Cerebral Palsy’li Çocuklar İçin Adım Adım Yürüyoruz!

Cerebral Palsy (CP), hareketleri ve duruşu etkileyen, halk arasında beyin felci olarak da bilinen, hamilelikte, doğum sırasında veya doğumdan sonra bebeğin beyninin bir bölümünün hasar görmesi olarak tanımlanan fiziksel engellilik durumudur. CP, tüm dünyada çocukluk döneminde görülen en yaygın fiziksel engelliktir.

Beyinde meydana gelen bu hasarlar:

Hamilelikte; doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı, ışına maruz kalma, annenin beslenme yetersizliği, düşük tehdidi, annenin geçirdiği hastalıklar, annenin tütün, alkol ve uyuşturucu madde alışkanlığı, yüksek ateş, kan uyuşmazlıkları, travmalar

Doğum sırasında; bebeğin boynuna kordon dolanması, bebeğin oksijensiz kalması, doğum esnasında meydana gelebilecek kafa travmaları

Doğumdan sonra; yenidoğan sarılığı gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Celebral Palsy, ilerleyici bir durum değildir. Özellikle beynin hasar görmemiş bölümlerine yapılacak olan rehabilitasyon çalışmaları ve özel eğitim sayesinde iyileşme sağlanabilmektedir. Bu amaçla yola çıkmış Steptember projesi sayesinde toplanan bağışlar ile CP’li olan çocukların eğitimlerine destek olunmaktadır. Pek çok kişi ve kurum hayatlarında fark yaratırken, CP’li çocukların da hayat boyu duydukları rehabilitasyon ve eğitim için destek vermeye devam ediyor. Bu proje ile yapmanız gereken hem kendi sağlığınız hem de CP’li çocuklar için bir ay boyunca günde sadece 10.000 adım atmak ve takımınızda birlikte çevrenizde bu proje için bağış toplamak. Onların da sağlıklı ve kaliteli bir yaşamda yer alabilmesi için hepimizin desteğine ihtiyaçları var.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle adresinize gönderilecek ola adımsayarınızı uyku ve suyla temas durumları dışında sürekli takmanız ve harekete geçmeniz gerekiyor. Yürümenin yanı sıra koşma, dans, yüzme, bisiklete binme gibi 40’tan fazla aktiviteyi de adıma dönüştürmeniz mümkün.

Proje Ne Zaman Başlıyor?

Proje 4 Eylül’de başlayıp 1 Ekim’de sona erecektir. İlk önce yapmanız gereken çevrenize ve ailenize bu projeyi anlatarak bağış yapmalarını, size ve takımınıza destek vermelerini istemektir. Sonrasında ise 4 Eylül başlangıç tarihinden itibaren adım atmaya başlayabilirsiniz. Adımlarınızı günlük olarak girin ve takımınızla birlikte siz de sağlıklı bir yaşamın keyfini doyasıya çıkarın. Aynı zamanda CP’li çocukların hayatlarının değişmesine ortak olun. 1 Ekim tarihine kadar devam edecek olan projeyle onların yaşamlarında büyük bir fark yaratmış olacaksınız. Bunu yanı sıra adım hedefleriniz tamamlanmış olsa da Ekim ayının sonuna kadar bağış toplayamaya devam edebilirsiniz.

Tek bir çocuğun bile hayatında yaratacağınız bu fark, onun ömrü boyunca kaliteli ve sağlıklı yaşayabilmesi, alacağı iyi bir eğitim ve rehabilitasyon sayesinde diğer insanlar gibi zorlanmadan hayatına devam edebilmesi için oldukça önemlidir.

Siz de CP’li çocukların kahramanı olmaya ne dersiniz?

Dilerseniz burayı tıklayarak da bağışta bulunabilirsiniz:

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir