Gebelik YAŞ İlişkisi

Gebe kalınan yaşı, gebelikte yaşanan sıkıntılar veya sağlıklı bir gebelikle ilişkilendirebiliriz. Erken veya ileri yaşlarda yaşanan gebelikler bazı riskleri beraberinde getirmektedir.

Dünyanın En Yaşlı Annesi
Gebelik Yaş İlişkisi Dünyanın bilinen en yaşlı annesi Hindistanlı Omkari Panwar 70 yaşında tekrar doğum yaparak iki erkek dünyaya getiriyor.

İleri yaş kadınlarda (35 yaş ve üzeri) yumurtalıklardaki döllenmeyi bekleyen yumurta hücreleri azalmaktadır.  Fakat istisnai durumlarda yok değil uç bir örnekten bahsedelim. 70 yaşındaki Omkari ve eşi Charan’ın iki büyük kızı vardı. Fakat çift bir oğul istiyordu. Eşine bir mirasçı bırakmak gibi çaresizce bir misyon edinen Hindistanlı Omkari Panwar, ikizlerini doğurarak dünyanın en yaşlı annesi oldu.

dunyanin_en_kucuk_annesi
Bilinen en küçük yaştaki anne Lina henüz 5 yaşındayken hamile kalıyor…

Bunun yanı sıra bilinen en küçük yaştaki anne 1939 yılında 5 yaşında hamile kalan küçük Lina, ‘Dünyanın en küçük annesi’ olarak bilinmekte.

 

 

 

Yukarıda verdiğimiz örnekler başarılı gerçekleşen doğumlardır. Fakat araştırmalar anne veya bebek için ölüm riskinin yüksek olduğu ileri yaş veya erken yaş gebeliklerinin oranının başarılı gerçekleşen doğumlara oranla çok daha yüksek olduğu belirtilebilir.

İleri yaş (35 yaş ve üstü) gebeliklerinde sıklıkla karşılaşılan gebelik sıkıntılarından bazıları;
+Düşük
+Şeker hastalığı
+Tansiyon
+Kalp hastalıkları
+Bebekte kromozon bozuklukları
+Erken doğum
+Düşük kilolu bebek doğurma.
+Bebekte gelişim geriliği.
+Bebekte aşırı büyüme
+Dış gebelik

Erken yaş (16 yaş ve altı) gebeliklerinde karşılaşılan sıkıntılardan bazıları;
+Düşük
+Erken doğum
+Bebekte gelişme geriliği
+Düşük kilolu bebek doğurma
+Enfeksiyon

Sonuç olarak şunu belirtebiliriz. Kadınlar için en ideal gebelik yaşı 25-32 yaş aralığıdır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

One comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir