Gebelikte 10.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 10.hafta ve sonrasında aşermenin olumsuz etkilerinden daha az etkilenmeye başlayacaksınız. Önümüzdeki haftalar en rahat geçireceğiniz haftalar olacak sonlara doğru yine sıkıntılı haftalar sizleri bekliyor. 10.hafta ve sonrasında mide bulantısı ve baş dönmeleri kısmen azalacak.

Bebeğinizde genetik ve işlevsel bir bozukluk yoksa düşük tehlikesi de azalacaktır.

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalıdır?

Hamileliğin 10. haftası
Hamilelikte 10. hafta

Bu soruyu anne adaylarımızı 3 anne tipine ayırarak cevaplandırabiliriz.

Gebelik öncesi zayıf bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 15-20 kilo

Gebelik öncesi normal kilolu bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 12.5-17.5 kilo

Gebelik öncesi kilolu bir anne adayı tüm gebelik boyunca ortalama 7.5-12.5 kilo alırlar.

Bu durum çoğul gebelik durumunda değişir. (Gebelik öncesi kilo durumuna göre yaklaşık 12.5-25 kilo)

Gebeliğin 10. haftası ve sonrasında her hafta ortalama 400 – 500 gr kadar kilo almanız normaldir.

Çok kilo alacağım diye endişe etmeyin zira endişe eden kadınlar daha fazla kilo alacaklardır. Gebeliğiniz boyunca zorunlu bir sağlık problemi oluşmamışsa kesinlik diyet yapmayın diyet yapıp az kilo alayım diye aklınızdan geçirmeyin. Gerektiği kadar yiyin kendinizi bu konuda sıkmayın. Zira sadece siz yemiyorsunuz minik kelebeğinizde sizinle beraber… Fazla yemek yemenin bebeğe bir katkısı yoktur dengeli beslenmeye çalışın, gereksiz kalori yapan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın…

Gebelikte 10.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz tıbben fetüs olarak adlandırılır, fetüs 10.gebelik haftası itibariyle baş popo mesafesi 22-35 mm boyutlarında olup yaklaşık 4-5 gr ağırlığındadır. Bebeğinizin ultrasonografide yapılan kilo ölçümü gerçek kilodan %12.5 daha az veya daha fazla çıkabilir.

Gebeliğin 10. haftası
Gebelikte 10. hafta

Ultrasonda 14. haftaya kadar size söylenen bebek uzunluğu “boyun” baş ile popo arasındaki mesafedir bacak uzunluğu dahil edilmemiştir.

Gebelikte 10.hafta ve sonrası bebeğinizin kıkırdak dokusu yerini kemik dokuya bırakacak bu hafta ve sonraki haftalarda bebeğinizin kemikleri gelişecektir… Uzun kemikler ilk kemikleşecek yapılar olacaktır.

Bebeğinizin böbreklerinde idrar oluşmaya başladı. İlk idrarını ve içerdeyken ki idrarını

amniyon kesesinde yapacaktır.

Bebeğinizin karaciğeri 10.hafta çalışmaya başlar ve kan üretimi görevini yerine getirir.

Bebeğinizin göz kapakları ve gözün iris tabakası oluşmakta fakat göz kapakları henüz yapışıktır.

Fetüsün perdeli olan el ve ayak parmaklarındaki perde kaybolmaya başlar parmaklar ayrımlaşmaya başlayıp, ultrasonografide artık bir insan şekline benzer.

 

Gebelikte 10.Hafta Önerileri

Hafta Hafta Gebelik Öneriyor !

  • Sürekli oturmak ve ayakta kalmak size sıkıntı verebilir işiniz gereği sürekli oturuyor veya ayakta kalıyorsanız varis, hemoroid  ve ayaklarda şişme karşılaşabileceğiniz sıkıntılı durumlardır.

Varisi önlemek için şu önerilerde bulunabiliriz;

Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın

Aralıklarla uzanın ve ayaklarınızı yukarıya doğru kaldırın.

Hızlı kilo almamaya çalışın

30 dk geçmeyen yürüyüşler size iyi gelecektir.

Eğer gerekliyse varis çorapları alarak giyebilirsiniz.

Hemoroid oluşumunu önlemek için yapabilecekleriniz;

Beslenirken meyve sebze ve bol posalı gıdalar tercih edin.

Ekmeğinizi lifli veya kepekli ekmeklerden tercih edin.

Dışkılama ihtiyacınız varsa bekletmeyim hemen ihtiyacınızı giderin.

Tuvelette ıkınmayın ve 1-2 dk dan fazla beklemeyin hemen yapın ve çıkın.

Kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin

  • Günlük öğün sayınızı arttırın az, az sık, sık yemek yemeniz sizin için daha sağlıklı bir beslenme stili olacaktır. (Mide yanmaları ve reflüyü önlemek için)
  • Mide yanması ve reflüyü azaltmak için simit, poğaça, portakal suyu, çay, kahve, kolalı içecekler bu besinleri az tüketmeliyiz. Tıka basa midemizi doldurmamalıyız az, az sık, sık beslenme önerilmektedir, yemek sonrasında uzanmak da şikayetlerinizi artırır.
  • Çalışan kadınlar masalarındaki, “bilgisayar ışınlarının” bebeğin üzerinde olumsuz etkiler yaratmasından endişe duyuyor olabilir, bilgisayarlar ve monitörlerin iyonize değildir (“canlı dokuya zarar vermez”). Endişenizi gidermek için iş yerinizdeki monitörlere filtre takılmasını sağlayabilirsiniz.,
  • Çiğ et içeren besinler; pişmemiş salam, sosis, sucuk, pastırma ve çiğköfte uzak durmalısınız. İyi pişmemiş tavuk ve balık tüketmekten kaçınmalısınız.
  • Yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda bulunan kadınların ilk haftalarda düşük riskinin yüksek olduğu sonlara doğru da erken doğum riskiyle karşılaştıklarını gösteriyor. Bu nedenle sigarayı bir anne adayı olarak tamamen bırakmanızı öneriyoruz. Gebelik dönemi sigarayı tamamen terk etmek için güzel bir dönem.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

One comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir