22 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 22. haftası bebeğinizin göz kapakları tamamen kapalıdır fakat aydınlık ve karanlığı algılar. Bebeğinizin göz kapakları ilerleyen haftalarda açılacak.  Bebeğinizi emzirmeyi düşünmüyor olsanız bile vücudunuz kendini doğal gereksinimlere göre hazırlar.Siz istemeseniz bile 22. haftadan itibaren göğüs başlarınız ten renginden daha koyu olmaya başlar bu bebeğinizin nereden besleneceği konusunda ona bir yer gösterme işaretidir.

Bebeğinize ilk oyuncaklarını siyah ve beyaz seçebilirsiniz çünkü doğduktan hemen sonra ancak bu ana renkleri tanımlayabilir. İlk 10 hafta boyunca durum ara renkleri fark edemez.

Gebelikte 22.Hafta Annedeki Değişiklikler

Gebelikte 22.hafta sindirim güçlüğü ve mide yanması yaşayabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar baharatlı gıdalardan uzak durun. Sonrasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Rahminizdeki büyüme bu haftadan sonra 26. haftaya kadar büyümeye devam edecektir ve göbek çukuru geride kalacaktır. Eskisi kadar kolay nefes alıp veremeyebilirsiniz çünkü akciğerlerin yerleri daraldığı için alacağı hava miktarı da azalacaktır. Dert ermeyin tüm canlılar gibi sizde değişime uğrayarak oluşan yeni duruma hazır hale geleceksiniz. Bu olumsuzluk karşısında vücudunuz önlem olarak kaburga sisteminizi  yukarı doğru kaldırarak akciğerlere yer açar. Alt kaburgalarınız ise yana doğru genişler.

Kabız olmamaya özen gösteriniz bol lifli gıdalar ve yeterli miktarda su tüketin. Hamurlu yemeklerden ve gıdalardan uzak durunuz. Demir eksikliği yaşamamak için yetersiz beslenmenin olmaması gereklidir. Demir içeren mevsimlik sebze ve meyveler tüketiniz

Ayaklarınız ve bilekleriniz şişebilir. Vücudunuz normalden fazla su tutabilir genellikle ayakta fazla kalmak buna neden olur. Görünümünüzü fazla takmayın çünkü her kadın anne olmak için neler feda etmez ki güzelliğiniz yerine rahatlığı tercih ederek geniş ayakkabılar alın kolaylıkla giyip çıkarabileceğiniz ayakkabılar alın.

Duygusal açıdan çok kırılgan olabilirsiniz kendinizi fazla üzmeyin  bu bebeğinizi de olumsuz etkileyecektir. Bebeğinize bir isim bulmaya başlayın…

Çalışan kadınlar gün içinde işlerine dalarak hamileliklerini unutmaları normaldir bu bebekte sıkıntı yaratmaz.

Gebelikte 22.Hafta Bebekteki Değişiklikler

Hamilelikte 22. hafta bebeğinizin kilosu 350 gram civarındadır. Boyu ise yaklaşık 19-20 santimetre civarındadır. Bebeğinizin ince ayrıntıları oluşmaya başlayacak. Bebeğiniz başparmağını emebilir, beslenme kordonunu tutabilir, Kavrama yeteneği gelişebilir, hıçkırabilir. Bebeğinizin göz kapakları ve tırnakları da gelişmeye başlar.

Bebeğinizin minik tırnakları var, cinsel organları gelişmiş olacaktır. Hamilelik hormonları nedeniyle bebeğinizin cinsel organında doğduğu zaman şişme görülebilir bu normaldir birkaç hafta içerisinde geçecektir.

Gebelikte 22.Hafta Önerileri

Tatil yapmayı düşünüyorsanız bu haftada tatile çıkarak stresten uzaklaşabilirsiniz. Bazı uçuş şirketlerinin hamile yolcular konusunda ciddi önlemleri vardır. 36. Haftadan sonra uçuş izni için doktor raporu istenmektedir çoğul gebeliklerde bu süre 32. haftaya kadar düşebilir

Gebelikte  fazla yemek yemek size kilo olarak geri döner bebeğe bir faydası yoktur uzmanlar normalde yediklerinizi %10 civarında artırarak beslenmenizi yeterli buluyorlar. Abartmayın çünkü aldığınız kiloları vermek oldukça zaman alacaktır.

Bebeğiniz için ekstra bir meyve, bir avuç fındık veya sağlıklı bir sandviç bu ek ihtiyacı karşılamaya yeterli olacaktır. Gebeliğin bu döneminde bol bol sıvı tüketmenizi öneririz.

Spor yaparken sizi zorlayan hareketler yapmaktan kaçının daha çok yürüyüş, yüzme, yoga veya Plates yapmayı tercih edin.

Gebelikte Elbise Tercihleri

Gebelikte 22.hafta itibariyle kendinize yeni elbiseler almanın zamanı gelmiştir. Gebelik giysileri sizin tarzınız olmayabilir bunu kendinize göre değiştirebilirsiniz. Daha çok esneyebilen lastik belli pantolon, etek bulmaya çalışın. Belden oturtmalı gömleklerinizi kaldırın bu haftadan sonra isteseniz dahi giyemeyeceksiniz.  Size önerimiz nasıl rahat ediyorsanız onları giyin kendinizi sıkıntıya sokmayın çünkü yalnız değilsiniz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir