Eklampsi Nedir?

Eklampsi: PreEklampsi (Gebelik zehirlenmesi) hastalarının nöbet (kriz) geçirmesi halidir. Eklampside sara nöbetinde olduğu gibi kol ve bacaklarda kasılmalar, görme bozukluğu, tansiyonun yükselmesi, geçici bilinç kaybı gibi durumlar görülebilmektedir.

Ekpalmpasi krizi geçiren ve aşırı yüksek tansiyonu olan hastalarda tek ve kesin tedavi doğumun gerçekleştirilmesidir. Aksi takdirde nöbetler artar ve anne hayatının tehlikeye girme riski artar.

Eklampsi nöbetleri gebelikte 20. Haftadan sonra görülmeye başlar. Doğum esnasında ve doğumdan sonraki 48 saat içerisinde de görülebilir.

Hellp Sendromu

Preeklampside en ağır seviyedir. kan hücrelerinin yıkımı, Karaciğer hasarı ve karaciğer enzimlerinde artış ve trombositlerde (pıhtılaşma görevi gören hücreler) azalma görülür. Oldukça ciddi ve hayati tehlikesi olan durumdur. Gebelik hemen sonlandırılarak gerekli tedavilerin hemen başlaması gerekmektedir. Hellp sendromu saptandığında, trombositler fazla düşmediği ve preeklampsinin ağır olmadığı durumlarda bebek ve anne için yoğun bakım şartlarının uygun olduğu bir hastanede anne adayı sürekli ve dikkatli izlenerek bebek büyüyene kadar beklenebilir.

Baş ağrısı, mide ağrısı, el ve ayakta şişme, karın ağrısı gibi şikayetler olabilir. Az da olsa bebek hareketlerinde azalma sancı ve kanama görülür. Bebek durumunun değerlendirilmesi için gerekli incelemeler yapılır. Gerekli görülen hastalarda doğum yapılır. Doğumun gerekmediği durumlarda hasta takibe alınır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir