Anne Sütü Bebeğinizi Hangi Hastalıklardan Korur?

Bir kadının en büyük hayallerinden biri çocuk sahibi olmaktır. Ve bu hayalini gerçekleştiren kadınlar büyük bir heyecanla hamileliğin ilk aylarından itibaren hamilelik sürecini iyi yönetmek için okumakta ve araştırmaktadırlar. Doğum sonrası süreçte ise en dikkat edilmesi gereken hususların başında bebeğin anne sütüyle beslenmesi gelir.

Anne sütü bebeğinizi hangi hastalıklardan korur?

Anne sütü bebeği bir çok hastalıktan koruduğu gibi anne sütünün daha pek çok faydası da bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerin ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmesi bebeğin gelişmesi açısından son derece önemlidir. Anne sütünde mikrop bulunmamakta ve bakteri ürememektedir. Bu nedenle bir bebeğin ilk ve en önemli besin kaynağı anne sütü olmaktadır. İlk hafta kolostrum(ilk süt) adı verilen süt bebeği beslemekte ve enfeksiyonlardan(anneden gelen bağışıklık sistemini koruyan yapılar sayesinde) korumaktadır. Bebeğin yaşamsal faaliyetleri adına anne sütünün yerini başka hiçbir şey tutmamaktadır.

Öncelikle alerjik hastalıklar, çocuk yaştaki şeker hastalıkları, ishal, kabızlık, karın ağrısı, orta kulak enfeksiyonları gibi tüm enfeksiyon rahatsızlıklardan korumaktadır. Anne sütü bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kan kanseri veya çocukluk çağı kanserlerinden birine yakalanma ihtimali de düşmektedir. Anne sütü bebeğin gelişimine katkı sağladığı ve hastalıklardan koruduğu gibi annenin de rahim ağzı ve meme kanseri riskini ciddi oranda azaltmaktadır. Ayrıca emzirmen annenin bebekle özel bir bağ kurmasını sağlar.

Anne sütü, bebekler için  ilk altı ay geçerli olan en iyi besin kaynağıdır. Yağ, demir ve proteinle beraber tüm vitaminlere sahiptir ve bebek de bu vitaminlerden faydalanmaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Anne sütünde yeterince su içerdiği bebek ekstra su ihtiyacı da hissetmemektedir. Ölüm oranlarında bile anne sütü ile beslenmeyen çocukların anne sütü ile beslenen çocuklara kıyasla ölüm 4 veya 6 kat fazla görülmektedir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir