Geç Yaşta Gebelik ve Riskleri

Gazetelerde 45-50 yaşlarında hamile kalan ünlülerin veya bebeklerini kucaklarına almış çiftlerin haberlerini okuruz. Bu görüntüler pek çok kadın üzerinde pembe bir hayal tablosu çizer. İmkânları ve sağlıkları olmasına rağmen ideal yaşı beklemek, kariyerlerini engellememek gibi sebeplerle hamileliklerini erteleyen pek çok kişi tanırız.

Geç yaş hamileliği denince 35 yaş gebelikleri düşünülmekte. Bu yaşta hamilelik bir sorun içermiyor.

45 yaşından sonra hamilelik riskli mi?

Öncelikle 40 yaş ve üzeri hamileliklerde bebeğin engelli doğma oranı artıyor. Bu durum bilinen ve üzerinde özenle durulan bir konu. Yapılan Down Sendromu testlerine göre 25 yaşındaki bir kadının riski 990’da 1 iken, 35 yaşındaki bir kadının riski 380’de 1 ve 45 yaşındaki bir kadında ise 28’de 1 ve bu çok ciddi bir oran. Bu yaştaki gebeliklerde yüksek tansiyon, diyabet ve erken doğum riskleri de ciddi oranda artmaktadır.

45 yaşından sonra hamilelik riskli mi? Sorusuna gebelik dışında dünyaya gelecek bebek açısından da bakmak gerekir. Gebeliğin sağlık üzerindeki etkileri, çocuğun geleceği, kuşak gibi farklı şekillerde de değerlendirilmeli ve çiftler bunun sonucunda karar vermelidir. Bir bebek düşünün annesi 50 yaşında ve çocuk ilkokula giderken annesi 60 yaşında oluyor. Bu durum sağlık sorunlarının yanında kuşak çatışmalarını ve özellikle tahammül gücünün yetemeyeceği psikolojik sorunları da beraberinde getirir. Yapılan araştırmalara göre genç ve sağlıklı yumurta kalitesi ile hamile kalma ihtimali 20’li yaşlarda %25 iken, 35 yaşında %9, 40 yaşında %6 ve 45 yaşında ise 0!a yakındır. 45 yaş ve civarındaki kadınlar hamile kalmışsa bu sürecin daha sık kontrollerle ve yakın takiple geçirilmelidir. Geç yaş gebeliklerinde sağlıklı bebek sahibi olmak için alınacak önlemler arasında en önemlisi rutin kontrollerin artırılmasıdır.

Geç gebeliklerde en riskli dönem ilk 12 haftayı kapsıyor. Bu dönem içerisinde düşük riski çok yüksek oluyor. 40 yaşından sonra gebe kalan kadınların biyolojik yaşının daha genç olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu kadınlar 100 yaşına kadar dahi yaşayabilir. 45 yaşından sonra hamilelik riskli mi? Bu süreçte stresten ve sigarada uzak durmak en alınacak en basit önlemler arasında yer alır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir