Anne Sütünü Arttıran Besinler

Bebeklere doğdukları günden itibaren anne sütü verilmesi gerekir. Özellikle ilk 6 ay su dahil olmak üzere(hekiminiz sütünüzün az olduğunu düşündüğü durumlarda takviyede bulunabilir) hiçbir besin verilmemelidir.(Anne sütü yeterli geldiği sürece elbette.) Bebekler için mucizevi bir besin kaynağı olan anne sütünün bebeklere ilk 6 ayda kesinlikle verilmesi gerektiğini uzmanlar açıklamıştır.

Anne sütü; ilk altı ay oldukça önemlidir ancak iki yıl boyunca destek besin kaynağı olarak verilmeye devam edilebilir.

Uzmanların “anne sütünü attıran tavsiyeler”de bulundukları görülür. Çünkü annelerin kısa süre içinde sütlerinin kesildiğini belirten uzmanlar süt verebilmek adına sütü arttırıcı bazı yöntemler önermişlerdir.

Anne sütünü arttıran bazı gıdalar; çemen otu tohumu, rezene, dereotu, siyah susam, kimyon, arpa, fesleğen ve yeşil sebzelerden örnek verecek olursak; fasulye, ıspanak, pancar yaprağı olarak sıralayabiliriz. Kırmızı ve turuncu sebzeler tatlı patates, havuç, pancar gibi, sarımsak, yulaf, zeytinyağı, keten tohumu yağı, susam yağı gibi besinlerdir.

Anne sütü; bebeği tüm enfeksiyon ve hastalıklara karşı korumaktadır. Özellikle bebeğin bağışıklık sistemi gelişene kadar aktif bağışıklık sağlamada anne sütü esas rolu oynamaktadır.

Sütü en çok arttıran en önemli besin sudur. Bu yüzden günde en az 2,5- 3 litre su içmeniz önerilir. Sütün büyük kısmı sudan oluştuğu için su önemli bir besin kaynağıdır.

Her gün kalsiyum almaya özen gösteriniz. Kalsiyumu zengin olarak süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin. Aynı şekilde haşlanmış yumurtayı da kalsiyum takviyesi için günlük diyetinize ekleyebilirsiniz. Günlük taze meyve ve sebze tüketimi sağlamalısınız. Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini koruma ve özellikle kansızlık durumunu önlemek için yemeklerle birlikte çay tüketmemeniz önerilir. Protein kaynaklı olarak et, balık ve kuru baklagiller tüketmeniz gerekir.

Anne için bebeğinin sağlıklı ve keyfinin yerinde olması çok önemlidir. Bebeğin kilo almaması hatta kilo vermesi durumunda hemen doktora başvurulmasında fayda vardır.

Anne Sütünü Azaltabilecek Durumlar

Aşırı stres ve baskı yapılması durumunda da anne sütü kesilebilir. Bu yüzden annelerin stres altında olmaması gerekir. Annelerin hastalanmaları durumunda da süt yapımında azalma görülecektir. Annenin sağlığına dikkat etmesi ve fazla yorulmaması gerekir. Annenin yorulması süt üretimini de olumsuz etkilemektedir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir