31 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 31.haftası hamile olduğunuz çevrenizdekiler tarafından anlaşılabilir. Toplu taşıma araçlarında, uzun kuyruklarda size yer verenler görebilirsiniz.  Kadınlar genellikle gebeliğin bu döneminde iyice sıkılırlar size önerimiz  güzelleşmek için bir şeyler yapın yeni elbiseler alın, kuaföre gidin kendiniz için biraz zaman ayırın.

Gebelikte 31.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 31. hafta derinizin gerilmesi sonucu hamilelik çatlaklar oluşmuş olabilir fakat bu çatlakları giderebilecek bir krem yoktur. Gebelikte 31.hafta itibariyle almış olduğunuz kilo 9,5-12 kg arasındadır. Rahiminiz  ise yaklaşık olarak 31 cm dolaylarındadır.

Hafta hafta hamilelik 31. hafta
Hafta Hafta Gebelik 31.Hafta

 

Hamileliğiniz boyunca alacağınız toplam 10-12 kg sınırını aşmamaya özen gösterin. Çünkü aldığınız kiloları geri vermek zor olabilir.
Göğsünüzden berrak ve açık renkli aynı zamanda bebeğiniz için çok önemli olan süt akabilir.  İş yaparken yorulduğunuzu fark edebilir hatta nefessiz kalabilirsiniz. Duruşunuzu koruyun akciğerlerinizin alabileceği kadar hava alabilmeleri için yer açın bunu da omuzlarınızı geriye iterek yapabilirsiniz.

Vücudunuzdaki demir depoları bitmek üzeredir. Yiyeceklerle B vitamini alabilirsiniz fakat besinlerle aldığınız demiri depolayabileceğimiz için C vitamini gereklidir. Fırsat buldukça taze sıkılmış meyve suları için; kırmızı et, yeşil yapraklı bitkiler, kurutulmuş meyveler ve baklagiller iyi birer demir kaynağıdır.

Endişeli ve stresli ruh halinizden kurtulun bu ruh halinin ne size ne de minik bebeğinize hiçbir faydası yoktur.

Gebelikte 31. Hafta Bebekteki Değişim

Gebelikte 31.Hafta
Gebelikte 31.Hafta

31. gebelik haftasında bebeğiniz yaklaşık 1.5-1,7 kg ağırlığında ve 40 cm boyundadır. Minik bebeğiniz REM (Reapid Eyes Movement) uykularında yatıyor. Bu uyku bebeğinizin zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir.

Bebeğinizin beyinsel ve sinirsel yapıları gelişmektedir.

Gebelikte 31.Hafta Önerileri

  • Gebelikte 31. hafta itibariyle kontroller için sık sık doktorunuza gitmelisiniz.
  • Bacak ve ayaklarınızda şişlikler olabilir, dar kıyafetler giymeyiniz. Yüzük ya da kolunuzdaki bilezik ,künye ve saat gibi aksesuarlarınız dan rahatsızlık duyabilirsiniz.
  • Hamilelikte 31. hafta uyurken veya uzanırken yan yatmaya çalışın aksi takdirde vücudunuzda su birikmesi yaşanabilir.
  • Hamilelikte hipertansiyon kontrollerinizi düzenli olarak yapmanız gerekir
  • Taze balık ürünleri tüketin, fındık, tereyağı, havuç  ceviz gibi ürünleri tüketmeyi unutmayın.
  • Bu ürünler göz ve beyin sağlı için gerekli
  • Bebeğinizin hareketleri takip ederek onun sağlığı konusunda fikir edinebilirsiniz.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir