Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebelik döneminde vücudunuzda birçok değişiklik gerçekleşir. Meydana gelebilecek ilk değişikliklerden biri vajinal akıntıdır. Gebelikte hangi durumun normal olarak nitelendirileceğini bilmek önemlidir. Anormal değişiklikler yaşadığınızda ise doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Normal Vajinal Akıntı Nedir?

Gebelik sırasında meydana gelen normal vajinal akıntıya “lökore” denir. Bu beyaz, süte benzeyen ve hafif kokulu bir akıntıdır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız endişelenmeyin, bu tamamen normal bir durumdur.

Hamileyken:

  • Tampon kullanmayın. Vajina daha fazla mikrop kapabilir.
  • Vajinayı yıkamayın. Bu, vajinadaki normal bakteri dengesini bozarak enfeksiyona neden olabilir.
  • Bunun vajinal bir enfeksiyon olduğunu düşünüp kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayın.

Bunun aksine:

  • Eğer sizi rahat hissettirecekse hijyenik pedler kullanın.
  • Doktorunuzu her türlü değişiklikten haberdar edin.

Anormal Vajinal Akıntı Nedir?

Eğer akıntınız yeşil veya sarı renkte ya da yoğun kokuluysa, buna ek olarak kızarıklık veya kaşıntınız varsa vajinal enfeksiyonunuz olabilir. Gebelik boyunca en sık karşılaşılan vajinal enfeksiyonlardan biri “candidiasis” veya diğer bir adıyla “vajinal maya enfeksiyonu” dur. Anormal akıntıların bir diğer sebebi ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Vajinal Akıntıdan Doktoruma Ne Zaman Bahsetmeliyim?

Normal vajinal akıntıda olan en küçük değişiklikte doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir. ASLA kendi kendinize teşhis koymaya veya bir tedavi uygulamaya çalışmayın. Vajinada lekelerin oluşması gebelikte normaldir ancak mutlaka doktora bildirilmelidir. Eğer bir günden fazla süren lekelenme ya da pedinizi/tamponunuzu dolduracak kadar kanama ve kramplarla karşı karşıyaysanız, hemen doktorunuza başvurun.

 

Derlendiği Kaynaklar:

Williams Obstetrics Twenty-Second Ed.

Cunningham, F. Gary, et al, Ch. 8. Mayo Clinic Complete Book of Pregnancy & Baby’s First Year.

Johnson, Robert V., MP., et al, Ch. 11

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir