Gebelikte Cinsel İlişki

Çiftler genelde gebelik döneminde cinsel ilişkinin güvenli olup olmadığını merak ederler. Doktorunuz aksini söylemedikçe hamileyken cinsel ilişkiye girmek hem sizin için hem de bebeğiniz için güvenlidir.  Çünkü rahim içindeki amniyotik sıvı ve serviksi kaplayan “mukus tıkacı” bebeğinizi koruma görevi görür ve böylece bebeğiniz enfeksiyonlardan korunmuş olur.

Gebelik döneminde cinsel ilişki ne zaman güvenli değildir?

Doktorunuz size riskli bir hamileliğiniz olduğunu söylemediyse cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca yoktur. Ancak aşağıdaki gibi bazı sakıncalı durumlarda cinsel ilişki tehlikeli olabilir:

 • Annenin daha önce erken doğum yapması
 • Annenin daha önce düşük yapması
 • Suyun gelmesi
 • Açıklanamayan vajinal kanama veya akıntı
 • Plasenta previa (plasentanın önde olması)
 • Serviksin açılması
 • Sizin veya partnerinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olması

sex-life-during-pregnancy

Gebelik döneminde bununla ilgili ne tür değişiklikler gözlemlenir?

Cinsel ilişki ve hamilelik birlikte yürütülebilir. Bunu yaparken alışkanlıklarınızdan vazgeçmek zorunda da değilsiniz. Ancak kendinizi rahat hissetmeniz için yapabileceğiniz birkaç değişiklik mevcut.

Gebelik döneminde cinsel ilişkiyle ilgili bilmeniz gerekenler:

 • Bitkinlik, hormonal değişiklikler, hassas göğüsler ve kilo alımı sizde cinsel isteksizlik oluşturabilir. Bazen enerji kazanmak için dinlenmek isteyebilirsiniz.
 • Yaygın olan misyoner pozisyon sizin için işe yaramayabilir, bunun yerine yan yana veya sizin üstte olduğunuz pozisyonları tercih edebilirsiniz.
 • Göğsünüz büyüdükçe daha da hassaslaşır ve ağrılar artar. Partnerinizin göğsünüzden ziyade vücudunuzun başka bölgelerini keşfetmesini sağlayın. Göğsünüzde bu değişiklikler olurken göğüsten uyarılmadan yaşayacağınız bir ilişki sizin için daha iyi olacaktır.
 • Pelvise doğru hızlı bir kan akışı olur, bu da genital bölgenin şişmesine ve ilişki sırasında hassaslaşmasına neden olur. Bazı kadınlar için bu rahatsız edici bir durumdur.

Doktorunuz aksini söylemiyorsa, hamileyken cinsel ilişki yaşamanız için bir engel yoktur. En güzel deneyimi yaşamak için vücudunuzun tepkilerine dikkat edin ve alışkanlıklarınızı değiştirin.

 

Derlendiği Kaynaklar:

Planning Your Pregnancy and Birth Third Ed. The American College of Obstetricians and Gynecologists, Ch. 5. Mayo Clinic Guide To A Healthy Pregnancy Harms, Roger W., M.D., et al, Introduction.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir