Hamile Psikolojisi

Bir kadının hayatında en önemli ve özel hissettiği anlardan biri de hamilelikleridir. Bir bebeğe sahip olacağını öğrendikleri andan itibaren kafalarında oluşan her türlü duygu ve düşünceler hamile psikolojisi olarak adlandırılır.

Bu dönemde hormonal değişimler yüzünden anne olma telaşı, hamile olduklarını öğrendikleri ilk andan itibaren başlar. Böylelikle hem güzel hem de endişe edici her türlü duygular ortaya çıkmaya başlar.

Bebeğin anne karnındaki gelişimi için annenin psikolojik anlamda bir bebeğe hazır olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre Amerika’da her on hamile kadından birisi depresyondadır.  Hamile psikolojisi, her kadını değişik şekilde etkilerken bazılarında aşırı neşeli bazılarında ise aşırı mutsuzluk olarak dışarı vurabilir. Bazı insanlar bir an da hayatlarına giren kocaman bir mutluluk olarak görse de her insan için aynı şey geçerli değildir. Yaşadığımız dünya da milyonlarca insan var, bu insanların yaşam koşullarının birbiri ile aynı olması mümkün olmadığından her kadın için hamilelik farklı duygular içerir.

Her anne adayı hamile psikolojisi ve sorumluluk düşüncesi ile kaygı,  endişe gibi duygular barındırır. Hamilelik duygusu, İçinde bir şeylerin her an yavaş yavaş büyüdüğünü bilerek ve her gün yeniden onunla beraber hayata uyanmaktır. Bu dönemde annenin, eşleri ve yakınları tarafından anlayışla karşılanması ve anneyi stresten uzak tutmaları gerekmektedir. Stres hem evliliği hem de bebeğin gelişimini oldukça etkilemektedir. Anne kendi içinde yaşadığı psikolojik baskılar yüzünden korku, endişe ve güvensizlik hissettiğinde durumun ciddiyetine göre bir uzman tarafından yardım alınmalıdır. Annenin bu dönemde psikolojisi etkileyen faktörler arasında kaygı ve endişe duyguları dışında bir de fiziksel olarak değişim görmeleri vardır. Bir anne adayı büyümekte olan karnını gördükçe kendini çirkin olduğu düşüncesiyle de stres altında hissedebilir. Her duygu insanlar içindir ama en güzel duygu bir bebeğe sahip olma düşüncesiyle daha dünyaya gelmeden onun için güzel bir hayat hazırlamaya başlamak kadar mükemmel olamaz. Herkes anne olabilir ama herkes anne olmayı gerçekten isteyemez, bu yüzden hayatımızdaki en önemli duygunun annelik duygusu olduğunun bilincine varmamız gerekir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir