19 Haftalık Gebelik

Gebelikte 19.Hafta Annedeki Değişim

Gebeliğin 19.haftası ve yüzünüzde bir takım belli belirsiz lekeler ortaya çıkabilir.  Kir gibi duran bu lekeler gebelik süresince bazı hormonların seviyesindeki artıştan kaynaklanır. Kullanılan doğum kontrol hapları da bu lekelenmelere neden olabilir.

Gebelik Maskesi ( Kloazma, Melazma)

Gebelik süresince alında, burunda, yanaklarda, meme uçlarında, koltuk altlarında ve genital bölgelerde oluşabilir. gebelik-maskesi-kloezmaGüneşe uzun süre maruz kalınması bu lekelerin artmasına neden olabilir. Yüzü koruyan güneş kremleri, şapka ve güneş gözlüğü kullanmanız lekelerin artmasını engelleyecektir. Bu lekeler genellikle doğum sonrası kendiliğinden geçer.

Gebeliğin 5. ayına girmiş bulunuyorsunuz ve gebelik sürenizi yarıladınız.

Gebelik 19. Hafta
Gebelik 19. Hafta

Rahminizin büyümesiyle onu destekleyen yuvarlak bağ dokusu da esneyecektir. Fakat yeterli  esnekliği kazanmamış bağ dokusu karnın alt kısmında sağda veya solda hissedilebilir. Ani hareketlerde eğilme, kalkma ve doğrulmada hissedilebilir. Dinlenmek size iyi gelecektir. Beliniz biraz kalınlaştığından bebeğinizi sıkacak kıyafetlerinizi doğum sonrası için kaldırabilirsiniz. 19.haftadan sonra aynaya her baktığınızda kendinizi patatese benzetebilirsiniz.

Doğuma kadar yeni görüntünüze alışın.

Gebelikte 19.hafta Bebekteki Değişim:

Bebeğiniz 19. Gebelik haftasında yaklaşık 14 cm uzunluğunda 250 gr ağırlığındadır.

Bebeğiniz dışarıdan gelen sesleri duyabilir seslere tepki verebilir. Meraklı minik kendini tanımak için eliyle her şeye dokunur. Kendi çapın da komiklikler yapabilir.

Vernixcaseosa diye adlandırılan tüm vücudunu saran bir mukoza onu hem korur hem de besler. Verniksi bu madde olmasaydı içinde yüzdüğü amniyotik sıvı bebeğinizi turşuya çevirecekti.

19.Hafta Gebelik Önerileri:

Bebeğinizle konuşmak onunla iletişime geçmek hem onun hem de sizin hoşunuza gidecektir. Zira size cevap veremediği için sizi dinlemeye mecburdur. Bu durumun, keyfini çıkarın, doğumdan sonra ağzı açılan mink size konuşmak için şans tanımayacaktır.  Daha geniş kıyafetler alabilirsiniz artık düğmeyi kapatmamak veya fermuarı tam çekmemek durumu kurtarmaz. Tabi ki kıyafetlerin pahallı ve az çeşitli olması biraz canınızı sıkabilir. Kendinize özgü farklı giyim alternatifleri yaratabilirsiniz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir