Gebelikte Hipertansiyon

Tansiyonun yüksek olması durumuna hipertansiyon denir. Tansiyonun en uygun değerleri; büyük (sistolik) tansiyon 120, küçük (diastolik) tansiyon 80’dir. Hipertansiyon hamilelikte en çok görünen kronik hastalıklardan biridir.

Baş ağrısı tansiyonun en belirgi belirtilerinden biri olup, felç, inme, kalp kiriz, beyin kanaması gibi sonuçları doğurur.

Hamilelikten önce hipertansiyon olan anne adayları ‘Kronik Hipertansif Gebe’ olarak adlandırılır. Kronik hipertansiyon 20. Gebelik haftasından itibaren gözaltındaki belirtilerden anlaşılabilmektedir.

Gebeliğin İndüklediği Hipertansiyon

Hamileliğin ağırlaştırdığı ya da geçici hipertansiyon olarak da bilinir. Gebelik dolayısıyla tansiyonun yükseldiği ve sonrasında da devam ettiği durumdur. Gebelikte belirli aralıklarla tansiyon yükselmesi görülür. Protein kaybı ve ödem bu durumda görülmez.Superimpoze preeklampsi; daha öncesinde görülen hipertansiyonun gebelikle gelişen preeklampsi ilerlemesi durumudur. Tansiyonun yükselmesi ile birlikte vücuttaki protein kaybı ve ödem tanı konmasında en önemlidir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir