Hangi Günler Hamile Kalınır?

Kadınların bazı günlerde hamile kalma şansları daha yüksektir. Bu günlerin hangileri olduğunu bilirseniz hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

Kadınlarda gebeliğin oluşabilmesi için yumurtalıklarında uygun bir yumurta oluşması, uygun sağlıklı yumurtanın oluşması (ovulasyon) ve overlerden (yumurtalıklardan) gönderilen sağlıklı yumurtanın tüpler tarafından yakalanılarak tüplerde ilişki sonrası erkekten gelen sperm ile döllenmesi gereklidir…

Yaşanan adet kanamasının ilk günü ile bir sonraki adet kanamasının yaşandığı ilk gün arasında geçen süre kadınlardaki adet döngüsünün süresidir sağlıklı adet döngüleri kadınların büyük bir çoğunluğunda 28 gündür.

Yumurtlama dönemlerinde kadınlarda bazı fizyolojik değişiklikler ortaya çıkar bu belirtiler size gebe kalma şansınızın yüksek olduğu günlere girdiğinize dair ipuçlarıdır.

Vücut ısısı düşer ve ovulasyondan hemen önce yükselir.  Vücut ısısı yükseldikten sonraki ilk günler sizin en doğurgan olduğunuz günlerdir… Bu günlerde spermin rahat hareket edebilmesi için rahim kaygan ve gergin bir yapıya dönüşür.

28 Günlük Adet Döngünüzde Hangi Günlerde ilişkiye girmeniz gerektiğini aşağıdaki tablodan yararlanarak belirleyebilir veya yazımızın en altında bulunan hesaplama aracıyla gebelik şansınızın en yüksek olduğu günleri ovulasyon hesaplaması yaparak belirleyebilirsiniz.

28 Günlük ADET döngüsünde Hangi Günler Şanslı Günleriniz?

Kanamanın başladığı ilk 1-5.  günlerde vücut ısınız normal ve adet kanamanız devam ediyordur.

6-9. günlerde doğurganlık şansı vardır ama nispeten daha azdır. Hormon seviyelerinizde östrojen artar FSH azalır. Vücut ısınız normaldir. Rahim kuru ve salgı miktarı azdır.

10-12. günler doğurganlık dönemindesiniz ilişkiye girmek için ideal günler vücut ısınız düşmeye başlar. Rahim nemli, yapışkan ve salgılama artar.

13-15. günler DOĞURGANLIK en yüksek düzeydedir. En şanslı günleriniz LS ve FSH hormonlarında ani yükselmeler görülür düşen vücut ısısı aniden yükselmeye başlar. Rahim ıslak, gergin ve kaygandır.

16-19. günler Nispeten gebelik oluşabilir ama şans geçen günlere nazaran daha azdır. LS ve FSH seviyeleri normale dönmüştür. Östrojen hormonu azalır progesteron hormonu seviyesi artar. Rahim temiz yapışkan ve salgılıdır.
20-28. günler gebe kalma ihtimali yok diyebiliriz. Östrojen ve progesteron seviyesi yüksektir. Vücut ısınız normaldir. Rahim kuru ve salgısızdır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir