13 Haftalık Gebelik

Gebelikte 13.Hafta Annedeki Değişim

Gebeliğinin 13.haftası hala hamile olduğunuza inanmıyorsanız veya istem dışı hamilelik yaşıyorsanız ultrason sonucu bebeğinizle ilk kez karşılaştığınızda bu sizin için inanılmaz bir deneyim olacaktır. Hamilelikte ilk üç ay düşük riski yüksektir. Aynı zamanda ilk üç ay sıkıntılı bir süreçtir. Doktor kontrollerinde başka hamilelerle bir arada olup sohbet etmek gelişimden ve bebekten bahsetmek size keyif verecektir.

Hamileliğinizin 13.haftası  kilonuz biraz artmıştır… Bulantınız henüz geçmemiş olabilir eğer kusmaya devam ediyorsanız kilo da almamış olabilirsiniz. Sindirim sistemiyle ilgili sorunlarınız devam edecektir bunun sebebi Progesteron hormonudur. Bağırsaklarınızdaki tembellik ve ağırlık hissinden kurtulabilmek için lifli gıdalar, taze meyve suları özellikle erik ve portakal suyu, su, kepekli un ve tahıllı gıdalar tüketmeniz ve bol egzersiz yapmanız gerekmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için doğal yöntemleri deneyin ilaç kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamileliğinizin üçüncü ayını bitirdiğiniz halde 13.haftada hala mideniz bulanıyorsa daha sık aralıklarla yemek yerseniz bu sorunu aşarsınız. Sık aralıklarla yemek yemeniz kan şekerinizin düşmesine engel olacaktır.

Hamileliğiniz ilerledikçe karın bölgeniz git gide daha da yuvarlaklaşıp şekillenecektir rahminiz greyfurt büyüklüğündedir.  Fakat bu durum kıyafetlerinizde baştan aşağı bir değişiklik yapmanızı gerektirmiyor henüz. Sadece şu anki bedeninizden bir beden büyük kıyafetler giymenizi öneririz.

Hamileliğinizin bu dönemine dek sürekli kendinizle ve bebeğinizle ilgilenip eşinizi biraz ihmal ettiyseniz enerjinizin yerine gelmesiyle beraber eğlenip zaman geçirmeniz gerekiyor. Çünkü eşiniz de zor bir dönemden geçiyor ve size ihtiyacı var.

Hamileliğin 13.haftasında göğüslerinizin büyümesi sizi rahatsız edebilir ve bunun için geniş kıyafetler giymenize sebep olabilir. Fakat bu çok etkili bir yöntem değildir. Bu durumu bu kadar dert etmeyin göğüsleriniz doğacak olan bebeğinizi beslemeye hazırlanıyor. Bir müddet sonra hem siz hem de çevrenizdekiler bu duruma alışacaktır.

İlk üç aylık kritik ve sizin için tuhaf olan dönemi atlattıktan sonra hem ruhsal hem de fiziksel olarak hamileliğe alışmaktasınız. Bulantılarınız bitmiş, sık tuvalete gitmeleriniz bir müddetliğine sona ermiştir. Artık tam olarak hamileliğe alıştınız.

Gebelikte 13.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz 12.haftaya göre artık daha büyük yaklaşık 6,5-8 cm uzunluğunda(baş-popo mesafesi) 12-20 g ağırlığındadır. Minik kelebeğiniz bir elma büyüklüğündedir.

13.haftadan itibaren baş kısmındaki büyüme yavaşlayarak vucuttaki büyüme hızlanacaktır.

Bebeğinizin birbirinden ayrık olana gözleri birbirine yaklaşarak daha iyi bir yüz şekli oluşmaktadır.

Bebeğinizin üreme organları geliştiğinden ultrasonda  cinsiyet ayırımı yapılabilmektedir.

Gebelikte 13.Hafta Önerileri

  • Alışverişe çıkmayı deneyebilir daha rahat elbiseler alarak moralinizi yükseltebilirsiniz(bebeğinizin getireceği masrafları düşünerek aşırıya kaçmamakta fayda var)
  • Gebelik çatlaklarından korunmak için yavaş kilo almalısınız,  hızlı kilo alan kadınlar Stria diye adlandırılan gebelik çatlaklarıyla karşılaşabilirler. Karında, göğüslerde, kalçalarda ve baldırlarda oluşan bu çatlaklar hamilelik sonrasında da kalırlar. Çatlakları gidermek için steroid kremler kullanılabilir fakat bu kremlerin karın içerisine geçerek bebeğinize zarar verebilir doktorunuza danışmadan bu tarz kremlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Gebelik çatlaklarından korunmak için:

Sık sık su için sağlıklı gıdalarla beslenin kırmızı, turuncu veya sarı meyve ve sebzeler tüketmeye çalışın.

Proteinli ve az yağlı besinler alarak cildinizin esnekliğini koruyun.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir