Doğum İçin Hastane Seçimi

Bu yazımızı okuyorsanız muhtemelen bebeğinizin doğum tarihi yaklaştı ve doğumu nerede yapacağınıza dair araştırma yapıyorsunuzdur.

 

Doğum yapacağınız hastaneyi seçerken bilmeniz gerekenleri aşağıda maddeler halinde sıraladık, hastane seçiminde bu bu bilgileri kullanarak kendinize uygun bir doğum hastanesi seçebilirsiniz?

 

o   Doğum yapmayı düşündüğünüz hastanede bebek ve erişkin yoğun bakım ünitesi ve tüm çağdaş tıbbi olanaklar bulunması bebeğiniz ve sizin açınızdan iyi olacaktır.

o   Rahat edebileceğiniz temiz ve hijyenik bir hastane tercih etmeye çalışın. Doğum yapacağınız hastaneyi önceden gezme fırsatınız varsa  gezin.

o   Kontrollere gittiğiniz doktorunuzla olası doğum tarihini konuşup, belirlediğiniz odayı doğum için rezerve ettirebilirsiniz. Tabi gittiğiniz hastanenin böyle bir hizmeti veriyor olması gerekir.

o   Genel anestezinin yapılacağı sezaryen doğuma eşiniz dahil hiç bir yakınınız alınmaz. Fakat normal doğum ve epidural sezaryenli doğum yapılacaksa bazı hastaneler eşinizi doğumu izlemesi için içeri alabilir. Doğum öncesi doktorunuza bu konuyu danışın.

o   Seçtiğiniz hastanenin “doktor ücreti hariç” normal doğum ve sezaryen fiyatını öğrenin KDV’nin belirtilen fiyata dahil olup olmadığını sorun.

o   Doğumda uygulanan işlemler ve hizmetler sorulmalıdır. Mesela epidural anestezi, ağrı pompası (sezaryen sonrası ağrıları gidermede çok etkilidir ve ancak size uygunluğuna anestezi doktorunuz karar verecektir), özel oda, pakete dahil olan yatış günü sayısından daha fazla yatış süresi (doğum süresi; normal doğum için 1, sezaryan için 2 gün, bazı hastaneler de ise birer gün daha fazladır) ekstra ücretlendirilir.

o   Sezaryen sırasında gerekecek ekstra prosedürler (tüplerin bağlanması, miyom veya yumurtalık kisti ameliyatı, eski bir ameliyat izinin düzeltilmesi) çoğu hastanede ayrıca ücrete tabidir.

o   Doğumda bazı hastaneler “bebek paketi” adı verilen ek bir ücret talep ederler. Bu ücret çocuk doktoru muayenesi, bebeğe yapılan rutin kan incelemeleri, bebek hemşiresi bakımı için alınabilir. Bunun olup olmadığını da sorabilirsiniz.

o  Unutmayın ki burada bahsedilen hemen her şey ‘Özel’ hastanelerden alcağınız hizmetlerle alakalı konular. Devlet Hast.-Eğitim Araştırma vs gibi hastanelerde kurallar-yapılacaklar bellidir ve sistemin müsaade ettiği ölçüdedir. Size seçim şansı SGK tarafından tanınmaz.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir