Bebek de Yaparım Kariyer de

Son zamanlarda kadınlar için en önemli şey nedir diye sorulduğunda, kariyer cevabı alınmakta. Yapılan araştırmalar gereğince kadınların kariyerlerine verdikleri önem büyük ölçüde dikkatimizi çekmekte. Her kariyer sahibi kadının hayalleri, idealleri ve hedefleri uğruna birçok şeyi ertelediğini görüyoruz.

Genç ve hayatlarının en verimli olduğunu düşündükleri zaman da bir bebekleri olacağı ihtimaline ne kadar sıcak bakabilirler. Durum böyleyken kariyer için doğumu ertelemek doğru mu, diye düşünmeden edemiyor insan. Çocuk sahibi olmak ayrı bir sorumluluk gerektirse de iş hayatımızdaki tüm risk faktörlerine rağmen doğumu ertelememek gerekir. Ertelediğimiz de ilerde çocuk istediğimiz de bizi bekleyen risk faktörlerini de göz önünde bulundurmamız gerekir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu, kariyer yaparken çocuk sahibi olmayı ertelemek isteyenler sonradan keşke, dememek için önceden tedbirlerini almaları gerektiğini öneriyor. Birçok yönden düşündüğümüzde kariyer sahibi kadınların kafasında kariyer için doğumu ertelemek doğru mu, düşüncesi dönüp durur.  Kariyer seçmenin eş seçmek kadar önemli ve zor olduğunu bilmek gerekir. Çünkü biliyoruz ki bir ömür boyu o meslekte ilerleyip hayatımıza yeni şeyler katarak her zaman bir adım daha yükseğe çıkma umuduyla ilerleyeceğiz. Bu yeni şeylerle beraber anne olma düşüncesi zor ve imkânsız gelebilir hatta bazen sadece anne olmak değil evli olma düşüncesi bile kariyer sahibi kadınlar için düşünülmesi zor bir durumdur. Oysaki kariyerlerin de gösterdikleri cesareti evlilik ve doğum gibi konularda da düşünseler kariyer sahibi birer anneye dönüşebilirler.

Kariyer sahibi insanlar her zaman doğumu ertelemeleri gerektiği düşüncesiyle iş hayatlarına öncelik vermişlerdir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 10 yıl öncesine göre kadınların en az 4-5 yıl daha geç doğurdukları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kariyer sebebi ile gebelik yaşı daha ileriye kaymakta olup geç yaşta çocuk yapma isteği doğum risklerini ortaya çıkarmaktadır. Hala sizde kariyer için doğumu ertelemek doğru mu diye düşünüyorsanız bence hayatınıza girecek olan o küçük ama büyük hayaller taşıyan annelik gibi kutsal bir meslek olan doğumu da düşünmelisiniz. Bu yüzden ilerde pişman olmamak adına kariyerinize anneliği de ekleyerek yola devam edin, çünkü en güzel kariyer annelikle beraber gelendir.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir