Anne Sütü ve Yeni Besinlerle Tanışma

Anneler bebeklerini ilk hissettikleri andan itibaren duyguları değişmeye başlar. Hassaslaşır ve kalbine dolan merhametle dünyaya daha farklı bir gözle bakmaya başlar. Değişen sadece iç dünyaları olmaz. Dış görünümleri de değişir ve dokuz ay boyunca anne adayları iki kişilik yaşar.

Bu heyecan buluşma anına kadar devam eder. İlk tanışma anı çok özeldir. Anne ile bebeğin buluşmasında gözler akan damlalara kimse engel olamaz. Bu aşamadan sonra ise aralarındaki bağı kuvvetlendirecek başka bir araç devreye girer. Anne sütü. Anne ve bebek sağlığında dünya üzerindeki tüm uzmanların birleştiği nokta, ilk altı ay bebeğe anne sütü haricinde hiçbir şey verilmemesidir. Öyle ki su ihtiyacını bile anne sütü ile karşılanmaktadır. Her zaman aynı ısıda ve bebeklerin olmayan bağışıklıklarını kazanmalarını sağlayacak mucizevi bir besin olarak anne sütü, anneler için en zahmetsiz ve mükemmel bebek besinidir.

Yapılan araştırmalarda anne sütü alan bebeklerin ileriki yaşlarında daha az hasta oldukları gözlemlenmiştir. Özellikle alerjik hastalıkların oluşma şansı olmamakta ve ishal gibi mikrobik hastalıklara karşı da oldukça dirençli bir bağışıklık sistemi anne sütü ile bebeğe kazandırılmaktadır. Sağlıklı beyin gelişimi açısından da oldukça önemli olan anne sütü alımı, bebekler için her açıdan tam bir koruma kalkanıdır. Emziren annelerde bu sağlıktan nasibini alacak ve meme kanseri, kansızlık, osteoporoz, yumurtalık kanseri gibi hastalıklara yakalanma riski çok az olacaktır. Aynı zamanda emziren annelerin gebelikte aldıkları kilolar çok daha hızlı bir şekilde eriteceklerdir. Özellikle rahim kendini çok kısa bir süre içerisinde toparlayacaktır. Anne ve bebek sağlığı başlığı altında anne sütünün özellikleri çok fazla olmakta; hem anne hem de bebek için sayısız sağlıklı unsur bulunmaktadır. Fiziksel etkilerinin yanında annenin daha rahat ve huzurlu olmasını da sağlayacaktır.

Anne sütü, her bebek için farklı özelliklerde olmakta ve ilk bir hafta gelen sütün özelliği enfeksiyonlara karşı koruyucu olmakta, daha sonraki hafta kalori ve yağ oranı yüksek olarak gelen anne sütü bebeğin daha hızlı büyümesini sağlamakta ve sonraki haftalarda da gelen süt standart halini alarak yağ ve karbonhidrat oranı yüksek olarak devam eder. Anne ve bebek arasında o mükemmel bağın kurulmasında da emzirmenin önemi büyüktür. Bebekler anne sütü alırken hem karınları doyar, hem de ruhsal anlamda duygusal doygunluk elde ederler. Anne ve bebek sağlığında anneye güzellik sağlayan anne sütü, bebeğe onu tüm yaşantısı boyunca koruyabilecek güçte bir bağışıklık kazandıracaktır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir