Gebelikte Jakuzi Kullanımıyla İlgili Riskler ve Güvenlik Endişeleri

Pek çok hamile kadın için jakuzide sıcak duş almak, kas ağrılarını azaltmak için harika bir yoldur. Tabii ki jakuziyi rahatlamak ve ağrılarınızı azaltmak için kullanırken dikkatli olmak da gereklidir. Jakuzide duş almak hipertermi denilen yüksek ateşe neden olabilir.

Gebelik döneminde jakuzide duş almakla ilgili endişeler nelerdir?

Teratoloji Bilgi Hizmetleri Kuruluşu’na göre 38°C ve üzeri vücut sıcaklığı hamilelikte sakıncalıdır. Araştırmalara göre hamileliğin ilk üç ayında yüksek ateşe yakalanan kadınların bebeklerinin kusurlu doğma oranı yüksektir.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği, hamile kadınlara jakuzide çok ısınmış suyun içinde duş almayı önermemektedir. Bununla birlikte, hamile kadınlar vücut sıcaklıklarının 39°C’nin üstüne çıkmamasına dikkat etmelidir.

Sıcaklık dereceleri iki kuruluşa göre farklılık gösterse de, hamile kadınlar söz konusu olduğunda jakuzi kullanımıyla ilgili endişelerin var olduğu açıktır. Jakuziler yaklaşık 40°C’ye kadar ısınmaya programlanmıştır. Jakuzideyken vücut sıcaklığınızın 38 °C’ye çıkması sadece 10-20 dakika sürmektedir. Sıcaklığı sabitlemek için jakuzide sıcak suyu içeri, soğuk suyu ise dışarı pompalayan bir mekanizma mevcuttur.

Sağlık Riskini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Yukarıdaki kuruluşlara göre hamileyken jakuzide duş almak önerilmese de, sağlık risklerini azaltmak için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz:

  • Jakuziyi daha düşük sıcaklığa ayarlayın.
  • 10 dakika veya daha az sürede duş alın.
  • Suyun içine termometre koyarak sıcaklığı ölçün.
  • Vücut sıcaklığınızın fazla yükselmemesine dikkat edin.
  • Suda rahatsız hissetme veya terlemenizin durması gibi vücudunuzun verdiği uyarı sinyallerine karşı dikkatli olun.

 

Derlendiği Kaynaklar:

Organization of Teratology Information Services, http://otispregnancy.org/pdf/hyperthermia.pdf. Planning Your Pregnancy and Birth Third Ed. The American College of Obstetrics and Gynecology, CH. 5.

Pregnancy, Childbirth, and the Newborn: The Complete Guide. Simkin, Penny P.T., et al, CH. 5.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir