Doğurganlığı artıran besinler var mı?

Hamile kalma ihtimalinizi artırmak için yiyeceklerinize dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir beslenme tarzına sahip olan kadınlar daha kolay hamile kalma şansına sahiptir. Folik asidin hamilelik dönemi için önemli bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir.

Doğurganlığı artıran besinler var mı? Diye araştırma yapan anne adaylarının ilk olarak folik asitten zengin yeşil yapraklı sebzeler, demire sahip kırmızı et, kalsiyum içeren süt ve peynir ürünleri, çinko içeren kuşkonmaz ve lifli gıdalarla düzenli ve dengeli beslenme şeklini benimsemeleri gerekmektedir.

Doğurganlığı artıran besinler var mı? Sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Hamile kalmayı kolaylaştıracak yiyecekler şu şekilde sıralanabilir. Kereviz cinsel faaliyetleri artırır. Soya vücut direncini artırır. Havuç adet düzenleyici bir sebzedir. Roka cinsel gücü artırır, P ve K vitamini ve pek çok mineral içerir. Lahana tam bir E vitamini deposudur. Sarımsak ve soğan hormonların çalışmasını sağlar. Tere demir ve C vitamini ihtiva eder, mineraller bakımından zengindir ve hormonları çalıştırır. Karnabahar E vitamini ve protein içerir. Armut tüm salgı bezlerini çalıştıran özel bir meyvedir. Greyfurt C vitamini deposudur. Hurma fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir. Mercimek B vitamini, fosfor ve demir ihtiva eder. Vücudu kuvvetlendirir ve en önemli özelliği çocuğun anne karnında sağlıklı ve güçlü olmasına destek verir. Nohut ve kuru fasulye bol vitamin ve protein içerir.

Beslenmesine ve özellikle kendine dikkat eden anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik yaşamalarının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Doğurganlığı artıran besinler var mı? Sorusunun cevabını rutin kontrollerinizde jinekoloğunuzdan da öğrenerek düzenli beslenme şekline kendinizi alıştırabilirsiniz. Hamilelik dönemine hazırlanan kadınların dikkat etmeleri bir diğer konu da uzak durmaları gereken yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmalarıdır. Bu gıdalar konserve yiyecekler, tuz oranı yüksek gıdalar, sakatatlar, pişmemiş şarküteri ürünleri, çok yağlı besinler ve kızartmalardır. Özellikle tuz oranı yüksek ürünler vücutta su tutarak ödem oluşmasına neden olabilir. Bu süreçte kan şekerini hızlı yükselten şeker ve tüm şekerli ürünlerden ve hamur işlerinden mümkün olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Hamilelerin kullanabildiği multivitaminler bebek isteyen adayların kullanabileceği türden ilaçlardır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir