Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur ?

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için gebelik sürecinde ultrason muayenesi yapılmalıdır. Aslında bebek cinsiyeti gebeliğin oluştuğu andan itibaren bellidir.

Ultrason muayenesi dışında gebelik amniyosentez (anne karnından amnion suyunun alınması) veya, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemlerle yapılan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti net olarak belirlenebilir. Bu incelemelerde kız bebek (XX) erkek bebek (XY) kromozomunun varlığıyla tespit edilir.

Bazı ülkelerde cinsiyet belirleme amacıyla kullanılabilen cinsiyet belirleme testleri de var fakat bazı ülkelerde kürtaja eğilimi arttırması nedeniyle bu testlerin kullanımı ve satışı  yasaktır. Ülkemizde satışı onaylanmış veya yasaklanmış bir test yok. 50-150 Tl bir bütçeyle bu testleri gebeliğinizin 10. haftasından sonra cinsiyet belirlemekte kullanabilirsiniz.

Bebeğin cinsiyeti en erken 12. Gebelik haftasında tespit edilebilir. Genel olarak bebek cinsiyeti 16. – 17. Gebelik haftalarında söylenir ama cinsiyet 20. haftaya kadar net ortaya konamaz diyebiliriz. Nadir de olsa cinsiyet tespit edilirken hatalı bilgi verilebilir. Bu durum daha çok erkek bebeklerde penisin izlenememesi kaynaklıdır. Bu nedenle kız olarak belirtilen bebeklerin sonradan erkek olduğu sonucunu anne babayı şaşırtabilir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir