Hamileliğin İlk 10 Belirtisi

Hamilelik; belirtilerinden itibaren meşakkatli olduğu kadar hayatınızın en anlamlı dönemlerinden birisidir. İlk dönemlerde kusmalar ve baş dönmesi; son dönemlerde yürüyememe olarak kendini gösterecek olan belirtilere kendinizi şimdiden hazırlamanızı öneririz. Bu yazımızda kafanızdaki sorulara cevap bulabileceğiniz hamilelik belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz. Ama şunun da altını çizelim; aklınızı kurcalayan belirtileri bu listede bulmak hamile olduğunuz anlamına gelmiyor. Bundan %100 emin olmak için mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

Adet Gecikmesi

Tabii ki hamile olduğunuzun ilk belirti adet gecikmesidir. Adet gününüz bir hafta bile oynadığında aklınıza “Hamile miyim?” sorusu düşüverir. Tabii bunun sebebi stres; hava değişikliği veya kullandığınız doğum kontrol hapı da adet zamanınızın gecikmesine sebep olabilir.

Göğüslerde Hassasiyet

Göğüsleriniz normale göre daha hassas, şişkin olabilir ve ağrıyabilir. Göğüs uçlarınızdaki acıma veya renk değişikliği de belirtiler arasındadır. Üzerinizi değiştirirken, banyodayken veya yatakta sağa sola dönerken göğsünüzdeki değişikliği hissedebilirsiniz. Bunun sebebi ise hamile kalındığında vücut süt üretimi ve emzirme için kendini hazırlamaya başlar. Bu gibi durumlarda hamile olabileceğiniz gibi regl öncesi hassasiyet de olabilir.

Sık Sık Tuvalete Çıkmak

Sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik de hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun sebebi ise kan akışı girişinin daha çok tetikleniyor olmasıdır. Hamilelik dışında ise idrar yolları enfeksiyonu veya pelvic bölgeye aşırı kafein girişi de bunu tetiklebilmektedir.

Kabızlık

Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacınızın yanında kabız da olabilirsiniz. Bunun sebebi ise progesteron hormonunun kasları tembelleştirmesidir. Aynı zamanda şişen uterusun mideye baskı yapması da bunun sebebi arasındadır. Doktorunuza görünerek vitamin alabilir, sık sık yemek yiyerek de bu problemi azaltabilirsiniz.

Mide Bulantısı, Kusma

Özellikle sabahları mide bulantısı hissedebilir ve hiç beklemediğiniz anda çıkarabilirsiniz. Bu, gebeliğin ilk haftalarının belirtisidir. Diğer muhtemel sebepler ise kan zehirlenmesi, nezle ve diğer hastalıklar olabilir.

Artan Koku Duyusu

Hormonel değişikliklerin sonucu olarak koku duyunuzda hassasiyet olabilir ve en ufak şeyin bile kokusunu alabilirsiniz. Özellikle yiyecek kokusu ve parfüm kokusu çok fazla rahatsız edebilir.

Baş Dönmesi ve Bayılma

Bir müddet ayakta durmanızın sonucu olarak, uzun kuyruklarda beklerden veya aniden kalktığınızda başınız dönebilir. Bunun sebebi şişen uterusun bacaklarınıza baskı yapmasından dolayı tansiyonunuzun düşmesidir. Tabii hamilelik dışında yine stres, yorgunluk gibi sebeplerden başınız dönebilir veya bayılabilirsiniz. Mutlaka doktora görünmelisiniz.

İştahın Açılması veya Yemeklerden Tiksinme

Hamileliğin sonucu olarak aşerme dediğimiz durumun sonucu olarak iştahınız açılabilir ve yerli yersiz meyve ve sebzeler canınız çekebilir. Tabii bunun yanında en sevdiğiniz yemek, meyve ve sebzeleri görmeye bile tahammül edemeyebilirsiniz.

Karın Krampları

Kadınların “adetim başlamak üzereymiş gibi hissetmek” olarak tanımladıkları karın krampları, hormonel değişikliklerden kaynaklanır. Rahmi yerinde tutan bağlar gerildiği için keskin ağrılara yol açabilir.

Ruhsal Değişimler

Hamile olmak hormonal değişimlere bağlı olarak aniden ağlama, sinirlenme, strese girme veya kahkahalar atma gibi oldukça değişken ruh haline sokabilir. İşte bunların sebebi hep hormonlardır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir