33 Haftalık Gebelik

Kadınların geneli gebelik dönemini sevmez bu sizin bebeğinizi sevmediğiniz anlamına gelmez sürecin sıkıcı ve yorucu olmasından ötürü gebelik döneminden kadınlar hoşnutsuzdur. Gebelik süresince kadınlar aile olmaya odaklanmışlardır.

Gebelikte 33.Hafta Annedeki Değişim

Gebelikte 33.hafta aldığınız toplam kilo 10-12,7 kg aralığına gelmiştir. Rahim büyüklüğü ise 33 cm civarındadır.

Hafta hafta hamilelik 33. hqafta
Hafta Hafta Gebelik 33.Hafta

33. gebelik haftası mide yanması problemi yaşıyorsanız; baharatlı ve acılı yemeklerden, portakal ve limon sularından uzak durun. Mide yanmanızı hafifletmek için yoğurt veya süt tüketebilirsiniz.

Gebelik haftaları ilerledikçe idrar kaçırma gibi sevilmeyen sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. İlk gebeliği olmayan kadınlarda daha sık rastlanana bir durumdur. Kahkaha, hapşırma, öksürme veya ağır bir nesne kaldırırken idrarınızı kaçırabilirsiniz. Bu yaygın bir sıkıntıdır. İç çamaşırınızın altına ince bir ped koyarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Kasılmalar yaşayabilirsiniz bu normaldir fakat eğer kasılmalarda ağrı hissediyorsanız, kasılmalar düzenli ise ve vajinanızda ciddi oranda bir akıntı varsa hemen doktorunuza başvurun…

Eğer gözlük veya kontak lens kullanıyorsanız gebelik süresince gözlerinizde sıvı tutulması nedeniyle şekil değişikliği olabilir bu geçicidir gözlüğünüzü veya lensinizi değiştirmeniz gerekmez

Uykusuz kalmayın öğleden sonra ve akşam saatlerinde kafeinli içecekler almayın. Arkadaşlarınızla takılın ve kafanızdaki kuruntulardan kurtularak gebelikten keyif almaya çalışın.

Gebelikte 33.Hafta Bebekteki Değişim

Gebelikte 33.hafta itibariyle bebeğiniz yaklaşık 45 cm boyunda ve 2 kg ağırlığındadır. Bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyon sıvısı maksimum miktarda bu amniyon sıvısının miktarı bebeğinizin böbreklerinin iyi çalışıp çalışmadığının göstergesidir.

Gebelikte 33.Hafta
Gebelikte 33.Hafta

 

Gebelikte 30.hafta ve sonrasında plasenta ayrılması görülebilir böyle sıkıntılar yaşanmaması için folik asit tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımının da bu duruma negatif etkisinin olduğu düşünülmektedir.

Gebelikte 33. hafta bebeğin akciğerlerinin gelişimi devam ediyor. Bebeğiniz şimdi doğmuş olsaydı nefes alıp verebilmesi için destek amacıyla kortizon verilerek akciğerlerin erken olgunlaşmasına yardımcı olunacaktı.

Hamilelikte 33.Hafta Önerileri

Bebeğiniz doğmadan önce ve doğduktan sonra aile bütçesinden bir miktar parayı bir kenara koyun. Para biriktirmek ve gerekli zamanlarda bunu aile için harcamak kadınları mutlu eder

Bazı kadınlar doğum sonrasında bebeklerin anne karnındaki hareketlerini özledikleri belirtilmiştir. Bebeğinizin hareketlerini izleyin ve değişikliklerde doktorunuzu bilgilendirin.

Kilonuzun artışını sebep gösterip aç kalmayın ve öğün atlatmayın. 32. haftada da bahsettiğimiz gibi bundan sonraki kilo alımınız bebek için faydalıdır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir