Gebelikte 21.hafta sıcak basmalarınız devam etmekte. Menopoza girmişsiniz gibi hissetmeniz gayet normal, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda çektiğiniz bunca sıkıntıyı unutacaksınız. Vücut ısınız her zamankinden fazla olduğundan göğsünüze ya da alnınıza nemli bir tülbent koyarak serinleyebilirsiniz.

Giderek hantallaşan bir vücuda sahip olmak sizi stresli ve gergin yapabilir. Kendinizi rahat hissetmek için eğlenceli filmler izleyin, alışverişe gidin, arkadaşlarınızla buluşun, hafif egzersizler yapın. Hamileliğiniz ilerledikçe karnınız daha da büyüyecektir. Karın üstü yatmanız daha zor olacak. Uzanır uzanmaz uyuyan bebeğinizin uyandığını fark edeceksiniz.

Gebelikte 21.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 21.hafta  rahim boyunuz yaklaşık 21 santimetre civarında olabilir bu durum kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bir önceki haftadan 4-5 santimetre fazla olmalıdır. Kilo alımınız 4-7 kilogram arasında olmalıdır. Hamileliğin başından beri büyümekte olan göğüslerinizin büyümesi bu hafta duracak. Göğüs uçlarınızın çevresi koyulaşmış, göğüs uçlarınız doğuma hazırlık için büyümüştür. Hamilelik sutyenleri kullanmanız rahat etmenizi sağlar. Bebeğinizin besin kaynağı olan sütü depolayan göğüsleriniz doğumdan sonra normal boyutlarına geri dönecektir.

Normal zamanda hiç aklınıza gelmeyen şeylere aşerebilirsiniz. Bazı anne adayları toprak, tebeşir gibi şeylere aşererler. Tıpta “Pica” adıyla bilinen bu durumun nedeni bazı mineralleri almamanızdır. Besin değeri yüksek bol vitamin ve mineralli gıdalar yemelisiniz. Gerekli besin maddelerinin tümünü alan anne adaylarında bu durum görülmez.

Bu ilk hamileliğiniz değilse yeni doğacak olan bebeğinizi diğerleri kadar sevemeyeceğinizi düşünmeniz normal fakat her doğacak çocuğunuzu önceki kadar sevdiğinizi doğumdan sonra göreceksiniz. Yüzünüzde görülen kahverengi lekelerden sonra şimdi de kollarınızda ve bacaklarınızda da lekeler oluşabilir.

Hamileliğin ortasındasınız ve bu bunların görülmesi gayet normaldir. Bu lekelerin sebebi östrojen hormonunun fazla salgılanıyor olmasıdır.

Stresli ve gergin bir dönemden geçiyorsunuz. Her şeye kızar, her söze alınır oldunuz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz aktiviteler yapmalısınız. Bebeğiniz büyüdükçe göbek çukurunuz giderek yok olmaktadır. Diğer haftalara göre hamileliğin 20. ve sonrasındaki haftalarda daha fazla kilo almaya başlayacaksınız. Bundan sonraki 10 hafta daha önce aldığınız kilonun yarısını almanız normaldir.

Gebelikte 21.Hafta Bebekteki Değişim

Hamilelikte 21.hafta bebeğinizin hareketleri daha bilinçlidir. Bebeğin bu bilinçli hareketleri beyin ve kaslarının uyum içinde çalıştığının göstergesidir. Onun rahat edemediği pozisyondaysanız uygun pozisyonu bulana kadar hareket edecektir.

Bebeğinizin kilosu 310 gram civarındadır. Bebeğiniz yaklaşık bir muz büyüklüğündedir. Bebeğiniz yaklaşık olarak 17-18 santimetre boyundadır. Gelişimini normal bir şekilde tamamlayıp vaktinde doğan bir bebek ortalama 3-3,5 kilogram ve 50-55 santimetredir. Buradan da anlaşılacağı gibi bebeğiniz hala çok küçük ve büyümesi için bol zamana ihtiyacı var.

Bebeğinizin kalıcı diş tomurcukları da gebeliğin 21. haftası diş etlerinin içinde oluşmaya başlar. İçtiğiniz suyun içindeki flor miktarının yeterli olup olmadığına dikkat edin. Bu dönemde yeterli flor almanız bebeğinizin ileride sağlıklı dişlere sahip olmasında etkilidir.

Bebeğiniz amnion sıvısını sürekli yutarak sindirim, yutma ve idrar dönüşümü yapmaktadır. Bu durum doğuma kadar devam edecektir. Bu dönüşüm sayesinde bağırsaklarındaki atık ürünler ilk bağırsak hareketleriyle dışarı atılacaktır.

Gebelikte 21.Hafta Önerileri

Bol su içmeye, besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye, hafif egzersizler yapmaya ve moralinizi yüksek tutmaya devam ediyorsunuz. Ağırlaşan vücudunuzla beraber vücudunuz sizi taşımaktan yorgun düşecektir. Bu yüzden ortopedik ayakkabılar giyinmeniz ayaklarınızın biraz da olsa rahatlamasına yarar. Hamilelikle her anne adayının ayaklarında 1 numara kadar bir büyüme olması normaldir. Dar ve topuklu ayakkabılar sizi daha fazla yormaktan başka işe yaramaz, bunu unutmayın.

Kedi gibi bir evcil hayvanınız varsa onun bakımıyla doğuma kadar ilgilenmekten vazgeçmeniz faydanıza olur. Toksoplazmozis, kedi dışkısından geçen kötü bir parazittir. Toksoplazmozis, çiğ etten de geçebileceği için tam pişmemiş etten ve iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden ve pastörize olmamış sütten kaçınmalısınız.

Gebelikte 21.hafta ve sonrasında bacak ve ayaklarda rahatsızlıklar yaşanabilir her gün düzenli olarak sırt üstü yatmanız ve bacaklarınızı kendinize doğru çekerek egzersizler yapmanız önerilir. Varisli damarlarınız için destek çorapları, diz ve karnınızı sıkmayan giysileri öneririz. Ayrıca az ayakta durma bacak bacak üste atmamak gerekir

Bu haftalar daha önce de belirttiğimiz gibi aşermenin en fazla görüldüğü dönemdir. Aşerme en çok çikolata, tatlılar ve meyveler de yaşanır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

60 Comments

 1. Bende 19+4 haftalık hamileyim bebeğinin hareketlerini çok zayıf hissediyorum damar atiyor gibi sanırım ilk hamileligim ondan karnim ve midem çok sisiyor cooook yorgunum doktorun akupunktur verdi bakalim…. Tüm anne adaylarına allah kolaylık versin…

 2. Toksoplazma köpekten geçmez. Kedi dışkısına temas edilmesi sonrası hijyen kurallarına uyulmaması nedeni ile geçer. Veteriner kontrolleri, aşıları vb tam yaptırılan evcil hayvanların evden uzaklaştırılmasına gerek yoktur.

  • Elvan hanım merhaba,

   Söylediklerinizde köpek konusunda haklısınız ancak kedilerden bulaşma konusunda hekimler genelde sizin kadar optimist değil maalesef.
   Çünkü bir hayvanın ne ile, ne kadar temas ettiğini kontrol etmeniz ya da öngörmeniz mümkün değil. Veteriner kontrolü ya da aşılarının tam yapılmış olması Toxo koruyuculuğu açısından %100 garanti vermez çünkü Toxo kedilerde herhangi bir semptom ortaya çıkarmaz.

   O sebeple biz gebe kişinin temastan kaçınmasını özellikle tercih ediyoruz ancak karar her zaman gebeye aittir.

 3. İyi günler hocam bende 21 haftalık gebeyim b 12 ile omega 3 kapsüllerini birada kullanmak doğrumu dur gün içerisinde ikisini bir mi almalıyım?

  • Emine hanım merhaba,

   B12 ve Omega-3’ü bir arada kullanmanızın hiçbir mahsuru yok. Ancak bulantınız vs olursa aralarına 30-45 dk bırakabilirsiniz.

 4. Merhaba hocam ben 20 haftalik gebeyim kan ve vitamin haplari birden cok kilo aldirdi bunlari icmek gereklimi kesebilirmiyim

  • Senem hanım merhaba,

   Aldığınız ürünleri size gerekli gören doktorunuzun kontrol testlerinizi yapıp buna göre karar vermesi gerekir. Eğer ilaçlar sizin için yeterli seviyeye getirmişse kesilebilir ancak dediğim gibi doktorunuza bu konuda başvurmadan kesmemenizi öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 5. Merhaba sertaç bey
  Ben 20+1 haftamdayim 2. Gebeligim ve ilk dogumum sezeryan oldu bir haftadir adet sancisi gibi kisa ama can yakici sancilarim oluyor dikis yerlerimde donem donem siddetli kasinma oluyor bu sancilar bu haftadan normalmi ilk dogumun sezeryan olmasiyla bi baglantisi varmidr acaba ve dikislerim dayanmazsa diye korkuyorm
  Ilk dogumun uZerinde 2,5 yil gecmeden gebe kaldim simdiden bilgi verdiginiz tesekkurler

  • Büşra hanım merhaba,

   Sezaryeninizin üstünden geçen 2,5 yıl iyileşme süreci açısından yeteri, bu konuda korkmayın.

   Kaşıntı konusu da gerilmelere, çatlaklara(strialara) bağlı olarak gelişmiş olabilir.

   Ancak sancılarınızın değerlendirilmesi açısından en kısa sürede kadın doğum uzmanınıza muayene olmanızı öneririm.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 6. merhaba doktor bey
  Ben 21 hafta 6 günlük hamileyim.Şu an 5 ila 7 kilo arasında kilo alımlarım değişiyor;bu normal mi?
  Bir de bebeğimin geçen haftaki kiosu 456 gr ve boyu ise 22 cm idi.bebeğin gelişimi önden mi gidiyor acaba?

  • Hatice hanım merhaba,

   Bu sorulara Kadın-Doğum uzmanınızın cevap vermesi daha doğru olur. Çünkü;

   1-) Sadece tek 1 veriyle yorum yapmak mümkün değildir.
   2-) Bebeğin anne-babasının boyu, vücut yapısı genetik faktörleri bilmek gerekir.
   3-) Bebeğin daha önceki takip bilgilerini bilmek gerekir.

   O nedenle bu sorularınıza herhangi bir yanıt vermem doğru olmayacaktır.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

  • Serpil hanım merhaba,

   Sizin fiziki yapınızı, kilonuzu, boyunuzu ve ailenizin genetik yapısını bilmeden bu konuda yorum yapmak mümkün değil.
   Takibinde olduğunuz doktorunuza bu konuyu danışmanız daha doğru olacaktır.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

  • Serpil hanım merhaba,

   Boyunuzu, kilonuzu ve ailenizin genetik geçmişini bilmeden sorunuza yorum yapmak mümkün değildir.
   Takibinde olduğunuz doktorunuza danışmak size daha sağlıklı bir fikir verecektir.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 7. Merhaba doktor bey, 20 +2 haftalık hamileyim. Erkek bebek bekliyoruz, eşimin bir testisi doğuştan yok ve oğlum da bu şekilde doğar mı? Bunu nasıl öğrenebiliriz? Eşimin inmemiş testis sendromu mu acaba diye tüm kontrollerini yaptırdık, doğuştan yok dediler. Tek testisin sağlıklı ve normal çalıştığını söylediler. Suanda herhangi bir ultrason ile yada özel bir test varsa bunu öğrenebilir miyiz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Asude hanım,

   Eşinizin durumunu bilmediğim için net konuşamayacağım. Ancak eğer eşinizin durumu genetik geçişe bağlı bir durumsa bebeğinizde de olma ihtimalini doğurur, yok genetik değilse o zaman korkacak hiçbir şey yok.

   Bebeğinizin testis gelişimiyle alakalı hiçbir testi anne karnında yapamazsınız maalesef. Çocukların testisi zaman zaman doğumdan sonra aşağı inebildiği için bunu anlamak mümkün olmayabilir.

   Müsterih olun, boş yere stres yaparak bebeğinize daha ciddi zararlar vermeyin. Doktorunuzu dinleyin.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 8. Merhaba 20 haftalik gebeyim daha bebegimi hic hissetmedim.herhangi bir kipirti bile.bu normal mi. En son iki hafta muayane oldugumda bebegim iyi durumdaydi coknkorkuyorum. Vir de 2 gündür karnimdaki sertlik ve sisligin indigini hissediyorum. Sanki karnim küçüldü ve gitti. Sizce bu neyin isareti olabilir

  • Melek hanım merhaba,

   Sizi hiç muayene etmediğim için bu konuda maalesef yorum yapamayacağım. Doktorunuza bu konuyu danışmanızı öneririm. Eğer danıştıysanız sizin durumunuzu en iyi o bildiği için onun söyledikleri bu konuda en doğru bilgiler olacaktır.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 9. Merhabalar 21 haftadayim bebeğinin kilosu 467 sizce normal mi . Birde benim kalbimde masum ufurum var ama hiç ilac kullanmıyorum şuan bana bir zararı yok peki bebeğimde de olma ihtimali varmidir ve doğum yaparken bir sorun olurmu.

  • Emine hanım,

   Bebeğin kilosu gibi ölçüm ve takip bilgisi gerektiren durumlar hakkında bilgim olmaması sebebiyle yorum yapmam doğru olmayacaktır.
   Üfürümünüzle alakalı Kadın-Doğum uzmanınız ve Uzman Kardiyologunuzun karşılıklı görüşleri önemlidir.

   Sizinki gibi kompleks durumlar hakkında en doğru bilgiyi sizi tanıyan hekimlerinizin vermesi doğrudur.

 10. Mrb bende 21″haftalık gebeyim 23yaşındayım minyon olduğum dan dolayı mı bilmiyorum karnım küçük bebegim 310grm boy17cm herkes bebeğiniz gamını boyunu yüksek söyleyince benimki cok uzun küçük? Birde doktorum bana dediki bu iki hftada karnın büyümez se gel dedi ama herkes karnımın minyon olduğum için ideal oldugunu söylüyor. Gecen gün ultrason da uzun uzun baktı ve sonra renkli ultrasonu istedi bişey mi var gereklimi peki? Bu Çarşamba renkli ultrason yaptırmaz ama merkezi ediyrm iyi aksamlar

  • Fatma hanım,

   Etrafınızdaki insanların değil doktorunuzun söylediklerine inanın ve size yaptırmanızı önerdiği ya da gerekli gördüğü testleri yaptırın.
   Bu konuda uzman olan komşularınız ya da akrabalarınız değil, doktorunuzdur.

 11. Doktor.bey merhabalar 20+2 günlük hamileyim bugüne kadar kontrolü altında olduğum doktorum istifa etti bende başka doktora gitmek zorunda kaldım bana bebeğmin kalbinde beyaz bir leke olduğunu ikili test yaptırıp yaptirmadigimi sordu yaptirmistm herşey çok normaldi gelişim ve tüm ölçümler o zaman tek başına bu birşey ifade etmez dedi lakin şüpheye düştüm fetal eko yaptırmayı önerir mısınız iyi çalışmalar

  • Deniz hanım merhaba,

   Doktorunuz bu testin gerekli olduğunu mevcut koşullar altında düşünmüşse eğer testi yaptırmanızı öneririm.

   Ancak bu konuda esas kararı verecek olan elbette sizsiniz.

 12. Merhaba ben 20 haftalik gebeyim mide bulan tim oldu zamanda sigaradan tiksintim oldu hiç icmedim fakat şimdi günde en az iki yada üç tane sigara kullanıyorum bebegime ne kadar zararı var

 13. Hocam merhabalar 21 haftalık hamileyim. hamilelikten önce iki tane büyüğü 5cm olan miyomlarım vardı.şimdi ise 7cm büyüklüğünde 3tane var ve bunların yanında kucuklerde mevcut.doktorum miyomları düşünerek canımı sıkmamamı söylüyor yanlız bebeğime zaman içerisinde problem yaratır mı bu konuda endişeliyim.dogum sezaryen ile olacak ve miyomların birlikte alınacağını söyledi ilk gebeligim ve dogum sonrası iyileşme süreci çok uzun olur mu.tesekkur ederim

  • Nedime hanım,

   Doktorunuzun dediği gibi bu konuyu kafanıza çok fazla takmanıza gerek yok. Gebeliğe bağlı hormon artışınıza bağlı myomların boyutu ve sayısı artabilir. Sezaryen sırasında çıkarıldıktan sonra iyileşme süreciniz normal sezeryan iyileşme süreniz kadardır. Myomlarınızın alınması iyileşme sürecinizi uzatmayacaktır.

   Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

 14. 21 haftalik hamileyim ve bebeğinin hareketlerini pek hissedemiyorum acaba normalmi ? Bu durum beni endişelendiriyor yolunda gitmeyen birşeyi olabilirmi sizce ?

  • Esra hanım,

   Eğer uzun süredir hareketlerini hiç hissetmiyorsanız doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 15. Merhaba doktor bey
  Benim bebeğim şuan 20 +4 haftalık
  Doktorum bebeğin beyninde iki adet kist olduğunu söyledi
  Ve 26.haftaya kadar geçebileceğini söyledi
  Fakat ben büyük kaygı içerisindeyim
  Bu kistler çocuğun gelişiminde Bi sıkıntı gösterir mi hastalıklı olma ihtimali var mı

  • Büşra hanım,

   Maalesef şu anda yapılabilecek hiçbir şey yok bekleyip görmekten başka. O nedenle stres yapmamaya çalışın, çünkü yapacağınız stres size ve bebeğinize daha çok zarar verecektir.

 16. Mrb doktor bey gebelikte 21.haftanin icindeyim.en büyüğü 5cm olmak uzere 3adet cikolata kistiyle hamile kaldim.bu kistler nolacak cok merak ediyorum.doktorlar ne yapiyor genellikle? ? dogumla beraber alinacak mi yoksa orda birakilacak mi? Ya da normal dogum yapinca onlar da kendiliginden çıkıyor mu? Aydinlatirsaniz sevinirim kolay gelsin

  • Belma hanım,

   Kistlerin kendiliğinden çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Kistlerinizin yapısına bağlı olarak farklı yöntemler tercih ediliyor bu konuda. Eğer kistleriniz hormon üreten vs gibi sizi rahatsız etme ihtimali olan keselerse sezeryan sırasında çıkartılabiliyor. Ancak hiçbir patolojik özellikleri yoksa içeride bırakılabiliyor.

   Doktorunuz size bu konuda daha net cevaplar verecektir.

  • Ela hanım merhaba,

   Bu haftalarda hareket etmemesi beklenen bir durum değil. Hareketleri olsa da siz hissetmemiş olabilirsiniz. Ancak risk almamak adına muayene olmakta fayda var.

 17. Çok güzel bilgilendirmissiniz. Teşekkür ederim.Özel doktorum olmasina rağmen bu tür bilgileri bırakın kilosunu bile ogrenemiyorum. Artık çok bilinçli, araştıran anneler olduğumuzu unutuyorlar sanırım. Tekrar teşekkürler sagolun.

  • Sibel hanım merhaba,

   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkürler.

   Özel muayeneye gidiyor olsanız dahi sizi bu kadar detaylı bilgilendirmek hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde de bu şekilde detaylı bilgilendirme hekim tarafından yapılmaz. Annelerin doğru bilgilenmesi için bizimki gibi uzman ellerden çıkan kaynakların internette bulunması sayesinde anneler bilgilendirilebilir. Ancak her unutmayın ki internetteki her kaynak uzman ellerden çıkmıyor maalesef. Orada gördüklerinize dayanarak her zaman karar vermeyin.

 18. Merhaba 19+4 günlük hamileyim. 2.gebeliğin kalp atışı şeklinde hissediyorum bu normal mi?
  2.gebelikler erken hissedilir diyorlar

  • Dilek hanım merhaba,

   Bebeğin hareketini mi hissetmekten bahsediyorsunuz yoksa bebeğin kalp atışlarını mı?

 19. 21 haftalik geleyim. DAHA önce 2 defa kalp atışı durduğu için kürtaj oldum. Doktorum çoraplarını verdi onu kullanıyorum nezaman kadar kullanmak uygun dur

 20. Meraba hocam benim ilk çocuğum sezeryanla oldu aradan 7sene geçti ikinciye hamileyim ve normal doğum yapma şansım varmi

  • Hatice hanım merhaba,

   Sezeryandan sonra normal doğum yapılamamaktadır. Üstünden geçen sürenin bu konuda pek bir önemi yok.

 21. Slm dr bey 19 haftalik iken dr cinsiyetinin kiz olabilecegini soyledi popo yapisi kiza benziyo dedi..1 ay sonra tekrar randevum var son kez soracagim sizce yanilma gorememe ihtimali olabilir mi tesekkurler

  • Zeynep hanım,

   Yanılma payı bebeğinizi siz kucağınıza alana kadar her zaman olacaktır.

 22. Merhabalar doktor bey ben 20 haftalik hamileyim. Çift rahimliyim şuanlik bir problem yok çok şükür ama zamanla büyümesiyle ilgili sıkıntı olurmu rahim küçük gelirmi bebegim için . teşekkürler şimdiden..!

  • Zamira hanım,

   Bahsettiğiniz sorunlar genellikle yaşanmıyor. Ancak sizinki gibi durumlarda doktorunuzun yakın takibinde kalmanız ve doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız önemlidir.

  • Aynı soruyu gün içinde birden fazla girdiğiniz zaman siliniyor yorumlar ve sistem sizi blokluyor.

 23. Dr bey mrb ben 22 haftalik gebeyim size iki soru sormak istiyorum birincisi ananas yememin bir sakinsacisi olup olmadigi ikincisi guatr 4.30 cikmis yuksekmi bir uzmana gorunmem gerekirmi simdiden tsk

  • Özlem hanım,

   GUatr diye bir değer yoktur, guatr hastalık adıdır. T3 ya da T4 tiroid hormon değerleri vardır. Söylediğiniz değerin hangisi olduğunu bilmediğimden yorum yapamam ancak bir endokrin ya da dahiliye uzmanına görünebilirsiniz.

 24. Merhaba doktor bey 21 haftalık hamileyim. Geçen hafta rutin kontrolüm vardı. Doktorum bebeğimin boyunu gövdesini ve ayak boyu uzunluğunu ayrı ayrı ölçtü. Üçüde birbirinden farklı çıktı. Başı 20+1 iken gövde 19+3 gibi. Bu normal bir durum mu. Bebeğimin başı büyük mü? Birde bir hafta geride bebeğim sorun olur mu?

  • Fatma hanım,

   Değerler arasında ciddi fark olursa sorun düşünülebilir ama ciddi bir fark görünmüyor. Doktorunuzun bu konuda yaptığı yorumlar daha önemli, ona kulak verin.

 25. Dr bey merhaba 20+4günlük hamileyim kan uyuşmazlığı var ilk doğumumda yapılması gereken kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmadı 3.ayda indirek combs testi yapıldı sonuç negatif çıktı tekrar kaçıncı ayımda yapılması gerekir

  • Gülay hanım,

   Kadın doğum uzmanınıza bu durumu(aşınızın yapılmadığı vs) anlatın ve onun yönlendirmelerine göre hareket edin.

 26. mrb hocam şuan 20 +4 haftalık hamileyim önümüzdeki haftalarda şeker yüklemesi yapılacak ama cevremde daha önce doğum yapan anneler bunu önermiyor bebeğe zararı olacağını söylüyor.bu durumda sizede danışmak istedim şimdiden tskler…

 27. merhaba

  20 haftalık hamileyim . renkli doppler çekimde , sağ koroid pleksus posterior kesimde 3,8mm lik kist izlendi . doktorumuz önemsiz olduğunu söyledi fakat haklı olarak çok endişeliyiz. yapılması gereken birşey var mıdır? tehlikeli bir durum sözkonusu mu?

  teşekkürler.

 28. MERHABA SERTAÇ BEY,
  BİR ERKEK BEBEK BEKLİYORUM VE ÇEVREMDEN DEĞİŞİK ÖNERİLER ALIYORUM.
  BEBEK SÜNNETİ DOĞUMDAN SONRA NE ZAMAN YAPILMALI YA DA YAPILIR MI. DOĞUMDAN HEMEN SONRA SAKINCALI MIDIR , SAKINCALI İSE HANGİ YAŞ ARALIĞINI ÖNERİRSİNİZ, BİLGİ VEREBİLİR MİSİNZ.
  TEŞEKKÜRLER.

  • Nazlı hanım merhaba,

   Son çalışmalar doğum sonrası sünnetin çocuk için en sağlıklısı olduğunu söylemekte. ELbette ehil ellerde ve doğru yerlerde yaptırılması en önemli konu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir