Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı Mı?

Tüm anne adaylarına müjde: Hamilelik boyunca her gün 30 gram çikolata yemek, bebeğinizin gelişimine ve büyümesine olumlu katkıda bulunuyor. Bu, bu yılın başında Atlanta’da yapılan tıbbi bir araştırmanın sonucunda belirlenmiş. Görünüşe bakılırsa araştırmanın sonuçları, özellikle hamilelik boyunca şekerden ve kafeinden uzak durmaları gerektiği söylenen anne adaylarını oldukça sevindirecek.

Doğru dozda çikolata tüketmenin sağlığa faydası olduğu gibi, hamilelik döneminde de anneye ve bebeğe yararı büyüktür. Çikolata, flavonol denilen, kardiyovasküler sorunları azaltmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı olan bir protein çeşidi içermektedir. Çikolata karardıkça, içindeki flavonol oranı da artar.

Çikolata ile hamilelik arasındaki bağlantı üzerine yapılan bundan önceki bazı araştırmalarda, çikolatanın aynı zamanda annenin kan basıncını dengelediği ve düşük tansiyon nedeni ile gebelik sırasında belirebilen pre-eklampsi rahatsızlığını önleyebildiği ortaya çıkmıştı.

Yapılan bu son araştırma sırasında ise 129 anne adayı üzerinde 12 haftalık bir çalışma yapıldı. Anneler, günlük olarak 30 gram çikolata tüketti. 12 haftalık sürecin sonunda ise özel Doppler teknoloji sayesinde ölçülen verilere göre, çikolatanın içerisindeki flavonolün, bebeklerin gelişimine olumlu etki gösterdiği gözlemlendi.

Araştırmayı gerçekleştiren takım, sonuçların beklediklerinden de olumlu olduğunu belirtti. Takım lideri Dr. Bujold, “Bu araştırma, çikolatanın plasenta üzerinde olumlu bir etki yarattığını gösteriyor. Çikolatanın bu olumlu etkilerinin, yalnızca flavonol içeriğine bağlı olmadığını da söylememiz mümkün.” diyor.

Medical News Today, Dr. Bujold’un annelere her gün düzenli olarak çikolata tüketmelerini önerip önermediği sordu. Cevabı şu şekilde:

“Bundan önce gerçekleştirilen epidemiolojik çalışmalarla birlikte, bizim çalışmamız da gösterdi ki, hamilelik sırasında özellikle bitter çikolatanın tüketimi, plasenta fonksiyonlarını iyileştirerek rahimde meydana gelebilecek sorunları ve tıbbi tehlike risklerini azaltıyor.”

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir