40 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 40. haftası; bu haftaya kadar gelmeniz sizin başarınız, sizi kutluyoruz. Bebeğinizle tanışmaya çok az kaldı bugün yarın doğabilir.

Gebelikte 40. Hafta Annedeki Değişim

Doğum  sancılarınızı ne zaman nasıl geleceğini gergin bir karınla merak ediyorsunuz

Hamilelikte 40. hafta
40.Hafta

40. Gebelik haftası sonrası rahime ve bebeğe oksijenli kanı pompalayan kasılmaları sıklıkla hissedebilirsiniz.  Kasılmalarınız düzenli ve ağrılı olmadığı sürece endişelenemeyin henüz doğum başlamadı ama her an başlayabilir.

Gebeliğin 40. haftası itibariyle vücudunuzun şekli değişmiştir çünkü bebeğiniz leğen kemiği bölgesine inerek doğuma hazır pozisyona geçmiştir.  Daha rahat nefes alacaksınız fakat sıklıkla tuvalete çıkma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Vajinanızda fazla miktarda sıvı gelirse, ağrılarınız 15dk bir veya sürekliyse doğum başlamıştır. Çabucak doktorunuza ulaşmalısınız.

Gebelikte 40. Hafta Bebekteki Değişim

40. Gebelik haftasında bebeğinizin yaklaşık boyu; 50 cm Ağırlığı ; 3600 gr dır.

Bebeğiniz karnınızda katlı bir şekilde doğumu beklemektedir doğumdan sonra onu gördüğünüzde içinizde  onu nasıl sığdırdığınızı merak edeceksiniz.

Kontrole gittiğiniz zaman doktorunuz bebeğinizin hareketlerinin ne alemde olduğunu soracak hareketlerin hatırlanabilmesi için not tutabilirsiniz.

Bebeğinizin kalp atışları ve rahim içi kas hareketlerini izleyen bir film isteyecektir.

Gebelikte 40. Hafta  Önerileri

  • Hamileliğin 40. haftası itibariyle doğumda yanınıza alacak  valizinizi kontrol ediniz. Eksik var mı başka neler gerekebilir araştırınız.
  • Doğumda riskli bir durum yoksa hastanede geçireceğiniz maksimum süre 2 gündür.
  • Doğuma bebeğinizi rahat emzirmeniz için rahat elbiseler giyerek gidiniz.
  • Bebeğinizin doğduğu zaman ilk isteyeceği şey sizin sütünüz olacaktır.
Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir