39 Haftalık Gebelik

Bu yazımızı okuduğunuza göre gebeliğiniz hala devam ediyor minik bebeğiniz hala içinizde eğer ilk bebeğiniz ise doğum zamanınız biraz gecikebilir 40. 41. haftaları bulabilir kadınların birçoğu öngörülen tarihten daha önce doğum yapar. Bebeğiniz hazır olduğunda doğmak için sabırsızlanacaktır merak etmeyin. Gebelikte 39.hafta duyduğunuz her sancı size doğum sancısı mı acaba sorusunu aklınıza getirecektir.

Gebelikte 39.hafta Annedeki Değişim

Hafta Hafta Gebelik 39. Gebelik Haftası
Hafta Hafta Gebelik 39. Gebelik Haftası

Bebeğinizin içeride kalacağı her gün ona kilo olarak dönecektir bu dönemde alacağınız kilo bebeğinize yansıyacaktır. Toplam kilo alımınız 11-16 kilo aralığında kalmalı.

Gebelikte 39.hafta çevrenizdekilerin bebeğin ne zaman geleceğini sormaları sizi bunaltabilir sorulara kaçamak yanıtlar verebilirsiniz mesela “daha var” gibisinden bir yanıt tatmin edici olabilir.

Gebeliğin son haftalarında yüzünüzde sırtınız hatta göğsünüzde tüylerin çoğaldığını fark edebilirsiniz. Ağda yapmanın size ve çocuğa bir bilinen bir zararı yok özellik doğuma yaklaştığınızı hissederek özel bölgelerinizde kıllarınızı almayı düşünüyor olabilirsiniz bunun sizin ve bebeğiniz için bilinen bir riski yoktur.

Gözlerinizde yanma ve batma hissi duyabilirsiniz. Vücudunuzdaki sıvı miktarı artığı için göz kürenizin şekli değişmiştir bu durum geçicidir gözlük kullanıyorsanız numaranızın değiştirmeyin. Rahatlamak için yapay gözyaşları kullanabilir veya doktorunuzun önerebileceği göz damlalarını kullanabilirsiniz.

Doğuma yaklaştığınız bu günlerde uzaklara gitmek istemeyeceksiniz, bir yere gitme fikri veya eviniz dışında bir yerlerde kalma fikri sizi rahatsız edecektir. Doğru olanda fazla uzaklara gitmemeniz hastaneye kolay ulaşabileceğiniz yerlerde olmanızdır.

Op. Dr. Sevim Yıldırım
Op. Dr. Sevim Yıldırım

haftahaftagebelik.com 'da yazacağımız yazılarla tüm anne adaylarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. ileriz bu dönemi bizle geçiren tüm annelerimiz gebelik süreçlerinde hiç bir sorunla karşılaşmadan sağlıklı bebeklerini kucaklarına alarak sonlandırırlar.

Articles: 163

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir