Gebelik süresince hamilelik haftalarına göre hamilelerin içmesi gereken su miktarı farklılık gösterir. Hamileliğin ilk haftalarında su tüketiminin çok fazla olmaması annenin bulantısının artmaması için gerekebilir.

Gebeliğin İlk bir kaç haftasında 3-4 su bardağı içerek 1 lt ulaşmanız yeterlidir.

Gebeliğin 3. Ayından itibaren ortalama günlük 2.5 (yaklaşık 11 bardak) litre su tüketmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından gerekli miktardır.

Gebelikte Su Tüketimi
Gebelikte Su Tüketimi

 

Hamileliğin özellikle 7. ayından itibaren tüketmeniz gereken su miktarı 3 litre dir. (Yaklaşık 13 su bardağı)

Yaz aylarında içtiğiniz su miktarının terlemeye bağlı olarak kaybedeceğinizden bir iki bardak fazladan içilmesi önerilir.

Tuvalete çıkarken idrar renginizin açıklık veya koyu olması yeterli su içip içmediğiniz konusunda size ipucu verebilir. İdrar rengi koyu ise içtiğiniz su miktarı yeterli düzeyde değildir. İçtiğiniz su miktarını arttırmalısınız İdrar rengi açık ise aldığınız sıvı miktarı yeterlidir.

Suyun yerine meyve suyu veya sıcak içecekler içmeniz sıvı alımınıza çok az oranda destek olur suyun yerine geçmez.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir