Doğum Sonrası Vücudunuzu Şekle Sokan Ve Düzelten Estetik Operasyonları (Mommy Makeover)

En değerlinizi 9 ay boyunca karnınızda taşırken vücudunuzda birtakım hormonal ve fiziksel değişiklikler olacaktır. En fazla fiziksel değişiklikler karın bölgesinde, meme, bel, basen, vajina ve bacak içlerinde kendini gösterecektir. Eğer normal doğum yaptıysanız ya da yapmayı planlıyorsanız genişleyen rahminizin normale dönmesi 9 ayı bulacaktır. Tabii sadece rahim ile ilgili bir değişiklik olmayacak. Önceden bu bozulmalar, “annelik gereği” olarak kabul edildiği için pek fazla dile getirilmezdi. Çoğu kadın bebeği için bunu kabullense de bir yandan kendini beğenmemeye ve buna doğumun sebep olduğunu düşündüğü için suçlu hissetmektedir. Sonunda da depresyon ile sonuçlanabilir bu durum.

Tüm bunları ortadan kaldıracak çözüm ise basit; annelik estetiği. Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında bozulan vücut, kombine yöntemlerle düzeltiliyor. “Hep böyle mi kalacağım?” korkunuzu bir kenara bırakabilirsiniz.

dogum-sonrasi-estetik-uygulamalar

Meme Kaldırma ve Sıkılaştırma

Hamilelik süresince ve doğumdan sonra memeler, bebeğinizi besleyebilmeniz için süt dolar ve büyür. Emzirme dönemi sona erdiğinde ise tekrar küçülürler. Sarkan ve elastikiyetini yitiren memelerinizi, emzirme dönemi bittikten 5-6 ay sonra, bir operasyon ile hem dikleştirebilir hem de sıkılaştırabilirsiniz. Meme ameliyatından yaklaşık bir hafta sonra yorucu olmayan işler yapabilirsiniz. 2 hafta sonra ise günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bir sonraki bebeğinize süt verme noktasında endişeleriniz varsa,ameliyat uygun bir teknikle yapıldıysa, ameliyat sonrası doğum yapıldığında bebeğe süt vermek mümkündür.

Karın Gerdirme

9 ayın sonuna doğru iyice büyüyen karnınız doğumdan sonra aniden ineceği için deri gevşekliği, kas zayıflığı ve çatlaklar ile karşılaşmanız çok normal. Sezaryen yöntemi ile doğum yaptıysanız bir de ameliyat izleri eklenecektir buna. Karın germe ameliyatı ile istemediğiniz görüntüden kurtulabilirsiniz. Fakat bunun için en az 3 ay, eğer süt veriyorsanız süt verme döneminde herhangi bir operasyon uygun olmayacağı için 1 yıl kadar beklemelisiniz. Karın germe operasyonu ile karın kaslarınız yeteri kadar gerginleştirilerek ve sarkık karın görünümü düzeltilerek düz bir karın bölgesine sahip olabilirsiniz. Operasyondan 1 ay sonra tempolu yürüyüşlere ve 6 hafta sonra ise karın egzersizlere başlayabilirsiniz.

Vajina Estetiği

Gebelik sırasında vajina çevresindeki dudaklar büyürken, normal doğum yapmışsanız zorlamalar, birden çok doğum, bebeğin büyük doğması, epizyotomiler ve özensiz dikişler vajinanın genişlemesine neden olur. Vajina daraltma operasyonu ile doğum sonrası cinsel hayattaki sıkıntılarınızdan kurtulabilir, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Liposuction

Doğum sonrasında özellikle bacak, basen, karın, bel, üst bacak gibi bölgelerde çokça yağ birikebilir. işin kötüsü bu bölgedeki yağlar en son yakılan yağlar. Kolay erimeyen bu yağlarınızdan liposuction ile kurtulabilirsiniz ve vücudunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz. Bu operasyon ise özellikle karın germe operasyonu ile birlikte çok sık uygulanıyor. Liposuction sonrasında operasyon yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydiriliyor. Doğum sonrası en az 3 ay ila 1 yıl arası süre sonra liposuction operasyonları daha rahat yapılıyor.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir