Sıcak Günlerde Hamilelik

Zaten zorlu olan hamilelik dönemine bir de sıcaklar eklenince hayat anne adayları için daha da zorlaşıyor. Aşırı sıcaklar ve nem tedbir alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Sıcakların artmasıyla hamilelerde terleme, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, sıcak basmaları, vücut ısısının artması, bulantı, kusma, sinirlilik gibi şikayetleri olabilir.

Sıcaklarda daha rahat bir hamilelik geçirmeniz için uymanız gerekenler.

-Hamileler sıcak havalarda sıvı tüketimine büyük önem göstermeli, anne adaylarının normal şartlarda günlük 2 litre su tüketilmesi gerekirken, sıcak havalarda bu oran saat başı 1-2 bardak su tüketmek gerekmektedir.

-Sıvının az tüketilmesi kabızlık, hemoroit, idrar yolu enfeksiyonları, düşük ve erken doğum riskini artırmaktadır. Anne ve bebeğe zarar veren çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durmakta fayda var.

-Yüksek tansiyona ve ödem oluşumuna neden olan tuzlu yiyeceklerin tüketimi azaltın. Ancak tuzu tamamen kesmeyin. Çünkü anne ve bebeğin tuza da ihtiyacı vardır.

-Ayaklarınızdaki şişliği azaltmak için soğuk su ile yıkayıp, ayaklarınızı yukarıya kaldırarak dinlendirin.

-Sıcaklık 32 dereceyi aştığında klimalı ve fanlı ortamda bulunmalı dışarıya çıkmamaya özen göstermelisiniz. Çıkmanız gerekiyorsa sabah ve akşam saatlerini tercih etmelisiniz.

-Pamuklu, keten, açık renkli, rahat giyecekler kullanın.

-Vücudunuzdaki harareti engellemek için sık sık ılık duş alıp, soğuk meyve suları, limonata, süt, yoğurt tüketmeniz sizi serinletip rahatlatacaktır.

-Kızartılmış yiyecekler yerine haşlama türü hafif yiyecekler ve bol sebze, meyve tüketmeli; baharatlı, yağlı, karbonhidratlı ağır yiyecekleri de fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

-Azar azar ve sıklıkla beslenmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

-Hamilelikte hormonların artmasından kaynaklı ciltte hassasiyet ve lekelenmeler görülebilmektedir. Güneşe çıkarken veya güneşlenirken en az 30 faktörlü güneş kremi kullanarak güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Ayrıca gölgede güneşlenmek veya güneşlenirken üzerinize bir şeyler giymek daha uygun olmaktadır.

-Yüzme ve yürüyüş gibi egzersizler kilo alımınızı yavaşlatıp, rahatlamanızı sağlayacaktır. Yüzmek için öncelikle denizi tercih etmelisiniz. Ancak denize girme imkanınız yoksa, hijyen açısından emin olduğunuz havuzları da kullanabilirsiniz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir