Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar her ay acaba hamile miyim sorusunu kendilerine sorup bedenlerindeki değişimleri takip ederler.

Anne olmak isteyen kadınlar, bedeninizdeki bazı değişimler hamile olduğunuzun habercisidir.

Adet Gecikmesi: Bedeninizdeki ilk değişim adetinizin gecikmesidir.(Ancak her adet gecikmesi de gebe olduğunuz anlamına gelmez.) Bu dönemde açık renkli bir kanama da yaşayabilirsiniz. Tabi ki bu kanama normal adet kanaması gibi değildir.

Diğer Gebelik Belirtileri

-Memelerde Hassasiyet: Gebelik belirtilerinden bir diğeri de memelerinizin hassaslaşması, büyümesi ve meme uçlarınızın koyulaşmasıdır. Bu gebeliğe bağlı belirtileri memelerinize dokunduğunuzda, uykuda döndüğünüzde ve giyinip soyunduğunuzda daha iyi hissedersiniz.

-Mide Bulantısı: Diğer bir gebelik belirtisi ise mide bulantısıdır. Bu dönemde mideniz çok fazla bulanabilir hatta kusmanıza bile sebep olabilir. Bazı kadınlar bu bulantı nöbetlerini hafif bir şekilde (sadece sabahları) geçirirken, bazıları da çok şiddetli bir şekilde (gün boyu) geçirebilirler.

-Sık Sık İdrara Çıkmak: Gebelik döneminde vucütta dolaşan kan miktarının artışıyla beraber idrara çıkmalarınızda artış meydana gelecektir. Bazen bu durum dokuz ay boyunca sürebilir.

-Yorgunluk: Gebelik belirtileri arasında yorgunluğu unutmamak gerekir. Bu durumda uykuya eğiliminiz artacak, çalıştığınızda veya hareket ettiğinizde hemen yorulup, kendinizi halsiz ve güçsüz hissedeceksiniz.

-Baş dönmesi ve bayılma: Hamilelikte rahime giden kan oranı artar, bu nedenle beyin ve diğer organlara anlık kan pompalanmasında zorluk oluşabilir. Bu durumlarda baş dönmesi ve bayılma hissi yaşayabilirsiniz.

-İştahın açılması(Aşerme): Gebeliğin belirtilerinden biri de iştahın açılma durumudur. Aşerme olarak adlandırılan bu durumda bazen gece yarısı mevsimi olmayan meyveleri yada sebzeleri yemek isteyebilirsiniz.

-Kokulara Karşı Hassasiyet: Gebeliğin en belirgin belirtilerinden biridir. Parfüm kokusu, yemek kokusu, hatta bazen eşinizin kokulardan bile aşrı bir şekilde rahatsız olup, mide bulantınıza neden olabilir.

-Ruh Halinizde Meydana Gelen Değişimler: Hamilelikte hormonlarınızın değişimi ile ruh halinizde de değişimler meydana gelebilir. Aniden sinirlenip strese girebilir, sonra birden mutlu olabilir ve ardından bir anda duygusallaşıp ağlayabilirsiniz.

-Akıntının Artması: Gebelikte östrojen salgısının artmasıyla akıntınızda da artma meydana gelebilir. Akıntınız renksiz veya beyaz ise ve kötü koku, kaşıntı idrara çıkarken yanma yoksa eğer büyük ihtimalle akıntınız normal bir akıntıdır.

-Vücut Isınızın Değişmesi: Gebelikte bazen aşırı üşüyebilir, bazen de vücut ısınız da aşırı artışlar meydana gelebilir.

Gebelik Testi

Hamilelik Erkeğin sperminin Kadının yumurtasını döllediği andan itibaren başlar. Bu andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG(Human chorionic gonadotropin) adı verilen hormon salgılanmaya başlar. Normalde kanda ve idrarda az miktarda bulunan bu hormonunun, çeşitli testler arttığının görülmesi hamileliğin varlığının kesin kanıtıdır.

Gebelik ilerledikçe kanda giderek artan B-HCG belli bir düzeyi aştıktan sonra idrarda da çıkmaya başlar.

Kanda yapılan gebelik testi B-HCG ‘nin miktarını belirler. Bu nedenle adet tarihiniz gecikmese dahi hamileliğin varlığı yada yokluğu belli olur.

Kan testi idrar testine göre daha güvenlidir. İdrar testinde gebeliğin varlığı tespit edildiğinde yanlışlık olasılığı düşüktür. Ancak gebeliğin çıkamadığı durumlarda, erken gebelik olasılığına karşın tekrar test yaptırmak gerekebilir.

Ultrasonografi yardımı ile de hamilelik tanısı konabilir. Adet gecikmesi birkaç günü bulunca vajinal ultrasonografi yardımıyla kesin hamilelik tanısı konabilir.

Karından bakılan ultrasonografilerde adet gecikmesi süresinin daha uzun olması gerekir.(7-10 gün)

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

2 Comments

  1. Merhaba benim adetime 10gun var ama ben kendimi hamile gibi hissediyorum aynı hamilelik belirtilerini yaşıyorum şuan bilemedim şuan adetim mi gelecek hamilemiyim lutfen yardımcı olursanız sevinirim test yaptım negatif çıktı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir