2 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 1. haftasında bebeğinizin oluşumunu sağlayacak yumurta hücresini anlattık bu hafta bebeğin genetik yapısının diğer yarısını oluşturan babanın spermlerini anlatacağız.

Gebelikte 2. Hafta Babanın Durumu

Sperm veya  bilimsel adı ile spermatozoon (çoğulu: spermatozoa), erkeklere ait üreme hücresidir.

Erkek bireylerin testislerinde oluşan sperm hücrelerinin üretime geçmesi erkek bireyin ergenlik çağına gelmesiyle başlar.

gebelikte 2. hafta
Gebelikte Sperm Hücresi

Sperm hücreleri 3 parçadan oluşur baş, gövde ve kuyruk diye adlandırılır.

Sperm hücrelerinin baş kısmında yumurtaya aktarılacak kalıtsal bilgi DNA taşınır ve bu yumurta hücresini delebilecek akrozom içerir.

Sperm hücreleri kuyruklu su damlasına benzer gerekli hareket için enerjiyi gövde kısmından alarak kuyruğa  iletir, kuyruk sperme hareket kazandır.

Cinsel ilişki sırasında 150 200 milyon sperm salınır. Bu kadar çok spermden ancak yaklaşık 1000 tanesi yumurtaya yaklaşmayı başarır bu 1000 taneden en çok kendine güvenen yumurtayı dölleyebilir.

Döllenmenin gerçekleşmesi için yumurtanın hazır halde olması gerekiyor.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir