal doğumda olağan-beklenen durumlardır. Suni sancının bahsettiğiniz gibi hiçbir komplikasyonu olmaz.

   Taşlarınıza gelirsek; taşların boyutu sizin bu süreci nasıl atlatacağınızı belirler. Eğer doktorunuz sürecin 37. haftaya kadar sorunsuz işleyeceğini söylemişse doğrudur. En doğrusunu sizi takip eden doktorunuz bilir böyle bir durumda.

 20. Mrb doktor bey ben 35 haftalık hamileyim. Bende pupp hastalığı çıktı ve vucudumda heryer kaşınyo kanattım hatta bir çok yeri cildiyeye de gittim iki losyon yazdı birde hap ama kaşıntım kesilmyo uyuyamıyorum bu kaşıntıyı durdurmann bi yolu yokmu ve doğumdan sonra geçermi

  • Semra hanım merhaba,

   Kremlerinizin ne kadar süredir verildiğini ve kullandığınızı bilmiyorum. Ancak 1 hafta 10 günü geçmesine rağmen kaşıntılarınız hiç azalmadıysa dermatoloğunuza yeniden başvurmanızı öneririm. Tedavi programınızı değiştirmek ya da başka alternatifler size önerebilir. Buradan ve sizi görmeden medikal öneri vermem mümkün değil maalesef.

 21. Sertac bey merhaba. 35 haftalik gebeyim. Son kontrolumde bebegimin barsaklarinda dilatasyon goruldu. Doktorum haftaya bir daha bakalim, tek basina onemli bir bulgu degil dedi. Fakat ben googleda okuduklarim yuzunden cok endiselendim. Ameliyat gerektirecek barsak tikanikligindan dolayi olabilirmis bu dilatasyon.sizin boyle takip ettiginiz bir gebeniz oldu mu? Endiselenmeli miyim?

  • Elis hanım,

   Hastanın ultrasonunu vs görmeden hiçbir karşılaştırma-yorum yapmak doğru olmaz. Doktorunuzun takibinde kalın. İnternetteki bilgilere de çok fazla güvenmeyin. Hatalı-korkutucu çok sayıda bilgi var. Merak ettiğiniz her şeyi doktorunuza sorarak en doğru bilgiye ulaşın.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

 22. Merhaba ben 35 + 3 haftalik hamileyim
  Hollanda da yaşıyorum
  Bebeğim kafası aşağı dönmediği için doktorlar kendileri döndüreceklermiş bu konuda beni ikna ettiler ama bi taraftan tedirginim
  Sizce bebeğime zararı olur mu

  • Tuba hanım merhaba,

   Bebeğin başıyla gelmesi normal doğum için istenen yoldur. Poposuyla gelmesi normal doğumu zorlaştıracaktır ve bu durum bebeğinize zarar verebilir. Doktorlarınız bu şekilde yapabileceklerini söylemişlerse bir zarar olmayacağına inandıkları için bunu size önermişlerdir.

 23. Merhabalar doktor bey. Bende 35. Haftaya yeni girdim ve son zamanlarda vücudum fazlasıyla ödem yapmış durumda. Bu beni çok rahatsız ediyor ve hareketliligimi fazlasiyla kisitliyor. Bunu dışında bebeğim makat durumda. Buda kasıklarımdaki agriyı arttiriyor ki son bir kac gundur oturmakta ve ayaga kalkmakta dengede durmakta oldukca zorlaniyorum. Sol kaburgam cok agriyor. Buna bağlı olarak oturmakta cok zorlandigim icin yemek yerken bile hizli hizli yiyip kendimi yatağa atiyorum ki ancak geciyor ve bu yüzden biraz fazla kilo almiş durumdayim. Ara ara kasıntılarim oluyor ve kemilerim fazlasiyla agriyor. El ve çene eklemlerimde cok agri oluyor ve cok gucsuzlesiyor. Kendimi cok halsiz bitkin ve yorgun hissediyorum. Havalardan dolayı pek dısariyada cikamiyorum evde hareket etmeye calisiyorum ama cok cabuk yoruluyorum. Doktorum gyneferon ve decaviti doguma kadar kullanmam gerektigini soyledi. Bunlar disinda bu olaylardan bahsettigimde ayrica magnezinc ve calciday de yazmisti. Ama ilac kullanmakta zorlaniyorum. Butun bunlar dogrultusunda ilac kullanmadan butun bu sorunlarimi en aza indirebilecegim bir öneriniz var mı?

  • Sema hanım,

   Doktorunuzun dediklerinden farklı bir şey yok. İlaç dediklerinizin hepsi de takviye ürünler zaten. Kas ağrı ve kramplarınızı azaltmak için magnezyum ve kalsiyum sadece.

 24. Merhabalar bende 35 haftalik hamileyim decavit-ferrum fort-devit 3 kullanıyordum. Vitamin seviyesine bakmak icin kan tahlili yaptirdik seviyesi normal cikti .. dr D vit keselim seviye iyi dedi ama ben anlayamadim hangisini birakicam yardimci olur musunuz?

 25. Merhaba doktor bey. Benim son adet tarihim 15 mayıs dolayisiyle 35. Haftamdayım. Ama ultrasonda bebegimin gelisimi 36-37 gosteriyor. Dogum planlamam hangisine gore olacak. Bir de şu aralar kalçalarım çok ağrıyor kramplar giriyor. Bu normal midir? Tesekkur ederim.

  • Sümeyye hanım,

   Ultrasonda çıkan hafta neyse doğru olan odur, ona göre hareket edilir. Son adet tarihine göre hesaplanan tahminidir.

 26. Hocam 34+5 hamileyim bebek makat seklinde durdugu icin doktorum sezeryan dedi .hocam bebegin donme ihtimali var mi acaba donmesi icin ne yapmam lazm

  • Selcan hanım,

   Bebeğin dönmesi için sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Eğer doktorunuzun takibinde bebek baş pozisyonuna dönmezse sezeryan olmanız gerekecektir.

 27. Hocam 34 haftalık gebeyim doktorum bebeğin karın bölgesinin bir hafta gelişmediğini söyledi nts çok iyi dedi ama gelişmemesi neye bağlıdır

  • Semra hanım,

   Şuna veya buna bağlıdır gibi net cevapları yoktur böyle konuların. Süreci düzenli takip ettirmek önemli olan bu durumda.

 28. Merhaba doktor bey ultrasonda bebeğin baş gelişi 39+3 denildi. Bu doğumun yaklaştığına mı işarettir? Benim son adet tarihime görede bebek 37. Haftasında..

  • Semra hanım merhaba,

   Ultrasondaki hesaptır önemli olan. SAT’a göre tahmini bir hesap yapılır.

 29. Mrb. Ben 35 haftalık hamileyim fakat doktorum bebeğimin kafasının çok aşağıya indiğini suyumun azaldığını ve bebeğin kilosunun alt sınırda olduğunu söyledi erken Doğum riskine karşı 2 dozluk bi iğne verdi akciğerleri gelişmesi için ayakta kalmamam yatıp dinlenmem son haftaları idare ederek bir kaç hafta daha geçirmem gerekiyormuş bebeğin akciğerleri tam olarak kaçıncı haftada gelişmiş oluyor?? Benim erken Doğum riskim nedir bu durumda

  • Bahar hanım,

   Verilen iğne çocuğun akciğer gelişimini hızlandırmak için verilir ve kısa sürede yeterli seviyeye ulaştırır.

   Sizin bu süreçte yapmanız gereken tek şey mümkün oldukça az hareket edip gebelik sürenizi olabildiğince uzatmak ve olağan dışı bir durum olursa hastaneye başvurmak olacaktır.

 30. İyi günler hocam ben son adet tarihim 5 Ekim doktora gittim doktor 38 haftalik görünüyor dedi ama benim hesaplamamla 34 haftalik kafam karıştı

  • Şerife hanım merhaba,

   Doktorunuzun yaptığı ultrason sonucu olan hesaplama esas olandır. Son adet tarihinizle yaptığımız hesaplama ortalam bir hesaptır.

 31. Merhaba ben 36 haftalik gebeyim daha önceki doğumum bundan bir sene önce 26 haftalikken su gelisinden dolayı sezaryen olmuştum şimdi gene aynı sorunla karşı karsiyayim bu hafta dogacagi için çokmu erken doğum olur

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir