Gebelikte Yüzmek

Yaz ayları hamileler için kabus olabilir. Yüzme biliyorsanız mutlu olabilirsiniz.

Eğer yaz döneminde tatile çıkma imkanınız varsa deniz veya havuzda yüzmek hamile anneye ve bebeğe sağlıklı bir gebelik süreci yaşatabilir. Gebelik süresince yapılan yüzme etkinlikleri annenin kalp atışlarını artıracağı için vucuda alınan oksijen oranı da artacak ve bebeğiniz bol oksijen alarak sağlıklı bir gebelik dönemi yaşayacaktır.

Kısa bir yürüyüş sonrası serinlemek amacıyla yüzmek anne adayları için gebelik döneminde yapacakları en ideal egzersiz. Hamileler kocaman karınlarıyla suyun kaldırma kuvvetininden yararlanarak hafifleyecek ve rahatlıkla kollarını bacaklarını çalıştırabileceklerdir suda yüzmek diğer spor etkinliklerinden daha az yorucudur ve daha etkilidir. Hamileler için en az risk taşıyan spor yüzme aktivitesidir diyebiliriz.Yüzerken bebeğiniz incinmez hem spor yapmış olur hemde hamileliğin stresinden uzaklaşırsınız.

Gebelikte Yüzmek
Hamileyken yüzmek size iyi gelecektir.

Yüzme sporu güvenilir temiz suda yapılmalıdır. dalgasız mavi bir denizde yüzmek havuzda yüzmekten daha güvenlidir. Eğer havuzda yüzmeyi tercih edecekseniz yoğunluğun en az olduğu saatlerde yüzmeniz önerilir, fakat yüzdüğünüz havuzda havuz temizliği yoğun kimyasallarla yapılıyorsa bu havuz hamileler için tehlike oluşturur. Tercihinizi denizden yana kullanın.

 

Yüzerken fazla güneşte kalmamaya güneş ışınlarının daha az yakıcı olduğu saatlerde (16:30 – 19:00 ) denize girmenizi öneriyoruz.

Paraben içermeyen güneş kremleri kullanın ve mümkünse en doğal nemlendiricileri tercih edin… Tüy dökücü kremlerden uzak durarak ilkel yöntemle yani jilet kullanarak tüylerden kurtulun.

Gebelik döneminde aşırı mide bulantısı yaşayanlara da yüzmek iyi gelir. Araştırmalar gebelik dönemlerinde düzenli yüzen hamilelerin daha az mide bulantısı yaşadıklarını belirtiyor..

 

 

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir