Miyomlar Kısırlığa Neden Olur mu?

Miyom kadınlar arasında en sık görülen bir patoloji durumudur. Özellikle 20 ila 35 yaş aralığında olan kadınların yaklaşık %20’sinde görülmektedir. Vücuttaki östrojen hormonuna bağlı olarak gelişen miyomlar, kadınların menopoz dönemine girmeleriyle birlikte östrojen hormonunun azalmasından dolayı çoğunlukla daha küçük olarak görülür. Genetik eğilimli olarak kabul edilmektedirler.

Miyomların bulundukları yere ve büyüklüklerine göre değişkenlik göstermesi, belirtilerin ve şikayetlerin nedenleri arasındadır. Var olan miyomların rahme daha yakın ve büyük olması, fazla ağrıya neden olacağından yarattığı sıkıntı da fazladır ve kadının hayatını olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra rahme yakın olan miyomlar, adet kanamalarında artışa ve kanama süresinin uzamasına da neden olur. Rahmin dışında büyüyen miyomlar ise bağırsak ve idrar kesesine baskı yaparak, sık idrara çıkma ve dışkılama güçlükleri gibi sorunlar doğurabilmektedir.

Rahimde ortaya çıkan miyomların büyüklükleri her kadında farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra aynı yerde olmalarına rağmen farklı büyüklükler de sergileyebilmektedirler. Miyomlar 20 milimetreye kadar büyüklük gösterebilmektedirler. Miyomlardan bazıları kadınların hamile kalmasına engel olabilmektedir. Özellikle rahim duvarında ve rahmin içindeki miyomlar kanamaya neden olabildiğinden kısırlık gibi sorunların ortaya çıkmasındaki neden olarak gösterilmektedir. Miyomların sayısındaki ve çaplarındaki büyüklüğün artması kısırlık riskini de artırabilmektedir. Bu nedenle rahim içinde yer alan miyomların düzenli olarak kontrol edilmesi önerilir. Unutulmaması gereken önemli konulardan bir tanesi de rahimde bulunan miyomların, küçük dahi olsalar daha fazla sorunu ortaya çıkarabilmeleridir.

Miyomların sebep olduğu olumsuz durumlar;

  • Çevre dokulara baskı
  • Kanama
  • Yoğun kanama sonrasında ortaya çıkabilecek kansızlık
  • Hamile kalamama riski
  • Kısırlık

Miyomlar şu durumlarda kısırlığa neden olabilmektedir;

  • Rahmin ağız bölgesine yerleşen miyomlar, kimi zaman spermlerin rahim içerisine geçmesine engel olabilmektedirler. Bu durumda kadının hamile kalamamasına neden olur.
  • Miyomlar tüplere yerleşmişse her iki tüpün de tıkanmasına yol açar. Bu da kısırlığa ve hamileliğin engellenmesine neden olur.
  • Yumurtalık ile tüpler arasında bulunan anatomik ilişkiye zarar vererek yumurtaların yakalanmasını ve tüplerden geçmesini zorlaştırır. Bu durum kısırlığın oluşmasına yol açabilir.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir