Aşırı Kilo Hamileliğe Engel Mi?

Bebek sahibi olmak, her evli çift için hayatlarında anne ve babalık dönemlerine geçebilecekleri çok özel bir aşamadır. Dünyanın en güzel hediyesini bebekler doğduklarında ailelerine annelik ve babalık duygusunu tattırarak verirler.

Sağlıklı bir gebelik, doğum öncesinde ve sonrasında hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Aşırı kilo hamileliğe engel mi? Başlığı altında çokça soru sorulmakta ve durumun hamilelik öncesi ve sonrasında oluşturabileceği olumsuzluklar hakkında bilgiler edinmek farkındalık sağlayacaktır. Öncelikle aşırı kilo, adet düzensizliği meydana getirmekte ve bu da yumurtlama fonksiyonlarında bozukluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle hamile kalınması durumunu olumsuz etkileyebileceği de söylenebilir.

Kilo fazlası olan kadınların hamilelik öncesinde diyet yapmaları ve ideal kilolarına kadar kilo vermeleri daha sağlıklı bir gebelik dönemi ortaya çıkaracaktır. Tabi bu durumlar tamamen hamile kalınmasına engel değildir. Ancak aşırı kilolarla hamile kalındığında çok daha tehlikeli durumlar hamilelik süreci boyunca yaşanabilecektir. Şeker başta olmakta üzere hipertansiyon gibi tehlikeli olabilecek rahatsızlıklarda aşırı kiloları olan hamile kadınları bekleyen sıkıntılar arasındadır. bunların dışında muhtemel rahatsızlıklar arasında idrar yolu enfeksiyonu, kilolu bebek, zehirlenmelerde oluşabilecektir. Hatta doğumlar sırasında ölü doğumlar ve bebekler üzerinde şekil bozuklukları da istenmeyen durumlar arasındadır. Aşırı kilo hamileliğe engel mi, sorunun yanıtı elbette ki olasılığı azaltması şeklindedir. Ancak bu az olasılıklardan biri gerçekleştiğinde ve hamile kalındığında aşı kilolarla geçirilecek bir hamilelik çok daha tehlikeli olacaktır.

Bu durumlarla karşılaşmamak için gebelik öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Özellikle beslen tablosunda az yağlı besinlere yer verilmelidir. Lifli besinler tercih edilerek çok daha sağlıklı bir diyet oluşturulmuş olacaktır. Sağlıklı beslenme tablosunun yanında ise en büyük gereklilik egzersiz olacaktır. Spor yapmadan sadece diyetler uygulayarak kilo vermek mümkün değildir.  Bu şekilde aşırı kilolar eritilerek aşırı kilo hamileliğe engel mi, sorusuna hiç muhatap olunmayacaktır. Diyet sırasında dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise vitamin ağırlıklı besinler seçmenin önemidir. Özellikle E ve C vitaminleri açısından zengin seçenekler tercih ederek hamilelik öncesinde sağlıklı bir diyet yapmış olabilirsiniz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir