Uzun Boylu ve Kısa Boylu Hamileler

(TÜİK) verilerine göre, 2010 yılı itibariyle Türkiye’de kadınların boy ortalaması 161.4 cm.

Biz hamilelik ve boy ilişkisini incelerken ortalamanın 10 cm altında kalan kadınlara kısa boylu (152 cm ve altı) ortalamanın 10 cm üzerinde olan kadınları da uzun boylu (172 cm ve üzeri) olarak kabul edeceğiz.

uzun-boylu-kisa-boylu-kadinUzun boylu kadınlarda leğen kemiğinin yapısı ve doğum kanalları normal doğum için idealdir herhangi bir sağlık problemi yoksa sezaryen doğuma gerek duyulmayabilir. Uzun kadınlar için boyun uzun olması nedeniyle gebelikle ilişkili bilinen bir sıkıntı yoktur. Fakat uzun boylu kadınların kısa boylu kadınlara göre karınlarının daha az şişik gözükmesi normaldir. Çünkü uzun boylu kadınların karın iç boşluğu kısa boylu kadınlara göre daha geniştir. Karnın diğer kısa kadınlara göre daha az şişik olması uzun boylu kadınlarımızı endişeye sokmasın normal bir durumdur.
Uzun boylu kadınların aksine boyun kısa olması annenin çatı aralığının dar olması nedeniyle sezaryenle doğumugerektirebilir. Fakat kesin seçim doğuma bir kaç hafta kala verilir.
Hamilelik ve erken doğum riski, kısa boylu hamilelerde daha fazladır. Gebelikleri özenle izlenmelidir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir