Hamile Kadınlar ve Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Depresyon Taraması Öneriliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre hamile kadınlar ve doğum yapmış annelerin depresyon taraması konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Aslında depresyon taraması, tüm yetişkinler için önerilen bir durum. Bu araştırma, daha önce 2002 ve 2009 yıllarında da gerçekleştirilmişti. Ancak bu yıl düzenlenen bu araştırmaya eklenen bir nokta daha var: Özellikle yeni doğum yapan annelerin ve anne adaylarının depresyona karşı tetikte olması gerekiyor, zira depresyon, yalnızca annenin kendisine değil, çocuğuna da zarar verebilir. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre ise bu kategorideki kadınlarda depresyon teşhisinin doğru olarak konulduğu ve başarı ile iyileştirildiği kanıtlanmıştır.

Depresyon, dünya çapında fiziksel rahatsızlıklara yol açan önde gelen nedenlerden biridir. Hamile kadınların yüzde 9’u, yeni doğum yapan kadınların ise yüzde 10’u depresyondan geçiyor. Yapılan çalışmalar sonucu depresyona maruz kalan annelerin çocukları, hem bebeklik, hem çocukluk, hem de ergenlik döneminde büyük sıkıntılar yaşıyor. Kimi durumlarda bu sıkıntılar yetişkinliğe kadar bile taşınabiliyor.

Araştırma üzerinde çalışan klinik psikologlardan biri olan Evette Ludman, “Tarihsel olarak baktığınızda depresyona hiçbir zaman gereken önem verilmedi ve doğru tedavi uygulanmadı.” diyor.

Bir örnekle açıklayalım. 20 yıl önce doğum yapan Heidi Koss, doğumun akabinde doktoruna depresyon belirtilerinden bahsettiğinde onu geçiştirdiğini ve “Gidip kendine yeni bir elbise alıver” şeklinde bir tepki verdiğini söylüyor. Koss, durumu şöyle açıklıyor: “Şimdi geriye dönüp baktığımda, o tepkinin beni daha da üzdüğünün ve yalnızlaştırdığının farkına varıyorum.” Bu dönemi izleyen intihar girişimlerini takiben profesyonel bir akıl sağlığı uzmanına danışarak psikolojik tedavi görmeye başladı.

Koss’un hamilelik ve depresyon ilişkisine bakış açısı oldukça net: “Hamilelik, boyundan aşağı gerçekleşen bir olaydan ibaret değildir.”

Yine aynı araştırmanın sonuçlarına göre sürecin en zor kısmı, tedavi.  En etkili tedavinin terapi olarak belirlenmesi ile birlikte, olumlu etki görmenin uzun zaman aldığı, ve bunun da hastaları sabırsızlaştırdığı aşikar. Buna rağmen uzmanlar, olabildiğince ilaç kullanımını azaltmaya yöneliyor, zira özellikle hamilelik döneminde herhangi bir kimyasal türü kullanmak, yalancı doğuma, düşük olasılığına ve doğum sonrası problemlere yol açabilir.

ABD’de geçtiğimiz yıl Temmuz’da yürürlüğe giren bir yasaya göre, bundan böyle tüm hamile kadınların ve son 1 içerisinde doğum yapmış annelerin depresyon taraması , devlet tarafından karşılanacak.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir