Gebelik Döneminde Hangi Balıkları Yemek Riskli?

Balık sezonunun açılmasıyla beraber yemek masalarında yerini alan balık sağlıklı bir besin tercihi olmasına rağmen bazı balık türleri içerdikleri toksin ve civa nedeniyle anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Yapılan araştırmalar hamilelelerin yüksek civa içeren balıkları sık sık tüketmelerinin, fetusun beyin ve sinir sistemi gelişiminini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir.

Civa içeren balıkların anne tarafından tüketilmesiyle zarar veren civa; anneden plesanta yoluyla bebeğe geçer. Civa bebeklerde bilişsel becerileri, motor becerileri, konuşma becerilerini ve görme yeteneğini olmsuz yönde az veya çok etkileyebilir. Deniz ürünlerini tüketmenin gebelik döneminde önemli bir rolü olmasına karşın bu riskli durum gözardı edilmemelidir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından zengin olan deniz ürünleri bebeklerin beyin, sinir ve görme sistemini geliştirmektedir.

Gebelik Döneminde Hangi Balıkları Yemek Riskli?

Denizlerin sanayi atıklarıyla kirlenmesiyle denizin derinliklerine çöken ağır metaller toksik etki yaratmaya başlamıştır. Toksik maddelerin başında ise kurşun, kadminyum ve civa geliyor. Bu sularda yaşayan ve beslenen balıklar sağlık açısından risk oluşturmaktadır.

Denizin derinliklerinden toplanarak çıkarılan midye en riskli deniz ürünüdür diyebiliriz. Kirli sularda toplanan midyeler büyük risk teşkil ediyor.

Yine derin sularda gezen mezgit, levrek, lüfer, barbunya, kefal ve kalkan gibi balıklar besleyici değerleri yüksek olmasına rağmen risk grubundaki balıklardır. Bu balıkların mutlaka temiz sularda avlanmaları gerekiyor.

Uzun ömürlü balıklar ve diğer küçük balıklarla beslenen büyük balıklarda, yüksek oranda metil civa içermeleri nedeniyle bu balıkları sürekli tüketenlerde büyük risk altındadır.

Gebelikte Hangi Balık Türleri Tüketilmeli?

Gebelik döneminde ‘daha’ güvenli balık kategorisine giren balık türleri; Hamsi, istavrit, palamut ve uskumru gibi yüzeyde gezinen ve beslenen balık türleridir, Somon balığı, ton balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık gibokyanus ve akarsularda avlanan balıklardır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir