11 Haftalık Gebelik

Gebelikte 11.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 11.hafta rahim bir greyfurt büyüklüğündedir. Büyüyen rahminiz nedeniyle ağırlık merkeziniz yer değiştirir ve bel ağrıları çekmeye başlayabilirsiniz.

11. Gebelik Haftasında Anne
11. Gebelik Haftasında Anne

Mide bulantıları azalmış fakat baş dönmeleri hala devam etmektedir. Yaşayacağınız her stres bebeğinizi strese sokacak ve olumsuz etkileyecektir mümkün olduğunca rahat olun ve sıkıntılarınızı kafanıza takmamaya çalışın.

Hormonların etkisiyle duygusal haftalar yaşamaktasınız.

11.hafta ve sonrası anne adaylarının saçları ve tırnakları normalden daha hızlı uzar bu sizi şaşırtmasın.

Gebelikte 11.Hafta Bebekteki Değişim

Bebeğiniz tıbben fetüs olarak adlandırılır, fetüs 11.gebelik haftası itibariyle baş popo mesafesi 7 cm boyutlarında olup yaklaşık 8 gr ağırlığındadır.

Gebelikte 11.hafta bebeğinizin el ve ayak tırnakları oluşmaya başlamıştır.

İç kulak ve dış kulak oluşumu devam etmektedir 11.gebelik haftası bebeğinizin dış dünyayı tanımaya başladığı haftadır diyebiliriz bebeğiniz sesleri duyar fakat henüz ayırt edemez. Koku ve tat alma duyuları önümüzdeki haftadan itibaren gelişecektir. Bebeğiniz anne rahmini ve kendi bedenini dokunarak tanımaya başlamıştır. ,

İlk tanıştığı bilgileri beynine kaydetmeye başlamıştır.

Oğlunuz olacaksa skrotum ve penis, kızınız olacaksa vajina gelişimi başlamıştır.

Anne adaylarının geneli hamilelik dönemlerinde tercih ettiği besinlerin doğumdan sonrasında bebeklerinde vazgeçilmez besinleri olduğu söylenmektedir.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları arasındaki perdeler bu haftadan itibaren kaybolacaktır.

Bebeğiniz henüz hareketlerini size hissettirecek kadar güçlenmemiştir.

Bağırsaklar karın içine geçişini henüz tamamlamamıştır.

Gebelikte 11.Hafta Önerileri

  • Bel ağrılarınızı azaltabilmek için bazı ufak bilgiler bel ağrısı çekmeden bir gebelik süreci yaşamanızı sağlayabilir;
  • Evde , işte veya arabada otururken bel boşluğunuzu destekleyecek bir yastık katlanmış nevresim veya bel yastıklarıyla belinizi her zaman destekleyin. Yerden bir şey alırken belinizi bükerek değil dizlerinizi kırarak yere eğilin. Karnınızı içeri çekerek yürümek size rahatsızlık verebilir rahat olun ve bebeğinizle gurur duyun.
  • Bu haftalarda annenin üzülmemesi bebeğinizi olumlu etkileyecektir, üzüntülü durumlar yaşıyorsanız bebeğinizde sizinle o stresi yaşayacaktır.
C vitamini içeren meyveler
C vitamini içeren meyveler
  • hafta hafta gebelik sürecinde günlük 80 ile 100 miligram arasında C vitamini almanız gerekiyor. C vitamini fetüsün yeni hücreler oluşturmasına ve sağlıklı kemikler ile dişler geliştirmesine yardımcı olur. Portakal, mandalina, kivi, çilek, brokoli, kırmızı veya yeşil biber yüksek oranda C vitamini içerdiğinden bu besinleri tüketmek, günlük C vitamini gereksiniminizi karşılamanın en iyi yoludur. C vitamini içeren besinler uzun süre haşlanırsa vitamin değeri kaybolur.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir