Gebelik Çatlakları (Strialar)

Gebelik döneminde oluşan çatlaklar (Strialar) anne adaylarını psikolojik olarak etkilemekte ve fiziksel değişimlere neden olmaktadır.

Hamilelikte oluşan çatlakların bilinen nedenlerinden biri hormonların değişmesi ve alınan kilolarla vücudun genişleyerek kuruyup gerginleşmesi, elastik yapısını kaybetmesi gebelik çatlaklarının oluşmasını kolaylaştırır.

Gebelik çatlaklarının görülmesi kişiden kişiye değişebilir. Bazı anne adaylarında hiç çatlak oluşmazken bazı anne adaylarında da büyük oranda görülebilir. Gebelik çatlaklarının oluşmasında kalıtım büyük oranda etkilidir. Ailenizdeki kadınlarda gebelik döneminde çatlaklar oluşmuşsa, bu durum sizin de risk altında olduğunuzu gösterir.

gebelik-catlaklari-2
Gebelik çatlakları

Gebelik çatlaklarının oluşmasını engellemek siz anne adaylarının elinde. Bu çatlakların önlenmesinde dengeli beslenmek büyük bir etkiye sahip. Bol su içmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, C ve E vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek, sigara, çay ve kahveden uzak durup kilonuzu kontrol altında tutarak çatlakları büyük oranda azaltabilirsiniz.

Hamileliğin başlangıcından itibaren nemlendirici kremlerle çatlak oluşabilecek yerlere küçük dairesel hareketlerle masaj yapabilir, alerjiniz yoksa badem yağı, bebe yağı ve kakao yağını da bu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Ayrıca sıcak suyla duş yapmaktan uzak durup, küçük dairesel hareketler eşliğinde masaj yaparken alınan ılık bir duşla çatlakların oluşumunu azaltabilirsiniz. Bu hücrelerin daha iyi beslenmesini ve atıkların atılmasını kolaylaştırır.

Gebelik çatlaklarını tamamen ortadan kaldıramazsınız ancak ortaya çıkışını azaltabilirsiniz.

Hamileliğin başlangıcından itibaren her gün kullanacağınız nemlendiriciler derinin yağını ve nemini artırıp elastik yapısını koruyarak çatlakların oluşumunu azaltır. Hamilelikte deri hasas olduğundan tahriş etmemeye dikkat etmelisiniz, doğumdan sonra şişkinliği inen karnınıza inceltici güçlendirici kremler uygulayarak bu bölgenin kısa sürede toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizi emzirmeden dolayı göğüsleriniz büyüyüp küçüldüğünden bu bakımı göğüslerinize de uygulayabiliriniz.

Hamilelikte oluşan çatlaklarınız eğer pembe renkte ise daha iyileşmesi daha kolay ve kısa sürecektir.

Dermatoloğunuzun ve eczanızın önerdiği krem ve kürleri düzenli bir şekilde kullandığınızda çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Çatlak tedavisi ve önlenmesi için uygulanan doğal yöntemler:elma yağı ve badem yağını karıştırıp her gün kullanabilirsiniz.

Hakiki zeytinyağı, kakao, kayısı, çörek otu yağları da doğal çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

Bu soruna çözüm bulmak isteyenler Fraksiyonel lazer, Karboksiterapi, Pulse DYE lazer (boya lazerleri), Platelet Rich Plazma ve Dermaterapi gibi yöntemlerle çatlaklarının görünümünü düzeltebilirler. Ancak sağlığınız için bu tür tedavileri mutlaka Dermatoloji uzmanlarının bulunduğu kliniklerde yapmaya özen göstermelisiniz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir