Her kadın, anne olacağını haberi ile farklı bir ruh haline sahip olur. Annelik duygusu, kadınlara bahşedilmiş en güzel hediyedir. Karşılıksız sevmenin başka bir adıdır. Ancak gebelik süreci çok uzun ve meşakkatli bir yolculuktur.

Dokuz ay on gün olarak hesaplanan süre heyecanlı ebeveynler için geçmek bilmez. İlk haftalarda bu güzel haberin sevincini yaşayan anneler, haftalar ilerledikçe mide bulantıları, bel ve sırt ağrıları, koku duyusunda aşırı hassasiyet gibi durumlarla mücadeleye başlar. Artık iki kişi olmanın verdiği huzur, bu zaman dilimlerinden sonra yerini endişeye bırakır. Bu açıdan dikkat edilmesi gereken beslenme düzenleri bulunmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken nokta bol bol sıvı tüketilmesidir. Bu sıvı su olabileceği gibi çorbalar, meyve suları gibi sulu gıdalarda olabilir. Beslenme tablosu oluşturulurken tüm besin gruplarını sıra ile yazmak gerekli, dengeli ve düzenli beslenme hem anne, hem de bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olacaktır.

Vitaminler, demir içerikli sebzeler, proteinler hepsi zamanında ve kararında tüketilmelidir. Öğün sayısını altıya çıkarmak ve ara- ana öğünler olarak beslenme şekli oluşturmak, hem kilo alımında düzenli ilerlemeyi sağlayacak hem de bebeğin sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Gebelikte uzak durulması gerekenler bulunmakta; suni tatlandırıcılar, alkol, sigara, tuz kullanımlarından uzak durulmalıdır. Özellikle asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük yapılacak egzersizler ve sporda anne adayları için çok önemli olmakta, hem kilo kontrolü sağlayan bu aktiviteler hem de solunum ve dolaşım sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Böylece anne adayları çok daha rahat olacak ve bacaklarda kasılma oluşumlarından varis ya da basur sorunlarına kadar pek çok olumsuzluğunda önüne geçebilecektir. Tabi gebelerin yapabileceği egzersizler normal insanlara göre farklı olmakta ve yapılan bu özel egzersizlerle sezaryenle doğum durumunu ortadan kaldırabilecektir. Ayrıca düzenli spor yapan kadınlar doğum sonrası çok daha kısa zamanda eski hallerine dönebileceklerdir.

Gebelikte kadınlar çok daha hassas bir vücut yapısına sahip olmakta ve teknolojik cihazlara maruz kalma durumlarının önüne geçilmelidir. Cep telefonları, mikrodalga fırınlar, güvenlik noktalarındaki x- ray cihazları kalpte ritim bozukluğu gibi çok tehlikeli durumlara yol açabilecektir. Bu nedenler her zaman dikkat edilmesi gereken durumlara hamilelik durumlarında biraz daha fazla dikkat etmek gerekecektir. İçinizde büyüyen küçücük yavrunuzun bu gibi etkilerle sağlık sıkıntıları yaşamasını istemiyorsanız, hamilelik süresinde teknolojiden olabildiğince uzak kalmak gerekecektir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir